Az interneten időről időre felbukkan egy kép, amelyen egy kis madár – jellemzően cinke – állítólag a cinkegolyó hálójába gabalyodva pusztul el. Ezek a fotók heves érzelmeket váltanak ki a természetvédők és az állatbarátok körében, mivel komoly veszélyre hívhatják fel a figyelmet. De mi az igazság a fotók mögött?

A képen látható esetek többsége csak megrendezett kép. A szakértők és a madárbarátok szerint a közzétett fotók gyakran manipuláltak, hogy félelmet keltsenek és megosztásra ösztönözzenek. Még ha egy-egy baleset elő is fordulhat, ez közel sem olyan gyakori, mint ahogy azt a képek sugallják.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakértői megerősítették, hogy a cinkegolyó hálójába akadás valóban lehetséges, de nem gyakori, és helyes alkalmazással minimalizálható.

Bár a rémhírkeltés aránytalanul nagy fenyegetést sugall, bizonyos esetekben a helytelenül használt madáretetők valóban veszélyt jelenthetnek a madarakra. Az interneten terjedő képek célja azonban gyakran a figyelemfelkeltés és a megosztások, miközben tartalmuk megtévesztő vagy alaptalan.

Mire figyelj a madáretetés során?

• A madáretetők elhelyezésénél figyeljünk arra, hogy azok könnyen hozzáférhetőek legyenek a madarak számára, és elkerüljük a zsákmányállatok (pl. macskák) által veszélyes környezeteket.

• Rendszeresen ellenőrizzük az etetőket: ne legyen semmilyen tárgy vagy anyag, amibe a madarak beleakadhatnak.

• A kihelyezett hálókat érdemes eltávolítani, miután a cinkegolyók elfogytak, hogy megelőzzük a felesleges hulladékot.

Ha felelősségteljesen járunk el a madáretetés során, biztonságot nyújthatunk a madarak számára, melyek így a téli időszakot könnyebben átvészelhetik.

Forrás: termeszeti.hu

Indexkép: Shutterstock