Újszülöttek erdeje
A Pilis Parkerdő Zrt. 26 ezer hektáron végzett erdősítést az Újszülöttek erdeje program keretein belül. Budajenő, Nagykovácsi, Visegrád, Ráckeve, Pomáz, Pécel és Galgamácsa térségében mindenütt sor került az erdősítési munkálatokra az elmúlt hónapokban. A természetbe kihelyezett fafajtákat illetően főleg kocsányos és kocsánytalan tölgyeket, valamint csert ültettek, de a változatos erdőkép és a biológiai sokféleség elérésének érdekében más fafajtákkal is bővítették az állományt.
A kormány Klíma- és természetvédelmi akciótervének értelmében 2030-ig minden évben legalább 10 darab facsemetét kell elültetni minden egyes újszülött gyermek után. A születési-ültetési aránypárt jól szemléltetheti, hogy csak Pest megyében 2018-ban hozzávetőlegesen 27 ezer újszülött jött világra. A fásítás jótékony hatása a természet gazdagítása mellett, az erdők élőhelyi változatossága, a biodiverzitás növelése. Az elültetett fajták kiválasztásánál az is szempont volt, hogy minél jobban ellenálljanak a klímaváltozás hatásainak.
Öreg tölgyfa az erdőszélen, elférnek mellette a fiatal példányok. Kép: Pixabay
2 millió facsemete
A Klíma- és természetvédelmi akcióterv keretein belül megvalósuló - születő gyermekek utáni - faültetés eredményeként a mai napig már összesen több mint 165 hektár őshonos fajjal gyarapodtak az állami erdőgazdaságok, és minden megyében létrehozták az Újszülöttek erdejét. Az erdőgazdaságok további 515 hektár erdőt telepítettek olyan helyekre is, ahol a termőhelyi viszonyok nem kizárólag őshonos fajok ültetését tették lehetővé.
"A klímakvóta-bevételekből szintén eddig majdnem 2 milliárd forint jutott csaknem 2 millió facsemete elültetésére és 40 tonna makk elvetésére."
Az erdők bővítése mellett a meglévő 2 millió hektáros erdőterületünk megőrzése is nagyon fontos. Ez főképp az állami erdőgazdaságok feladata, mivel védett erdeink legnagyobb része ezek kezelésében áll. A tulajdonosi jogokat ugyanakkor az Agrárminisztérium gyakorolja, mely folyamatosan figyelemmel kíséri, a gazdálkodás pénzügyi eredményének visszaforgatását az erdők fenntartására és a természetvédelmi feladatok ellátására valamint ökoturisztikai szolgáltatások biztosítására - mondta el Zambó Péter az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára.
Tölgyfacsemete. Kép: Pixabay
Az erdők szerepe pótolhatatlan a víz és tápanyag-körforgásban, a jó levegő előállításában, erdeink megóvása és bővítése nélkül nem teljesülhetnek a vállalt klímasemlegességi céljaink sem.
"Kánikulában az erdők akár 4 Celsius fokkal is csökkenthetik környezetük hőmérsékletét, mérsékelve ezzel a szélsőséges időjárás romboló hatásait."
A Covid-19 pandémia alatt az is világosan kiderült, hogy az egészség megőrzésében is rendkívül fontosak, hiszen biztonságos kikapcsolódást, stresszoldást és szellemi-lelki felfrissülést nyújtottak a bezártságtól szenvedő embereknek. A fenntartható növekedés, a természettudatos jövő a már említett Klíma- és természetvédelmi akciótervnek is fontos része. Az Újszülöttek erdeje program évente 1 millió fa elültetését jelenti. A cél az, hogy az erdők aránya elérje az ország területének 27 százalékát.
(Forrás: MTI, Kormány.hu Kép: Pixabay)