A Főkert megbízásából mindkét tó haltelepítését végző cég, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója, Lévai Ferenc az Indexnek elmondta, hogy valószínűleg a víz kémiai összetételében történhetett tragikus változás, ez okozta a halpusztulást, nem pedig mérgezés.

Mint mondta, kizártnak tartja, hogy valaki szándékosan megmérgezte a vizet, a Városliget nappal tele van emberekkel, éjjel pedig köztéri kamerák figyelik a területet. Emellett az is valószínű, hogy ha szándékos mérgezés történt volna, az a tó teljes élővilágát károsította volna, de a kacsák és a teknősök, a csigák és rákok is sértetlenül megúszták.

Valószínű, hogy a Széchenyi fürdő elhasznált termálvize, amely a tóba kerül, túl sok klórt tartalmazott, amire a halak nagyon érzékenyen reagálnak, és a madarakkal, teknősökkel ellentétben nem is tudnak elmenekülni.

Weiperth András, a városligeti tavakat hét éve vizsgáló biológus szerint is a fürdő vizével lehet probléma.

A Széchenyi Fürdő szerint viszont nem hibáztak, az esetet tisztázó kémiai vizsgálatok még tartanak.

Előzmények

A margitszigeti tavak és az azokat összekötő patak megtisztítása ezekben a hetekben zajlott, és a kertészeknek az egyik legnagyobb kihívás a halak megmentése volt. Mivel a margitszigeti japánkert tórendszerét le kellett engedni a tisztítás idejére, áttelepítették a halakat a városligeti tóba (MTI).

Mérgezésre gyanakodtak

Szerdán a feltételezések szerint ismeretlen eredetű és összetételű vegyszer került a városligeti tó vizébe, ami kipusztította az összes halat. Az MTI-n megjelent közlemény szerint néhány teknős túlélte a mérgezést, de akkor még nem lehetett tudni, hogy milyen állapotban vannak.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Indexkép: Pixabay