Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy a növények képesek egymással kommunikálni. Például Suzanne Simard ökológus munkái a mikorrhiza-hálózatok működéséről vagy az American Journal of Botany 2018-as tanulmánya a borsónövények elektromos jelzéseiről részletesen bemutatják, hogyan osztanak meg információkat a növények. De milyen eszközökkel teszik ezt, és mennyire tudatos e folyamat?

Hogyan üzennek egymásnak a növények?

A növények kommunikációja különböző csatornákon keresztül történik, e módszerek az alábbiak:

Vegyi anyagok

A növények illékony szerves vegyületeket (volatile organic compounds, VOC) bocsátanak ki, amelyek képesek értesíteni a környék növényeit a különböző fenyegetésekről.

Ezt igazolja egy 2014-es tanulmány, amely bemutatja, hogy a babnövények stressz hatására VOC-kat bocsátanak ki, amelyek figyelmeztetik a közeli növényeket a veszélyre. Például amikor egy növényt kártevő támad meg, olyan vegyi anyagokat bocsáthat ki, amelyek figyelmeztetik a szomszédos növényeket, hogy erősítsék védelmi mechanizmusaikat. A paradicsomnövények egy speciális vegyületet bocsátanak ki, ha hernyó támadja meg őket; e vegyületek a szomszédos növényekben olyan védekezési folyamatokat indítanak el, amelyek megnehezítik a hernyó táplálkozását.

paradicsom

A növények illékony szerves vegyületeket bocsátanak ki, amelyek képesek értesíteni a környék növényeit a különböző fenyegetésekről – fotó: Shutterstock

Gyökérhálózatok

A növények gyökerei képesek kommunikálni egymással, gyakran a gombákkal alkotott szimbiózisokon keresztül. Ez a mikorrhiza-hálózat, amelyet "fák interneteként" is emlegetnek.

Suzanne Simard kanadai ökológus kutatásaiban kimutatta, hogy a fák a gombafonalakon keresztül cukrokat, tápanyagokat és jelzéseket képesek megosztani egymással. Az egyik tanulmánya bemutatta, hogyan osztják meg a fák a szénhidrátokat mikorrhiza-hálózatokon keresztül. Egyes árnyékban növő fák tápanyagokat kapnak azoktól, amelyek több fényt érnek el, míg a beteg fák "segélyjelzéseket" küldhetnek.

Elektromos jelek

A növények belső elektromos jeleket is használnak, amelyek hasonlóak az idegrendszeri impulzusokhoz. Amikor egy növényt megsértenek, gyors elektromos impulzusokat bocsát ki, amelyek szétoszlanak a növény szöveteiben, és aktiválják a védekezési mechanizmusokat.

Egy 2018-as tanulmány bemutatta, hogy a borsónövények elektromos jelekkel reagálnak a szomszédjuk veszélyhelyzeteire. Ezeket a jeleket a gyökérhálózaton keresztül továbbítják, ezzel lehetőséget adva a környék növényeinek, hogy időben felkészüljenek a fenyegetésre.

Természetesen a növények kommunikációja nem azonos az állatok és az emberek kommunikációjával; a növények reakciói inkább automatikusak, kémiai és fizikai folyamatok eredményei, azonban elengedhetetlenek az ökoszisztémák fennmaradásához.

Forrás: termeszeti.hu

Indexkép: Shutterstock