Évek óta egyre több víznyelő jelenik meg az aszályok sújtotta törökországi régióban, a bizarr látványt nyújtó, meglepően szabályos üregek egyik pillanatról a másikra nyílnak fel a szántóföldeken.
Az új üregek keletkezésében az aszálynak és a modern mezőgazdálkodásnak is szerepe van. Amikor a talajvízkészletek kimerülnek, a talaj beomlik, márpedig a felmelegedés és az egyre súlyosabb aszályok miatt az öntözés elengedhetetlen.
A régióban 640-nél több víznyelő található, és ezekből kb. 600 van Karapinar városa közelében. Az elmúlt egy évben 20 üreg jött létre a városnál.
Anatólia középső vidéke karsztos, így földtanilag alkalmas e víznyelők létrejöttére. A mélyben lévő kőzeteket a víz kioldja, abban barlangok születnek, amelyek felett a meggyengülő tetőzet könnyen beomolhat. Létrejöhetnek fokozatosan, de egyik napról a másikra is. Azonban az elmúlt évtizedekben sokkal gyakrabban jöttek létre az aszály és a nem fenntartható mezőgazdálkodás miatt. 2021 végéig 700 körül volt azoknak a száma, amelyek mélysége meghaladta az 1 métert, és többnek az átmérője elérte az 50-60 métert.
Ezek az üregek veszélyt jelentenek a lakosságra, az infrastruktúrára és a mezőgazdaságra is, miközben ez a régió Törökország fő gabonatermő vidéke, a búza 36 százalékát, a cukorrépa 35 százalékát itt termelik meg.
Egy kutatócsoport felmérte a kockázatokat, és 2700 olyan alakzatot azonosított, amelyek mentén jelentős az esélye a víznyelők kialakulásának.
A területen az öntözéshez szükséges víz kiemelése miatt évente 10-20 méterrel csökken a talajvíz szintje, és ebben a helyzetben már az eső is csak ront a helyzeten, elősegíti az újabb üregek képződését, miközben az esőre hatalmas szükség van.
Forrás: ng.24.hu
Az indexkép csupán illusztráció: Shutterstock