Lebomló spray-on food (ételre fújható) csomagolást fejlesztettek ki a Rutgers és a Harvard tudósai. A kutatók szerint ez az eljárás segíthet a termékek élettartamának meghosszabbításában, a műanyagfelhasználás és az ételpazarlás csökkentésében, valamint az élelmiszerbiztonság növelésében - írja a Food Tank cikke alapján a storeinsider.hu
Az eljárás segíthet a termékek élettartamának meghosszabbításában – fotó: pixabay.com
A műanyag csomagolások felelősek a műanyag hulladék jelentős részéért
Elképesztő nagyságrendben árasztja el a világot a műanyag. Statisztikák szerint 2018-ban csak az Egyesült Államok 35,7 millió tonna műanyagot termelt, aminek a 75 százaléka a használat után a hulladéktárolókba került.
A műanyag csomagolások kiváltására jelenthetne megoldást a spray-on csomagolás, aminek az összetevője a pullulán, egy olyan étkezési rost, amelyet az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) „általában biztonságosnak ismer el" és amit eredetileg tabletták bevonataként szoktak használni.
Előnye, hogy ezt a szerves polimerekből és nem toxikus anyagokból készült réteget vízzel el lehet távolítani.
Nishad Jayasundara környezeti toxikológus szerint még további kutatásokat kell elvégezni annak érdekében, hogy pontosan kiderüljön, a vízzel való lemosáskor az eredetileg veszélytelen anyagokból nem keletkeznek-e káros anyagok.
A [spray-on csomagolás] projekt célja a szavatossági idő növelése kevesebb antimikrobális réteggel, zöld folyamatokon keresztül
- mondta Huibin Chang, aki egyike a fejlesztésben részt vevő kutatóknak.
Bizonyos lebomló csomagolások és a bioműanyag előállítása során több üvegházhatású gáz keletkezeik, mint a hagyományos műanyag előállításakor – fotó: pixabay.com
Még a fejlesztés korai szakaszában tartanak
A fejlesztés korai szakaszában a kutatók azon dolgoznak, hogy a végső termék minél költséghatékonyabb és fenntarthatóbb legyen. Ezután indulhat a csomagolás értékesítése azon vállalatok számára, akik a többletköltségek ellenére is hajlandók alkalmazni azt.
A természetes anyagokból fenntartható csomagolásokat előállító német Traceless startup marketing menedzsere, Ritva Krist szerint a
spray-on csomagolás egy nagyon ígéretes találmány és várhatóan nagy hatású lesz.
A vezető azt is kiemelte, hogy nem lehet csak egy megoldásra támaszkodni, ha a műanyag csomagolásoktól való megszabadulásról van szó.
Elképesztő nagyságrendben árasztja el a világot a műanyag – fotó: pixabay.com
Nem minden alternatív csomagolási megoldás olyan fenntartható, ahogy a gyártóik hangoztatják
Krist szerint zavart kelt a vásárlók között és joggal ad hitetlenségre okot, hogy nem minden alternatív csomagolás olyan fenntartható, ahogy azt a gyártóik mondják.
Az Egyesült Királyságban egy friss kutatás eredményei szerint a lebomló csomagolásként megjelölt bioműanyagok 60 százaléka nem bomlik le teljesen természetes körülmények között. Ráadásul a fenntartható jelzés sem jelenti azt, hogy ezen műanyag alternatívák kevesebb energia vagy alapanyag felhasználásával készültek volna.
Az Egyesült Államokban a műanyag hulladék felszámolásáért küzdő Beyond Plastic régóta hangsúlyozza, hogy bizonyos lebomló csomagolások és a bioműanyag előállítása során több üvegházhatású gáz keletkezeik, mint a hagyományos műanyag előállításakor. Ehhez még hozzáadódik az is, hogy a műanyag alternatívák esetén is sokszor alkalmaznak toxikus Per- és polifluoralkil (PFAS) anyagokat, miközben világszerte csak a műanyagok 9 százaléka kerül újrahasznosításra.
Krist fontosnak tartja a vásárlók eligazításában, hogy átláthatóbbá váljon a műanyag alternatívák körüli kommunikáció és marketing. Szerinte támogatni kellene a termékek többszöri használatát, az újrahasznosítás és a hulladékgyűjtés középpontba helyezését.