A természetvédelem talán soha nem volt ennyire fontos, mint napjainkban: a világ állatainak és növényeinek felgyorsult ütemű pusztulásával ökoszisztémák egészei mennek tönkre. Ennek megállítása érdekében mindenképpen tenni kell: törvény írja elő a vadon élő állatok védelmét, aminek eredményeképpen a védett fajok elpusztításáért pénzbírság jár. Az alábbiakban azokról a védett madarakról olvashatsz, amelyek talán a te kertedet is rendszeresen látogatják.
Széncinege – fotó: pixabay.com
A vadon élő állatok védelmét törvény szabályozza
Magyarországon a vadon élő állatok védelmét az 1996. évi LIII. törvény szabályozza, ami szerint:
Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.
A védett állatfajok listáját a 13/2001. (V. 9.) Környezetvédelmi Minisztériumi rendelet 2. melléklete tartalmazza, a védett fajokat a szócikk tudományos név, magyar név és természetvédelmi érték szerint listázza, valamint azokat a feltételeket határozza meg, amelyek fennállása esetén megengedhető egyes fajok gyérítése vagy riasztása a védettsége ellenére is.
Minden olyan faj védettnek minősül, amely az érzékenysége, vagy a vadászat miatt napjainkra csak kis létszámban található meg az élőhelyén.
Az alábbiakban a teljes védett listából a kertünkben élő madarak szerepelnek, viszont lényeges tudnod, hogy a legtöbb kertben is felbukkanó madár védett, így a természetvédelmi értékük meghaladhatja a több tízezres értéket.
Vörösbegy – fotó: pixabay.com
Védett madarak a kertben
|
Feketerigó – fotó: pixabay.com
Fokozottan védett állatfajok
Az állatok védelmét szolgáló rendelet különbséget tesz védett és a fokozottan védett állatfajok között. A bírság értéke a különösen veszélyeztetett állatfajok esetében 100, 250, 500 ezer, illetve 1 millió forintra is rúghat.
A 2001-es rendelet 39 faj természetvédelmi értékénél határozott meg 500 ezer forintos (például: fekete gólya, fekete sas, fehérkarmú vércse, hamvas rétihéja, kék vércse, kanalasgém), 14 fajnál pedig 1 millió forintos (kis lilik, parlagi sas, réti sas, széki lile) természetvédelmi értéket.
A fajokat a természetvédelemért felelős miniszter nyilvánítja védetté, illetve fokozottan védetté. Emellett a miniszter határozza meg az európai közösségi jogi aktusokban meghatározott védettségi kategóriába, illetve nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó növény- és állatfajok közül azokat, amelyek kiemelt oltalma szükséges, beleértve az e fajokra vonatkozó részletes szabályokat.
- írja a termeszetvedelem.hu, a Magyar Állami Természetvédelem hivatalos weboldala.
Nézd meg, hogy mely fajokra érvényesek a védelmi rendeletek a Védett fajok keresőjének használatával.