A vizes élőhelyek világnapja a szóban forgó élőhelyek kiemelt fontosságára hívja fel a figyelmet; célja a természetvédelem és a szabályozás, az érintetlen vizes területek állagának megóvása és fenntartható hasznosításuk az erre vonatkozó megfelelő jogi, intézményi és együttműködési kereteken belül – írja a greendex.hu.

A Ramsari Egyezményt 1971. február 2-án írta alá 18 ország képviselője az iráni Ramsar városában. Ez volt az első olyan globális megállapodás, amely valamilyen természeti érték megóvásának céljából jött létre. A nemzetközi egyezmény 1975. december 21-én lépett életbe, és eredetileg a drasztikusan csökkenő vízimadár-állománynak kívánt védelmet biztosítani, de hamar kiderült, hogy önmagában az élőhelyek védelme ehhez nem elég.

A megállapodást mára 171 ország írta alá, akiknek kötelességük a vizes élőhelyek védelmét beilleszteni a földhasználati és a regionális tervezési folyamataikba, továbbá minden vizes élőhellyel kapcsolatban érvényesülniük kell a fenntartható használat kritériumainak.

Miért kiemelten fontosak a vizes élőhelyek?

• Egyrészt a biológiai sokféleség szempontjából, ugyanis csupán bolygónk 4%-át borítják vizes élőhelyek, azonban az összes állatfaj 40%-a él vagy szaporodik ilyen területen.

• A vizes élőhelyek az összes szerves anyag egyharmadát tárolják, például a tőzeglápok és a tőzegtalajok kétszer annyi szenet raktároznak, mint a világ összes erdejének biomasszája együttvéve.

• A vizes élőhelyeknek köszönhetően több mint 1 milliárd ember jut tiszta vízhez és élelemhez.

• És akkor még nem szóltunk a turizmussal és egyéb szolgáltatásokkal kapcsolatos haszonról, melyek világszerte egymilliárd ember megélhetéséhez járulnak hozzá.

folyó

A vizes élőhelyeknek köszönhetően több mint 1 milliárd ember jut tiszta vízhez és élelemhez – fotó: Pixabay

Vizes élőhelyek hazánkban

Magyarország 1979. augusztus 11-én csatlakozott a Ramsari Egyezményhez, és jelenleg 260.000 hektárnyi területen 29 élőhellyel szerepel a listán.

A Magyarországon listázott területeken számos faj világ- vagy európai populációjának 1%-a vagy még ennél is nagyobb aránya fordul elő. Ezek a vízimadarak a nagy kócsag, a vetési és a nyári lúd, a nagy lilik, a tőkés réce, a dankasirály, a daru, a füstös cankó, a pajzsos cankó és a nagy goda.

Fontos tudni, hogy a nemzetközi jelentőségű tavainkon és folyóinkon kívül értékes vizes élőhelyeknek számítanak például a patakok, a bányatavak, sőt akár a kerti tavaink is, hiszen ezeknek is nagy jelentőségük lehet az élővilágra nézve.