A gyakorlott ellenőrök gyanúja hamar beigazolódott: az autó átvizsgálása során egy zsákból 2 db, 3x3 méteres emelőháló, egy másik zsákból pedig – élettelen állapotban – 1 paduc és 2 dévérkeszeg került elő.
A halak tavaszi ívási időszakában sokorvhalász próbálkozik a hazai vizeken – fotó: Wikipédia
Az autóban tartózkodók egyike sem rendelkezett halászatra jogosító okmányokkal és a sofőrön kívül személyazonosító okmányokkal sem, ezért az ellenőrök a rendőrséget is értesítették. A jogosulatlan halászat tényét a helyszínen ketten ismerték el, őket a rendőrség előállította. A Nébih közigazgatási eljárás során mindkettőjüket százezer forintot meghaladó bírság megfizetésére kötelezte, valamint 3 évre eltiltotta a horgászati-halászati tevékenységtől.
Szinte egy hét sem telt el a fent leírt eset óta, amikor újabb két orvhalászt értek tetten a Sajón az állami halőrök. A két személy egymástól 30 méterre halászott 3x3 méters emelőhálóval, halat fogni a gyors intézkedésnek köszönhetően nem volt idejük. Az eljárás az érintett személyek ellen folyamatban van.
Tavasszal a melegedő vizek ívásra ösztönzik a hazai halfauna jelentős részét, ezért az évnek ebben a szakaszában országszerte megsokszorozódnak a vizekbe rejtett halászeszközök és az engedély nélkül próbálkozó horgászok, halászok. Halállományunk megóvása érdekében az ÁHSZ halőrei idén is fokozottan ellenőrzik Magyarország vizein a jogosulatlanul horgászó, halászó személyeket.
Vízben élő nemzeti kincsünk, a hal védelme mindannyiunk közös ügye és felelőssége. A Nébih kéri, hogy aki szabálytalanságot tapasztal, haladéktalanul jelezze észrevételét az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címre!