Az Economx szerint a Potsdam-ban jegyzett tanulmányban az áll: nemcsak a geopolitikai feszültségek, az energiaválság vagy az infláció, hanem az éghajlatváltozás is egyre inkább fenyegeti a globális gazdaságot, amely csaknem ötödével zsugorodhat az évszázad közepére. Ennek következtében a glóbuszon leginkább Európában csökkenhet a jólét az elkövetkező időszakban.
A Potsdami Klímahatáskutató Intézet (PIK) számításai szerint a globális felmelegedés következtében még akkor is veszteségeket szenved el a világgazdaság, ha a klímakárosító gázok kibocsátását drasztikusan csökkentik és sikerül évente két fokra szorítani a globális felmelegedést. Ha ez nem történik meg, évente 38 billió dollárnál nagyobb gazdasági károkkal kell számolni, ami csaknem hatszor nagyobb összeg, mint amibe a globális klímavédelmi intézkedések kerülnek.
A szélsőséges időjárás, a viharok és erdőtüzek miatt a veszteségek látványosan megjelennek a mezőgazdasági hozamokban is. Az ENSZ szerint a jelenlegi klímavédelmi tervek nem elegendőek a várható veszteségek minimalizálásához.
"Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy sürgősen lépnünk kell. Minél tovább késlekedünk, annál nehezebb és költségesebb lesz az éghajlati és környezeti válság" – mondta Matthias Kopp, a WWF Németország környezetvédelmi egyesületének munkatársa.
Indexkép: Pixabay