A Deep Sea elnevezésű földközi-tengeri kutatás során kiderült, hogy a mélyebb rétegekben (6-10 m mélységben) nagyobb arányban vannak jelen az 1 mm-nél kisebb mikroműanyagok, mint a felszínen – írja a laboratorium.hu.
Hozzáteszik, hogy a kutatók a máltai partközeli vizek különböző rétegeinek mikroműanyag-szennyezettségét vizsgálták.
„Mivel a mikroműanyagok jelentős része a tengervíznél kisebb sűrűségű, feltételezhetjük, hogy a lesüllyedésük oka – a tengervíz mozgása és az áramlatok mellett – a megváltozott sűrűségük lehet. Mindennek hátterében pedig az is állhat, hogy különböző mikroorganizmusok vagy szennyező anyagok tapadnak rájuk – mondta Dr. Bordós Gábor, nemzetközi kutatócsapat résztvevője.
A tengereket szennyező mikroműanyagok különböző méretűek, formájúak, tömegűek voltak és eredeti felhasználásuk szerint a ruhaipartól a csomagolóiparon át az építőiparig igen széles körben elterjedtek.„Az apró, leszakadó kis darabok óhatatlanul bekerülnek a természetbe. Ezért fontos a gyártóknak és a jogalkotóknak felülvizsgálni, hogy az élet mely területein mutatkozik egyre égetőbb igény a műanyagok kiváltására" – tette hozzá a környezetvédelmi szakember.
Indexkép: Pixabay