Nemrégiben kutatók feltárták az Európában honos, vörös listás fajokra váró jövőt. 14669 veszélyeztetett állat- és növényfaj helyzetét felülvizsgálva megállapították, hogy a fajok ötödét a kihalás fenyegeti. A kutatók véleménye szerint elsősorban a mezőgazdaság, a tájhasználat változása az, ami a fajok számára végzetes lehet – írja az ng.24.hu.

A veszélyeztetett növényfajok 27 százaléka, a gerinctelenek 24 százaléka és a gerincesek 18 százaléka áll a kihalás szélén. A természetvédelmi intézkedések legnagyobb része a gerincesek védelmére fókuszál, miközben a modern világ a gerinctelenek számára sokkal veszélyesebb hely.

Az élővilág egyszerűen nem tud megbirkózni a nagyüzemi mezőgazdasággal és erdőgazdasággal. Egyre több természetes élőhely válik szántófölddé, faültetvénnyé, de számtalan veszélyt rejt magában az élővilágra nézve a nagyobb, összefüggő, általában monokultúrás területek kialakítása, a nehéz mezőgazdasági gépek, a műtrágyák, gyom- és rovarirtó szerek használata is, valamint a kevesebb növényfaj termesztése, a gyakoribb mélyszántás és a talajforgatás is. A kutatók megállapítása szerint a modern kori változások egyik mozgatója a helytelen agrártámogatási rendszer.

szántóföld

Számos veszélyt rejtenek magukban az élővilágra nézve a nehéz mezőgazdasági gépek, a műtrágyák, gyomirtó szerek is – fotó: Shutterstock

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az európai biológiai sokféleséget fenyegető legnagyobb veszélyt a mezőgazdasághoz kötődő tájhasználat változása jelenti, valamint az emiatti élőhelyvesztés, az erőforrások kiszipolyozása, a szennyezések, az építkezések és az urbanizáció. Márpedig a biológiai sokféleség nélkülözhetetlen az emberek jóllétéhez és élelmiszer-biztonságához.

Indexkép: Pixabay