Az MTA közleménye szerint házi méheket, valamint két vadon élő méhfajt, földi poszméheket és faliméheket telepítettek a három országban kialakított kísérleti területekre, ahol neonikotinoidokkal kezelt repce virágzása alatt gyűjtöttek információkat. A repce elvirágzása után a méhfészkeket begyűjtötték, és az ott felhalmozott táplálékot, az utódgeneráció mennyiségét, illetve a fészkekben található szermaradványok mennyiségét is megmérték.
A kísérletek eredményét megvizsgálja az Európai Parlament és ennek fényében születhet majd döntés az ilyen szerek jövőjéről – Fotó: Shutterstock
Két kísérleti területen, hazánkban és Angliában szinte katasztrofális eredményeket mértek. Ezek azt mutatják, hogy a negatív hatások elsősorban a következő évben jelentkeznek, mert az utódnemzedék létszáma csökkenhet. Magyarországon a házi méhek ivadékbölcsőinek száma, valamint a következő évi dolgozók létszáma lett kevesebb. Angliában meglehetősen sok háziméh-kolónia elpusztult a következő évre. Ezzel szemben Németországban a kutatók nem tapasztaltak jelentős hatást, amit a program magyar képviselője, Sárospataki Miklós ökológus, a gödöllői Szent István Egyetem docense azzal magyarázott, hogy az ottani méhek jobb egészségi állapotban lehettek, valamint elsősorban nem a kezelt repcéből gyűjtöttek.
A vadméhekre vonatkozó eredmények is azt mutatják, hogy szaporodási sikerüket negatívan befolyásolják a neonikotinoidok. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a poszméhkolóniák kevesebb új méhanyát produkáltak, a faliméhek pedig kevesebb petét raktak. Ez a negatív hatás nem közvetlenül a kezelésekkel, hanem a fészkekben talált szermaradványok mennyiségével hozható összefüggésbe. Ez azt is jelzi, hogy a környezetben korábban fölhalmozódott neonikotinoidok is bekerülhettek a méhek táplálékába – akár a területeken található egyéb növényekből is. Sárospataki Miklós elmondása szerint ezek az eredmények biztosan befolyásolni fogják az Európai Parlament döntését, ami legkorábban ősszel születhet meg és a korábbi átmeneti korlátozásokkal szemben, ezúttal végleges betiltáshoz is vezethet.