A fajtanemesítők és termesztők szerint egyre nő az érdeklődés az ellenálló és őshonos almafajták iránt. A kiszámíthatatlan csapadékos idő, a hosszan tartó aszály és a hőstressz miatt dönt egyre több gazda ezek mellett az almafajták mellett, illetve a vegyszerterhelés csökkentésének lehetőségét is remélik tőlük – írja a novenyvedoszer.hu.
Hiányoztak a több napos áztató esők, de a gazdálkodóknak meg kellett ismerkedniük a légköri aszály fogalmával is – fotó: pixabay.com
A régi, hagyományos almafajták mind ízben, mind állagban kiváló beltartalmi értékeket képviselnek
A termelők új lehetőségeket keresnek a kiszámítható jövő megteremtése érdekében, ezért az őshonos almafajták termesztésének a bevezetése mellett népszerűsíteni kívánják a Szedd magad akciókat is. Tapasztalatok szerint, a főváros környékén 2024-ben valamennyi Szedd magad kezdeményezés jól sikerült – akár szamócáról, akár barackról, vagy szilváról és almáról legyen is szó.
Mivel a 2024-es korai tavasz a fagy veszélyét is magában hordozta, ami az egész évi terméskilátásokat is eldönthette volna az alma esetében. Ezzel szemben a virágzás jól alakult, amit nagy termés követett országszerte, így kisebb volt a fagy által okozott kár. Az érési idő is korábbra esett a megszokottnál, amire hosszú évtizedek óta nem volt példa. Az utána meghirdetett szedd magad akciók pedig sokat segítettek a munkaerőgondok enyhítésében.
Jelentős volt a gombabetegségek okozta kár
Az időjárás viszontagságainak nyáron voltak leginkább kitéve a gyümölcsösök: eső és kánikula váltotta egymást, és a gyümölcsök érési ideje is egymásba csúszott, így elég nehéz volt jól eltalálni azt az időszakot, amikor érett gyümölcsről lehetett beszélni.
Kitolódtak az őszi telepítések is, a termelők későbbi érésű fajtákkal kezdtek el kísérletezni, annak érdekében, hogy ezekkel a száraz időszakot kikerülhessék, illetve az érési időszakot széthúzzák.
Gondot okozott, hogy a viszonylag enyhe tél miatt a kártevők jelenléte és terhelése is folyamatos volt, mivel sikeresen átteleltek. Jelentős volt a gombabetegségek okozta kár is: az almánál a lisztharmat volt nagyon meghatározó, majd jött a gyümölcshullás. Az almatermesztők elmondták, hogy a szüret előtt a termés negyede odaveszett a nedvesség és az eső hiánya miatt, viszont az öntözés sem jelentett mindig megoldást, mert a légköri aszály erősebb volt, az esőre emlékeztető lágy víz pedig nem mindenütt állt rendelkezésre.
Hiányoztak a többnapos áztató esők, de a gazdálkodóknak meg kellett ismerkedniük a légköri aszály fogalmával is. Ezek ellen a kihívások ellen védekezni kell az idei évben is, valamint az extrém magas UV-sugárzás ellen is tenni kell valamit, ellenkező esetben az egyszerűen megégeti a gyümölcsöt.
Összességében a 2024-es év több nehézséget is rakott egymás mellé, amelyekkel az almatermesztő gazdáknak meg kellett küzdeniük.
Indexkép: pixabay.com