Amerikai szakértők megállapították, hogy az USA-ban összesen, évenként mintegy 60 millió hektáron alkalmazott három rovarölő szer (a neonikotinoid idegméreg csoportba tartozó tiamethoxam, clotianidin és imidakloprid) használata óriási veszélyt jelent a beporzó rovarokra, és több mint 200 állatfajt  (főként madarakat és rovarokat) taszít a lassú, de szinte biztos kihalás felé – írja a missouriindependent.com.

Hozzátették, hogy a veszélyeztetett fajok állományai már eddig is számottevő ritkulást szenvedtek az egész országban. Ezeket, a DDT (diklór-difenil-triklóretán) rovarméreg betiltása óta legpusztítóbbnak tekinthető szereket a növények magukba szívják, és többnyire átviszik a növényevő állatok szervezetébe, azok megbetegedését és sok esetben pusztulását okozva.

Évente mintegy 60 millió hektáron alkalmazott rovarölő szerek óriási veszélyt jelentenek az élővilágra

Évente mintegy 60 millió hektáron alkalmazott rovarölő szerek óriási veszélyt jelentenek az élővilágra – Fotó: Pixabay

A tömeges madárelhullás egyébként súlyos és beláthatatlan következményekkel fenyeget, és – Rachel Carson könyvére hivatkozva – egy újabb "néma tavasz" (Silent Spring) képét vetíti előre.

A szóban forgó szerek helyett viszont egyelőre nem állnak rendelkezésre kevésbé mérgező eszközök, amelyekkel azokat ki lehetne kiváltani, azok nélkül viszont a nagy növények (szója, gyapot, kukorica és kalászos gabonák), valamint a gyümölcsök évenkénti termése kritikus szintre zuhanna az USA-ban – emelik ki.

Hangsúlyozzák, hogy a vitatott szerek gyártói azok ártalmatlanságát hangsúlyozzák, az EPA vizsgálatai viszont komoly réseket mutatnak ki a biztonságos használatban, sőt azok maradványai terhes nők vizeletében is megtalálhatók.