Az utóbbi években az agráriumban nemcsak az időjárás, hanem az elérhető technológiák is jelentős változásokon mentek keresztül. Az európai precíziós mezőgazdaságban a Sencrop, a meteorológiai állomásairól ismert francia vállalat mára egyre meghatározóbb szereplővé vált. A legfrissebb fejleményekről Csigó György Tamás beszélt a PREGA X konferencián.

Az elmúlt év során fontos változások történtek a Sencrop életében is, amelyek közül az egyik legjelentősebb a cég egyesülése volt a nagy francia agrárinformatikai vállalattal, az Isagrival. Az Isagri több mint 3000 alkalmazottal és többszörös árbevétellel rendelkezik, és különféle agrárinformatikai szoftvereket fejleszt. Az integráció eredményeképpen a Sencrop a cégcsoport meteorológiai ágazatát képviseli, miközben a régióban – így Magyarországon is – a napi működés változatlan marad.

A cég fejlesztésorientált csapata egy belső generációváltáson is átesett: a hardver- és szoftverfejlesztők mellett tapasztalt értékesítők munkálkodnak azon, hogy a gazdálkodók a lehető legjobban tudjanak alkalmazkodni a változó időjárási kihívásokhoz.

A Sencrop filozófiája termelőközpontú – az a célja, hogy a gazdák a megalapozott döntéseikkel költséget takarítsanak meg, optimalizálják a termelésüket és növeljék az árbevételüket. Már közel 37 000 meteorológiai állomásuk működik Európa-szerte, elsősorban Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, Angliában, valamint Magyarországon és a közép-kelet-európai régióban.

A Sencrop három fő modulra épül:

  • az időjárásfigyelésre
  • a betegségek és kártevők előrejelzésére (bizonyos növények és bizonyos betegségek esetében)
  • valamint az öntözés-monitoringra

A technológiai fejlődés jegyében a korábbi Sigfox alapú rendszerről a cég áttér az új, 4G-alapú, moduláris állomásokra, amelyek szolárpanellel működnek, és GPS alapú nyomkövetéssel is ellátottak. Ezek az új eszközök egyrészt megbízhatóbb adatátvitelt, másrészt könnyebb karbantartást is biztosítanak. A moduláris kialakítás ugyanis lehetővé teszi az egyes alkatrészek külön cseréjét is, garancián belül egyszerűen és gyorsan.

A rendszer gyakorlati alkalmazása már bizonyított: valódi döntéstámogató eszközként is működik. Például egy magyar termelő a relatív páratartalom alapján optimalizálta a búzabetakarítás időzítését, így csökkenteni tudta a nedvességtartalom okozta veszteségeket. A digitális megoldások kényelmesebbek, pontosabb adatokat is szolgáltatnak, kiváltják az olyan hagyományos eszközöket, mint a műanyag esőmérő vagy a kockás papír.

A Sencrop öntözési modulja kétféle módon működtethető:

  • meteorológiai állomással (napsugárzás-, szél- és csapadékmérés)
  • precíz talajszenzorral, amely 60 cm mélységig négy különböző ponton méri a talajnedvességet és hőmérsékletet

A rendszer a FAO által is használt algoritmus alapján számolja ki a napi párolgási értékeket, és segíti a termelőt abban, hogy optimális vízmérleget tartson fenn a növényei számára. A szoftver napi szinten számolja ki a növények vízigényét, és jelzi, mennyi vizet kell kijuttatni az optimális fejlődés érdekében.

A rendszer segítségével a gazda láthatja, mikor, mennyi vizet kell kijuttatni ahhoz, hogy a növény ne szenvedjen stressztől, és a terméshozam maximális legyen. A cél, hogy a növények vízellátottsága mindig az optimális, „zöld zónában" maradjon – elkerülve ezzel a hervadást és maximalizálva a terméshozamot. A rendszer színes grafikonokkal és elemzésekkel segíti a termelőt abban, hogy pontosan lássa, mikor, mennyit kell öntöznie. Mindez hozzájárul a hatékonyabb gazdálkodáshoz és a fenntarthatóbb mezőgazdasági gyakorlatokhoz.

A Sencrop példája jól mutatja, hogy a generációváltás nemcsak emberekről, hanem a gondolkodásmódról, a szemléletről és a technológiai megújulásról is szól. Az agrárium digitalizációja már nem a jövő – hanem a jelen. Aki képes és tud időben lépni, versenyelőnyt szerezhet.