A CLAAS, az AgXeed és a thermal DRONES közös projektet mutattak be az Agritechnica 2023 kiállításon, amely a vadvédelem és az autonóm fűkaszálás kombinációjára összpontosított. Azonban a betakarítási lánc más területei is alkalmasak lehetnek autonóm traktorok és AgBotok használatára. A meglévő technológiának további fejlesztésre van szüksége a jármű- és eszközgyártókkal szoros együttműködésben, hogy lehetővé váljon a nagy munkaszélességek alkalmazása.
A takarmánybetakarítás sok gazdaságban az egyik legmunkaigényesebb szakasz, különösen a magas hozamú korai kaszálások esetén. Kaszálás előtt és közben a területeket át kell vizsgálni vagy szkennelni annak érdekében, hogy a betakarításnak ne essen áldozatul például vad kicsinye. A jövőben az autonóm traktorok vagy AgBotok sok gazdálkodó és vállalkozó munkaterhét enyhíthetik. A magas növények különösen nagy kihívást jelentenek, akárcsak a munkaminőség folyamatos ellenőrzése és értékelése. A CLAAS az AgXeed és a thermal DRONES partnereivel együtt kutatja és teszteli a lehetséges alkalmazási területeket, hogy előrehaladást érjen el a fejlesztésben és a szabványosításban.
A hőképalkotó kamerákkal felszerelt drónok manapság széles körben elterjedt, biztonságos és hatékony eszközei a madárfészkek és a vad, különösen az őzgidák észlelésének, közvetlenül a kaszálás előtt. A keresést élőképpel végzik és a hőforrások észlelésekor a gépi munkavégzés szünetel, hogy a segítők biztonságos helyre vihessék az állatot vagy megjelöljék annak helyét.
A drónrepülés során nyert hőforrás-adatokat AI szoftverrel feldolgozzák és a GPS-pozíció adatokkal együtt exportálják a folyamattervező eszközbe. Ez az adatokat az útvonaltervezésbe integrálja – forrás: CLAAS
A CLAAS, a thermal DRONES és az AgXeed egy közös drón interfészt fejlesztett ki az autonóm kaszáláshoz. A drónrepülés során nyert hőforrás-adatokat AI szoftverrel feldolgozzák és a GPS-pozíció adatokkal együtt exportálják a folyamattervező eszközbe. Ez az adatokat az útvonaltervezésbe integrálja, lehetővé téve az autonóm kaszálónak, hogy meghatározott (és változtatható) biztonsági zónát tartson a vadállatok vagy fészkek körül. Ez a kitérő különösen hasznos olyan mezőkön, ahol védett madarak fészkelnek, mivel ezek a fészkek nem mozdíthatók el. A gazdák élőben követhetik a gép előrehaladását okostelefonon, táblagépen vagy PC-n az AgXeed platformon keresztül. Ily módon az autonóm kaszáló gépkapcsolatok megfelelhetnek a vadbarát és fenntartható gyepek kezelésével, valamint a nagy területi teljesítménnyel kapcsolatos igényeknek egyaránt. Továbbá a gazdák dokumentálhatják a kaszálás előtti intézkedéseket, hogy megfeleljenek a támogatási dokumentációval kapcsolatos kötelezettségeknek.
A jövőben a technológia nemcsak autonóm mezőgazdasági robotokban, hanem autonóm, vezető nélküli traktorokban, illetve jelentősen automatizált traktorokban és betakarítógépekben is alkalmazható lesz, amelyek előre megtervezett útvonalakat követnek. A biztonsági intézkedések garantálják, hogy a vad és a madárfészkek helyére vonatkozó POI (Point of Interest) adatokat csak ismert, korábban megállapított mezőhatárokon belül rögzítsen a rendszer. A mezőhatárok könnyen átemelhetők az adott gazdaság gazdálkodási rendszeréből. Ha pedig ezek az adatok nem állnak rendelkezésre, a drón pilótája maga is megjelölheti a mezőhatárokat a képernyőn.
A 2024-es sajtóhéten a CLAAS és az AgXeed lehetséges gépkapcsolatként bemutattak egy AgBot 2.055 W4-t VOLTO 1300 T nagy teljesítményű rendképzővel.
Egy lehetséges gépkapcsolat az AgBot 2.055 W4 VOLTO 1300 T nagy teljesítményű rendképzővel – forrás: CLAAS
"A feladat- és nyomvonaltervezésnek köszönhetően viszonylag egyszerű előkészíteni a rendképző használatát, s mivel a növény már le van kaszálva, a látótávolság nagyon jó" – magyarázza Philipp Kamps, az AgXeed termékmenedzsere. – "Fejlesztés alatt áll egy olyan rendszermegoldás, amely szenzorokat alkalmaz az akadályok észlelésére, hogy a 3 méternél nagyobb munkaszélességek is biztonságosak legyenek. Ez kompatibilis lesz függesztett és vontatott eszközökkel egyaránt."
Néhány "okos" kaszálási megoldás már a piacon is elérhető. Az egyik például a háromkaszás kombinációval végzett kaszáláshoz kapcsolódik. Az intelligens vezérlési koncepció lehetővé teszi, hogy az első kaszálógép vezérlőit integrálják a hátsó pillangókombináció ISOBUS-rendszerébe, vagy az egész kaszálókombinációt a traktor táblavégi vezérlőrendszerén keresztül működtessék – ahogy az üzemeltetőnek szimpatikusabb. Továbbá a DISCO BUSINESS modellek egyedi kényelmi funkciókat kínálnak, mint például az automatikus BELT BOOST gyorsítás, amely megtisztítja a szalagegységeket a tábla végén, az automatikus szalagsebesség-csökkentés az egyoldali emeléshez és az automatikus kaszálóegység-emelés a hátramenetbe kapcsoláskor. Az opcionális CLAAS automatikus lejtővezérlés szabályozza a szalag sebességét és a talajnyomást a lejtőkön való munkavégzés során, hogy biztosítsa az optimális rendképzést és a gyepvédelmet, miközben minimalizálja a sodródást.
A rendszer a drónnal begyűjtött adatokat az útvonaltervezésbe integrálja, lehetővé téve az autonóm kaszálónak, hogy meghatározott (és változtatható) biztonsági zónát tartson a vadállatok vagy fészkek körül. Ez a kitérő különösen hasznos olyan mezőkön, ahol védett madarak fészkelnek, mivel ezek a fészkek nem mozdíthatók – forrás: CLAAS
A CLAAS GPS PILOT CEMIS 1200 rendszerével végzett nyomvonaltervezés és automatikus kormányzás mellett egy másik jó példa a Section Control funkció, amely elérhető minden LINER BUSINESS négyrotoros rendképzőhöz. Ez a "digitális forradalom" példa nélküli előrelépést jelent az üzemeltetői kényelem terén. 100 hektáros napi teljesítmény és 250 méteres átlagos mezőhossz esetén az üzemeltetőnek korábban akár 600 táblavégi pozíciót is kellett kezelnie, amelyek magukban foglalják az emelést, süllyesztést vagy az egyes rotorok emelését, ami nagyfokú koncentrációt igényelt. Ezt a munkát most elektronikusan elvégzi a rendszer, ami jelentősen csökkenti a gépkezelő terhelését.
A CLAAS együttműködik különböző szervezetekkel és partnerekkel az interfészek továbbfejlesztésében, hogy növeljék a traktorok, Agbotok, eszközök és drónok kombinációinak automatizálását. Eredményeik képezik az alapját a teljesen automatizált, vezető nélküli gépkombinációk felé tett következő lépésnek. A 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY konzorcium már vezető szerepet vállalt ebben a témában az AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation) szervezettel, a tervek szerint a jövőben más mezőgazdasági gépgyártókat is bevon a projektbe.
Forrás: CLAAS.com