A Dobsina és Gölnicbánya környéki erdőkben végrehajtott biodiverzitás-védelmi és helyreállítási intézkedéseknek köszönhetően a csapadék közel 100 százaléka megmaradhat a területen. Korábban az esővíz 60 százaléka is elfolyhatott anélkül, hogy az erdőkben vagy annak közelében hasznot hozott volna.
A Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) a víz felfogását egy 4,5 millió eurós projekt keretében valósította meg uniós forrásokból.
Rastislav Trnka, a KSK elnöke szerint világviszonylatban is egy egyedülálló folyamatról van szó.
„A két szóban forgó település környékén kiválasztott erdőterületeken és a védett területeken kívül közel 2500 hektáron a tömörített talaj kotrógéppel történő megbolygatásának elvén alapuló munkálatokat és technológiai megoldásokat hajtottunk végre. Az erdők talajvízkészletét megnöveltük, ami a biológiai sokféleség megerősítésének az alapja" – tájékoztott a helyszínen Trnka.
A hivatal megjegyezte, hogy heves esőzések idején ezek a beavatkozások hatékony védelmet jelenthetnek az árvizek ellen is.
„Örülök, hogy az erdészek kezdeti aggodalmai ellenére a projekt eredményei mindenkit meggyőztek, akinek fontos a minket körbeölelő klíma javítása. Egy megalapozott becslés szerint a települések átlagos éves csapadékmennyiségével számolva a gölnicbányai és dobsinai erdei ökoszisztémák az intézkedések végrehajtása után évente mintegy 400 millió liter vizet fognak visszatartani. Képletesen beszélve ez a mennyiség 160 olimpiai úszómedence térfogatának felel meg" – tette hozzá Trnka.
Szlovákia történetében ez az első olyan projekt, amelynek célja a biológiai sokféleség nagyszabású előmozdítása.
Forrás: greenfo.hu