A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári Gyakorló Óvodája egész évben nagy hangsúlyt fektet a környezettudatos nevelésre. Az ünnepek tájékán sincs ez másképp. Az aprónép már lázasan készül a karácsonyra, de nem feledkeznek meg fontos feladataikról sem, például télen is gondoskodnak az óvoda állatairól.
Az ovisok télen is gondoskodnak az óvoda állatairól – fotó: MATE
„A környezettudatos neveléshez a hagyományok ápolása is hozzátartozik, ami jelenleg az adventi készülődést jelenti az óvodában” – tudtuk meg Nagyné Zsilovics Tímea óvodavezetőtől. – „Minden csoport készít mézeskalácsot, adventi estet tart, ahol megvendégelik a szülőket. Verselve, dalokkal készülnek az ünnepre.”
Az óvoda még novemberben tartott egy mézes programot, ami a mézfogyasztás fontosságára és a méhek védelmére hívta fel a gyerekek figyelmét. A Szlovéniából indult Európai Mézes Reggeli programhoz a kaposvári óvoda öt évvel ezelőtt csatlakozott, az Országos Magyar Méhészeti Egyesületen keresztül. A karácsonyi mézeskalácshoz az ez alkalomból kapott ajándékmézet használják fel minden évben az ovisok.
|
Az aprónép már izgatottan készül a karácsonyra – fotók: MATE
A gyerekek szorgosan gondozzák a tavasszal közös erővel elkészített gilisztadoboz lakóit is, akik most is termelik a gilisztateát. Ezzel a szobanövényeket örvendeztetik meg.
A csoportszobákban kukoricát morzsolnak az apró kezek és hamarosan elvetik a Luca búzát is. Az ovisok ezzel a szerencsekívánó, termésvarázsló, úgynevezett kotyolással igyekeznek biztosítani, hogy a tyúkjaik jövőre is sok tojást adjanak nekik.
Kukoricát morzsolnak az apró kezek – fotó: MATE
A nyuszik és tyúkok etetése a téli, hideg időben különösen fontos. A kis gazdák tudják, hogy esőben is kell enniük az állatoknak, így dacolva az időjárással, rendíthetetlenül ellátják őket finom falatokkal. Az óvoda kertjében, melyet az ovisok odaadóan gondoznak, még vannak zöld növények, mint a mángold, a cékla és a búza. Ezekből folyamatosan lakomázhatnak az állatok.
A tél beállta előtt az ágyások között pótolni kell a mulcsot, melyet sajátkezűleg hordtak az apró gazdák kis talicskákkal. Az ágyásokat pedig földdel töltötték fel, ezáltal előkészítve a kertet a jövő évre.
Pufi, a terápiás nyuszi, az óvoda legújabb lakója. Állandó rezidenciája az egyik csoportszoba, de minden kisgyereket meglátogat majd. A terápiás nyúl „a társas kapcsolatok és a szociális készségek fejlesztésében nyújt segítséget. Jelenléte oldja a stresszt, csökkenti a szorongást. Komplex személyiségfejlesztő hatású, segít a nagymozgások, a finommotorika és a kognitív képességek alakításában. Gondozása felelős állattartásra nevel” – hangsúlyozta az óvoda vezetője.
Pufi, a terápiás nyuszi, az óvoda legújabb lakója – fotó: MATE
A MATE újrahasznosítással kapcsolatos szerepvállalásának jegyében a kaposvári óvoda minden évben ugyanazokkal a dekorációkkal öltözik karácsonyi díszbe. A gyerekek pedig az óvodapedagógus hallgatóktól újrahasznosított anyagokból készített ajándékokat kapnak.
Az egyetem ovisai ily módon nap, mint nap tapasztalják és gyakorolják a környezettudatosságot az ünnepek alatt is.