Ezt a Magyarok Kenyere–15 millió búzaszem program Kárpát-medencei búzaösszeöntés ünnepén mondta Nagy István agrárminiszter. A magyar agrárium legfelemelőbb eseményére ezúttal a Szent László Nemzeti Emlékhelyen, Somogyvár-Kupavárhelyen, az 1091-ben felszentelt Szent Egyed bencés apátság és bazilika romjai szomszédságában került sor.
Madarász Zoltán, a NAK és a MAGOSZ vármegyei elnöke: "A parasztember őseihez hasonlóan tudja, hogy mi a dolga, minden évben szánt, vet és arat azért, hogy a nemzet kenyere meglegyen" – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Elsőként Madarász Zoltán, a NAK és a MAGOSZ vármegyei elnöke szólt az ország minden pontjáról és a határon túli magyarlakta területekről érkezett gazdákhoz, adományozókhoz és a szakmai szervezetek megjelent képviselőihez. Beszédében azt mondta: a parasztember őseihez hasonlóan tudja, hogy mi a dolga, minden évben szánt, vet és arat azért, hogy a nemzet kenyere meglegyen. Sajnos, nyugat-európai vezetőink nem ismerik ezt az egyszerű gondolatot, hogy búza, kenyér, élet és békesség kell.
Móring József Attila: Hazánk mára a kereszténység utolsó bástyáinak egyikévé vált Európában – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Majd a térség országgyűlési képviselője, Móring József Attila kormánybiztos lépett a mikrofonhoz, aki Szent László életművét méltatta és kijelentette: hazánk mára a kereszténység utolsó bástyáinak egyikévé vált Európában.
A rendezvény fővédnöke, Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter beszédében rámutatott: az agrárium súlyát jelzi, hogy a GDP, a nemzeti össztermék több mint 5 százalékát adja a mezőgazdaság, s tőle függ a vidék megmaradása, jövője is.
A rendezvény fővédnöke Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter volt (jobbról) – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
– A magyar jelen és jövő egyik legfontosabb kérdése, hogy lesz-e gazdálkodó új nemzedék, lesznek-e olyanok, akik azok helyére állnak, akik most viszik vállukon a mezőgazdaságot és akik vidék-, nemzetmegtartó küldetést vállalnak. Ezért Magyarországnak a XXI. században is szüksége van erős mezőgazdaságra és mindarra, amit a nemzet életében a falvak nyújtani tudnak – fogalmazott a miniszter.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke felidézte a kezdeteket, amikor 14 évvel ezelőtt néhányan úgy döntöttek, elkészítik a Nemzet Kenyerét.
Jakab István: Ez a program hitet, erőt ad és bármilyen nehézség van, bármennyire is próbálnak manipulálni bennünket itt a Kárpát-medencében, mi kitartottunk, kitartunk – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
– Ehhez akkor 10 tonna búzát gyűjtöttek össze, többet, mint amennyire szükségük volt és úgy döntöttek, hogy a maradékot Csaba testvér árváinak ajándékozzák – mondta. – Azóta egyre erősödnek kapcsolataink, főleg itt, a Kárpát-medencében, de a diaszpórában is, azóta érezzük, mit jelent, hogy egy kenyéren vagyunk, hogy közös az örömünk, a bánatunk, osztozunk sikeren és kudarcon – de tudjuk, hogy minden a mienk... Ezt szimbolizálja a Magyarok Kenyere program. Ez „az igazi magyar életérzés", az, hogy számíthatunk egymásra. Megmutathatjuk, hogy együtt vagyunk, megélhetjük az összetartozás élményét, megoszthatjuk egymással a tudást, az információkat. Ez a program hitet, erőt ad és bármilyen nehézség van, bármennyire is próbálnak manipulálni bennünket itt a Kárpát-medencében, mi kitartottunk, kitartunk. Hiszem, hogy Európa népei számára is példát tudunk adni összefogásból, összetartozásból – fogalmazott.
Borboly Csabát köszöntötte születésnapja alkalmából Jakab István, a kép jobb szélén Balog Tamás, az ünnep moderátora – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
A határon túli magyarok, partnerszervezetek képviseletében is voltak felszólalók, például Borboly Csaba, az RMDSZ megyei tanácselnöke, aki szintén azt hangsúlyozta: a Magyarok Kenyere program jól jelzi, hogy a magyar közösség erősödik. Hozzátette, erre ebben a gyorsan változó világban szükség is van. Rámutatott: úgy tűnik, mintha a magyarság elvei és értékei miatt folyamatosan ostrom alatt lenne, de nem szabad feladni és talán – ahogy fogalmazott – "eljön a mi időnk és mi leszünk a többség Európában".
Azt is elmondta: a Magyarok Kenyere program keretében Erdélyben idén több mint 200, Székelyföldön pedig több mint 100 tonna búzaadomány gyűlt össze, s ez büszkeséggel tölti el.
A politikus éppen a búzaösszeöntés napján ünnepelte a születésnapját, ennek alkalmából Jakab István köszöntötte.
Antal Tímea: "A Magyarok Kenyere erőt és hitet ad a diaszpórában élő magyarság számára" – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Ezután Antal Tímea, a Dél-Kaliforniai Magyar Örökség Alapítvány elnöke kapott szót. Ő azt emelte ki beszédében, hogy a Magyarok Kenyere erőt és hitet ad a diaszpórában élő magyarság számára, azt üzeni, hogy ők is fontos részei a nemzetnek. Ez pedig távol az óhazától is mindenkit megérint és tettre késztet.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke: "Az összegyűlt gabonával rászoruló nemzettestvéreken, gyermek-, szeretet- és idősotthonok lakóin, sokgyermekes családokon, háború kárvallottjain segítenek a gazdák, önként és nemes szívvel" – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, EP-képviselő arról beszélt: a kamara 10 évvel ezelőtt csatlakozott a 14 éve indult Magyarok Kenyere programhoz, amely a kezdeti jó ötletből, ígéretes kezdeményezésből mára az egyik, vagy talán a legjelentősebb összmagyar mozgalom lett, az összegyűjtött búza mennyisége pedig 10 tonnáról ezer tonnára nőtt. Rámutatott, hogy az összegyűlt gabonával rászoruló nemzettestvéreken, gyermek-, szeretet- és idősotthonok lakóin, sokgyermekes családokon, háború kárvallottjain segítenek a gazdák "önként és nemes szívvel".
– A Magyarok Kenyere program kiválóan illusztrálja, mire képes a magyar gazda, amikor hagyják dolgozni, ne adj' isten még támogatják is abban, amit tesz – szögezte le. – A magyar kormány agrárpárti hozzáállása példaértékű, a támogatások volumene kiemelkedő. A csaták azonban sokszor nem itthon dőlnek el. Azt gondoljuk, Brüsszelben szemléletváltás kell, mert amíg gúzsba kötik a gazdák kezét, addig veszélyben a termés. Gazdapárti politikát, méltányos szabályozást, józan előírásokat és egyenlő feltételeket várunk el. Visszaszorított zöldlobbit, határzárat az ukrán gabonának, szigorított ellenőrzést az unión kívülről érkező élelmiszerekre.
Győrffy Balázs, Nagy István és Jakab István kezdte meg az összeöntést – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Ünnepi beszédében Nagy István agrárminiszter azt hangsúlyozta, hogy a búzaösszeöntés ünnepe az összefogásról, az összetartozásról, a hűségről, a kultúra és a történelmi hagyományok tiszteletéről, tehát azokról az értékekről szól, amelyek erőssé tesznek egy nemzetet.
Nagy István köszönetét fejezte ki a Magyarok Kenyere program résztvevőinek – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
A miniszter köszönetét fejezte ki a Magyarok Kenyere program résztvevőinek, a búzát felajánló Kárpát-medencei gazdáknak, a szervezésben, összegyűjtésben szerepet vállaló Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara munkatársainak, a Magyarok Kenyere Alapítványnak, a NAK Magyarok Kenyere Nonprofit Közhasznú Kft.-nek, külhoni gazdaszervezetek munkatársainak, valamint a Kárpát-medencei falugazdászoknak.
Zsúfolásig megtelt a sátor vendégekkel – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Hangsúlyozta: a program az együttműködés, a szolidaritás, a rászorulók támogatásának példája és benne van mindaz, ami a magyarság szívében él: a hit, kultúránk szeretete, a hagyományok tisztelete, az önzetlen segítő szándék, rengeteg jóindulat és évről évre azt üzeni, nem vagyunk egyedül, számíthatunk egymásra.
A tárcavezető beszélt az idei kenyérgabona-termésről is.
– A magyar mezőgazdaságban dolgozóknak hála, idén is lezajlott az aratás és habár az időjárás nem volt kedvező, a korábbi évekkel összevetve mégiscsak szép eredménnyel zárult – fogalmazott Nagy István. – A nyári aratású növényeinknél a saját szükségleten felül jelentős, több millió tonnás áruexportalap is képződött. Az őszi búza idei, több mint 864 ezer hektáros területén az országos termésátlag elérte az 5,8 tonnát hektáronként. Ez az érték meghaladja a tavalyi, sőt, az elmúlt 5 év termésátlagait is. A legmagasabb átlagokat Baranya, Tolna és Vas megyéből jelentették. Idén csaknem 5 millió tonna búza termett, ami bőven fedezi a 3 millió tonna körüli éves hazai szükségletet. Az étkezési minőségű mennyiség is elegendő az éves 1,1 millió tonnás őrlési szükséglet kielégítéséhez. Agrárminiszterként elmondhatom a legfontosabb mondatot: a mindennapi kenyerünkhöz szükséges búza megtermett, sikeresen learattuk és biztonsággal rendelkezésre áll.
Az Ördöngös Táncegyüttes az alkalomhoz méltó műsort adott – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
A beszédek végén került sor a Magyarország valamennyi megyéjéből és a határon túli magyarlakta területekről, a diaszpórákból érkezett búza a nemzet együvé tartozását szimbolizáló összeöntésére.
Az összeöntött búzát végül a történelmi egyházak képviseletében Arányi Zoltán plébános (Lengyeltóti Szent Jakab Plébánia), Hella Ferenc esperes (Somogy-Zalai Református Egyházmegye) és Kőszeghyné Raczkó Zsuzsanna esperes (Somogy-Zalai Evangélikus Egyházmegye) áldotta meg.
Hella Ferenc esperes (Somogy-Zalai Református Egyházmegye), Kőszeghyné Raczkó Zsuzsanna esperes (Somogy-Zalai Evangélikus Egyházmegye) és Arányi Zoltán plébános (Lengyeltóti Szent Jakab Plébánia) áldotta meg az összeöntött búzát – fotó: Magyarok Kenyere Alapítvány
Az ünnepség fényét emelte előadásával Baranyi Lia, a kaposvári Csiky Gergely Színház munkatársa, Sándor Zselyke, Herczegh Apolka, a Sárga Rózsa Népdalkör és az Ördöngös Táncegyüttes.