Magyarországon közel 3200 település található, amelyek közül több mint 2800 lakossága nem éri el az 5000 főt. Ezeken a kistelepüléseken összesen 3 milliónál is több ember él. A gazdasági és társadalmi különbözőségek ellenére e települések közös kihívásokkal küzdenek: gazdasági hanyatlás, infrastruktúra leromlás, elnéptelenedés, valamint a kulturális és közösségi élet megfogyatkozása.
Kisfalvak, törpefalvak és aprófalvak Magyarországon (2011) – A térképet készítette: Horváth Balázs, VÁTI Nonprofit Kft.
Megoldást a kistelepülések átfogó fejlesztése jelenthet, az életképes vidék megteremtése, valamint annak természeti és társadalmi értékeinek megőrzése. A települések élhetőségét a gazdasági fejlettség, az infrastruktúra állapota, az életkörülmények és a humán erőforrások minősége határozza meg. A digitális megoldások nemcsak ezek mérését, de fejlesztésüket is hatékonyan támogathatják. Bevezetésükhöz az Agrártárca jövő tavaszra 1,6 milliárd forintos támogatási keretet ígér. A pályázatokat várhatóan olyan településcsoportok adhatják be, amelyek egy térséghez tartoznak, összesen 3-5 településsel.
EU felosztás szerinti települési alrendszerek – forrás: Az Európai Parlament „Mapping Smart Cities in the EU" c. kiadványa
Fenntartható települések, okos fejlesztések
A kistelepülések okosfaluvá válásához nélkülözhetetlen a közszolgáltatások modernizálása, az energiahatékonyság növelése, a környezetvédelem és a vízgazdálkodás fejlesztése, valamint a munkahelyteremtés és a digitális infrastruktúra kiépítése. Emellett nem elhanyagolható szempont a településen élők életminőségének fokozatos javítása, családunk, idősödő hozzátartozóink biztonságának védelme.
Példák a digitális fejlesztésekre
-
Okos közszolgáltatások:
-
Digitális ügyintézés a köz- és egészségügyi szolgáltatások terén
-
Helyi hírek, események „push” értesítések mobilalkalmazáson keresztül
-
Idősgondozás és felügyelet mérő-, nyomkövető rendszerek támogatásával
-
-
Digitális infrastruktúra és okosrendszerek:
-
Stabil adat- és internetkapcsolat, közösségi WiFi hálózatok
-
Energiafelhasználást mérő-, adatgyűjtő és kapcsolódó berendezéseket vezérlő rendszerek
-
Intelligens közvilágítás és okosparkolási rendszerek
-
-
Gazdaságfejlesztési megoldások:
-
Digitális termelői piac: helyi termelők és vállalkozók támogatása
-
Munkaerőpiaci platformok: távmunka, atipikus foglalkoztatás
-
-
Közösségi és környezeti monitoring:
-
Települési drónalkalmazások (pl. illegális hulladék ellenőrzése, monitoring)
-
Levegőminőség-mérő rendszerek, egyéb szenzoros adatgyűjtés és feldolgozás
-
|
Okosmegoldások: közösségi napelempark, okospad – fotók: Aura Rendezvényközpont, Patca, Szent Erzsébet park, Balatonalmádi
Az „okosfalu” rendszer előnyei
Az okosmegoldások akkor működnek hatékonyan, ha rendszerszintű megközelítéssel épülnek ki. Az elkülönülten működő megoldások helyett egységes platformon és koncepciókon alapuló fejlesztések csökkentik a fejlesztési és üzemeltetési költségeket, miközben új adatelemzési lehetőségeket teremtenek.
Az egyre növekvő adatforgalom és a közel valós idejű adatfeldolgozás robusztus digitális hátteret igényel. Ehhez megbízható vezetékes és mobilhálózati lefedettség, valamint jól skálázható és biztonságos informatikai háttérinfrastruktúra szükséges.
A 4iG Csoport: megbízható partner a digitalizációban
A 4iG Csoport Magyarország és a nyugat-balkáni régió vezető távközlési és rendszerintegrációs vállalataként képes a települések digitalizációjának teljes életciklusát támogatni a szenzoros adatgyűjtéstől adatforgalmazáson és -feldolgozáson át a mesterséges intelligencia alapú adatelemzésig.
Innovatív megoldásainkkal, rugalmas felhőszolgáltatásainkkal és kiberbiztonsági szaktudásunkkal hozzájárulunk a kistelepülések fenntartható fejlődéséhez és digitális jövőjéhez.
A 4iG Csoport szakértelmével és technológiai hátterével a kistelepülések is hatékonyan léphetnek a digitalizáció útjára. Tervezzen velünk, hogy közösen építsük a jövő „okosfalvait”!