Rossz kérdéseket teszünk fel, amikor arról beszélünk, hogy abbahagyjuk-e a jelenlegi természetkárosító mezőgazdálkodást és áttérjünk-e természetközeli gazdálkodásra. Szabó László talajmegújító ökogazda, a Hold Alapkezelő társalapítója a Planet Budapest 2023 konferencián – amelynek szakmai partnere az IFUA Horváth - elmondja, melyek az igazi kérdések és megadja a válaszokat is. Elemző szemmel, a tényekre koncentrálva. Vele beszélgettünk.

Szabó László, talajmegújító ökogazda

Szabó László, talajmegújító ökogazda, a Tarkarét Bivalyfarm tulajdonosa, a Hold Alapkezelő Zrt. társalapítója – fotó: Hold Alapkezelő Zrt.


Ön mint talajmegújító ökogazda, a Tarkarét Bivalyfarm tulajdonosa ad elő a Planet Budapest 2023 konferencián, vagyis nem mint a Hold Alapkezelő Zrt. társalapítója, ahogy általában ismerjük. Hogyan és miért lett „talajmegújító ökogazda”?

– Mint ahogyan az életben gyakran történni szokott, furcsa véletlenek sorozata nyomán. Pénzügyi diplomám átvételekor senki nem gondolta a családból, hogy 15 év múlva gazdálkodni fogok szüleim szülőhelyén. Amikor aztán elkezdtem, tudat alatt éreztem, hogy oda kell figyelni a fenntarthatóságra. Egy meghatározó könyv elolvasása után rádöbbentem, hogy sokkal több energiát kell a természet működésének megértésére fordítani.

Gabe Brown: Porból élet - Egy család útja a regeneratív mezőgazdálkodás felé című könyvéről van szó, amelyet társkiadóként magyarul is megjelentetett.

– Gabe Brown városi emberként kezdett gazdálkodni. Balsikerek sorozata vezette rá szokatlan módszerekre. Most már ő a regeneratív mezőgazdaság pápája Amerikában. A könyv az ő történetéről szól, könnyen befogadható. Azóta persze sok szakirodalmat is elolvastam. Intellektuális élmény volt szembesülni azzal, hogy az ökológia és az ökonómia milyen sok hasonlóságot mutat. Speciális a helyzetem, mert iparágak külső feltérképezésével, elemzésével foglalkoztam. Most megpróbálom megérteni a regeneratív mezőgazdaságot a pénzügyi elemző szemével. És így is gazdálkodom.

bivaly és kisfiú

Tarkarét Bivalyfarm. Barátságban a természettel – fotó: Tarkarét Bivalyfarm

Ezt írják a honlapjukon: „A biogazdálkodás során a mindenáron történő hatékonyságnövelés helyett élő környezetünk megóvását, fenntarthatóságát, a tenyésztett állatok méltóságát és vásárlóink egészséges élelmiszerekkel történő ellátását helyezzük a középpontba.” Ezzel csak egyetérteni lehet. De lehetséges-e ilyen módszerrel élelemmel ellátni a Föld lakosságát?

– Minden érintett tudja, hogy a jelenlegi gazdálkodás fenntarthatatlan. A termőföld pusztulása szinte megállíthatatlannak tűnik. Mégis ezt csináljuk, és éppen az említett kérdés az, amivel megindokoljuk. Csakhogy ez a kérdésfeltevés rossz. Más kérdések a lényegesek.

Milyen kérdések?

Ezt szeretném majd az előadásomban elmondani.

Rendben, de azért válaszolja meg ezt a „rossz” kérdést. A természetközeli mezőgazdaság képes eltartani a Föld lakosságát?

– Egyértelműen igen. Gond nélkül. Ezt szeretném a Planet 2023 konferencián tényekkel, adatokkal, elemzésekkel bizonyítani.

De vajon milyen nyereségre számíthat az, aki áttér a természetközeli gazdálkodásra?

– Így is lehet nyereségesen termelni, de az igaz, hogy kisebb hozamokkal, viszont jóval kisebb költségekkel. Ez kevés az átálláshoz. De az Európai Unióban van esély arra, hogy elinduljunk ezen az úton, mert itt nem a piaci viszonyok, hanem a támogatások határozzák meg a nyereséget. Ha az EU-ban mondjuk akkor kapnának támogatást a gazdák, ha rózsaszínre festik a traktorokat, akkor a traktorok 90%-a rózsaszín lenne. Tehát a természetközeli gazdálkodást kellene támogatni.

Természetközeli mezőgazdaság

Természetközeli mezőgazdaság: jöjjön el és hallgassa meg a Planet Budapest 2023 szakkonferencián a szakértők, vállalatvezetők véleményét! – fotó: Planet Budapest 2023

A PLANET Budapest 2023 fenntarthatósági expón több szakkonferenciát látogathatnak az érdeklődők, a következő témakörökben: Zöld finanszírozás - Megújuló energia - Természetközeli mezőgazdaságVízgazdálkodás - Fenntartható csomagolás.

A szakmai és élményprogramok mellett 150 hazai cég állítja ki fenntarthatósági innovációit az agrár- és élelmiszeripari ökoszisztémából.

A részvétel ingyenes, regisztrációhoz kötött.

Helyszín: Hungexpo A pavilon

Időpont: 2023. szeptember 27-29.

Nézze meg a részletes programot és biztosítsa helyét a szakkonferenciákon!