A PREGA X konferencia első napján "ÚJ KAP 2025 aktualitások" című kerekasztal-beszélgetésen

  • Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora
  • Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke
  • Szabó Levente, a 4iG Informatikai Zrt. szakmai vezetője és
  • Dr. Goda Pál, az AKI Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság igazgatója járta körül a témát.

A moderátor Dr. Milics Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem – Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszék egyetemi tanára, tanszékvezetője volt.

– Korábban a magyar agrárfelsőoktatásban végző diákok csupán 12 százaléka szerzett a tanulmányai során európai uniós agrárgazdasággal, közös agrárpolitikával kapcsolatos ismereteket. Mi ezen radikálisan változtattunk. Nem végezhet úgy agrárvégzettségű agrárszakember, hogy ne kapna ismereteket a közös agrárpolitikára – válaszolta Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora arra a felvetésre, mennyire ismerik a fiatal agrárszakemberek a pályázati rendszert. Hozzátette, hogy az egyetem tudatosan figyel és követi az agrárium nemzetközi trendjeit és irányait legyen szó a klímaváltozásról, a digitalizációról vagy a precíziós technológiákról.

Kerekasztal-beszélgetés a PREGA X konferencián

Kerekasztal-beszélgetés a PREGA X konferencián – Fotó: Agroinform

– A gazdálkodásnak számos olyan hatása van, amelyre tudnunk kell közösen reagálni. Nagyon jó eszköz erre a KAP. Az elérhető hetven pályázati felhívás miatt nincs olyan szereplő az őstermelőktől a nagyvállalatokig, aki nem tudja megtalálni a számításait. A legfontosabb feladat az, hogy még szélesebb rétegeknek juttassuk el az ismereteket, és az, hogy minél több adminisztratív feladatot vállaljunk át, amely eredményeként nyertes pályázatok születhetnek – mondta Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

Kiemelte, hogy a tagolt pályázati rendszerben mindenkinek lehetősége van felkészülni, hozzáférni, megismerni és beadni a pályázatokat. Ráadásul 80 százalékos társfinanszírozással, több mint 5000 milliárd forinttal indult az új támogatási ciklus, és ez egy soha vissza nem térő alkalom a magyar agrárium számára. Ráadásul ebből 100 milliárd forint jut a precíziós pályázatra.

– A digitalizáció során általában a funkciókról beszélünk, nagyon látványos eszközökről, szenzorokról. Kevés szó esik az infrastruktúráról. Arról a háttérről, amit a mi és a hozzánk hasonló távközlési, telekommunikációs és informatikai cégek biztosítanak. A megfelelő adatcsatornákról, amelyek lehetővé teszik, hogy a mezőgazdaság szintet lépjen – hangsúlyozta Szabó Levente, a 4iG Informatikai Zrt. projekt szakmai vezetője. – Az automatizáció nagyon erős irány jelenleg a világban, viszont a digitális eszközöknek, robotoknak olyan adatmennyiségre van szükségük, olyan adatforgalmazást végeznek, amelyhez nagyon komoly sávszélesség kell. Az 5G fejlesztés már folyamatban van, de már a 6G is kísérleti fázisban van, hogy ezeket az igényeket ki tudjuk szolgálni.

Dr. Goda Pál, az AKI Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezetője az agráradat kapcsán arra hívta fel a figyelmet, milyen fontos a jó minőségű adat, mert csak azt lehet elemezni, abból lehet információkat kinyerni.

– Aki hajlandó nekünk minőségi adatot adni, annak mi hajlandók vagyunk egyedi benchmarkokat visszaadni. Aki foglalkozik a saját adataival, szeretne adat alapon döntést hozni, összehasonlítani a teljesítményét az ágazaton belül, annak mi tudunk így segíteni – emelte ki Dr. Goda Pál.

További cikkek a PREGA X konferenciáról:

Indexkép: Agroinform