A terület egy részét a Pro Vértes kezeli, akik szerint azt a mennyiséget, amit a rétről lehetne belevezetni a tóba, nagyjából egy nap alatt el is párologna.
Védelem alatt álló mocsaras területet akarnak lecsapolni, hogy megmentsék a tavat
A Csákvár közelében található Csíkvarsai-rét a célpont, amit részlegesen lecsapolnak, ezzel megemelve a Velencei-tó vízszintjét. A területet kezelő Pro Vértes viszont azt mondta, hogy ez aligha lenne elég, ráadásul az ottani mocsaras és vizes élőhelynek is hatalmas szüksége van arra a mennyiségre.
Már két éve gondot okoz az alacsony vízállás, amit még az idei csapadékosabb tél sem oldott meg teljesen. A Velencei-tó így ismét témát szolgáltatott. A tavat normál esetben a Pátkai-víztározóból töltik fel, amennyire tudják, viszont évek óta nem volt benne normális mennyiségű víz, így ez nem valósulhatott meg. Idén télen elég sok víz összegyűlt benne, így a vízügy január végén megkezdte a víz eresztését. Alig egy hónap alatt a vízállás 87 centiméterről egy méterig emelkedett, amely nagyjából egymillió köbméter vizet jelent - írja a Telex.
Az elmúlt hetekben azonban ismét elég száraz volt az időjárás, így új források után kutattak. Ennek kapcsán jött szóba a Csíkvarsai-rét, amiről 40 éve nem eresztettek ki vizet. Tessely Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője már január végén megvizsgálta az esetet és megemlítette, hogy az érintett mocsaras területen amúgy is sok problémát okoz a talajvíz, így a felesleg jól jönne a tó számára.
Nagy veszélybe kerülhet a Csíkvarsai-rét
A terület nagyjából 600 hektáros, amit a Vértes, valamint a hegyekről lezúduló csapadékok és források táplálnak. A hatalmas részen szétterülő víz egy igen változatos vizes élőhelyet hozott létre, amelyre Magyarországon nem igen van példa. A réten fokozottan védett, illetve Natura 2000-es besorolású területek is találhatóak. Nagyon sok védett faj bújik meg a mocsárban, de számos állat itt is táplálkozik és fészkel. Az élőhelyet az 1980-as évek elején elkezdték rekonstruálni, a végleges formáját pedig csak 30 évvel később, 2010-ben nyerte el. Éppen ezért, a víz leeresztése veszélybe sodorná az eddig elért eredményeket.
A Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány elnöke, Viszló Levente hozzátette, hogy a rét látványa sokakat megtéveszt, hiszen bár egy nagy vízterületről van szó, nem számolnak azzal, hogy az itt található víz átlagosan csupán 10 centiméter mély. Amennyit le akarnak ereszteni, alig éri el az egy centit a tavon, viszont egy erősen meleg és szeles nyári napon ez a mennyiség könnyen elpárolog a mocsárból.
Kiemelte, hogy a történelemből jól látszik, hogy a Velencei-tó számos ilyen időszakon ment már át, ami után mindig önmagától regenerálódott. Az alacsony vízállás ráadásul nincsen hatással a tó ökoszisztémájára, így nem érti, hogy miért van szükség az amúgy is csekély vízmennyiségű védett mocsaras terület lecsapolására.
A problémát talán megoldják egy időre, de a szakember szerint nem jó módszerrel - fotó: pexels.com
Megkezdődött a tározókba való átfolyás
A rét zsilipjén nemrég egy traktor emelte ki, így azóta ezen keresztül a Zámolyi- és a Pátkai-tározókba folyik a víz. A szakember elmondta, hogy a rétre nemrég megérkeztek az első költöző vízimadarak, valamint megkezdődött a kétéltűek szaporodási időszaka, így az időzítés nem is lehetne rosszabb. Az évnek abban az időszakában tartunk, amikor a madarak visszatérnek, hogy költeni kezdjenek. Viszló tájékoztatott mindenkit, hogy a Pro Vértes tulajdonában álló vízhez nem nyúlnak.