Az ország megavattóránként 20 levás sápot szed, ami hatalmas plusz terhet jelent azoknak az országoknak, ahol Bulgárián keresztül érkezik az orosz gáz. Ez az összeg magának a gáz árának a negyedét teszi ki. Hazánkba is döntően innen érkezik az orosz földgáz.
Október 13-től érvényes
Az energia-hozzájárulással kapcsolatos törvényt szeptember 28-án fogadta el a bolgár parlament, ami szinte azonnal megjelent a közlönyben, így október 13-tól hatályba is lépett. Ez a döntésük kiterjed az orosz eredetű cseppfolyós földgázra is.
A plusz költségről való törvényhozás azonnal megemelte a magyar CEEGEX-en a földgáz árát. Ez azért rossz hír, mert óriási méretében megemelkedhetnek a magyarországi gázárak, főleg akkor, ha az MVM CEEnergy Zrt. nem talál valami kutat ebből a helyzetből. Az ügyre Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is reagált, ahol a bolgár lépést a magyar-orosz energetikai együttműködés ellehetetlenítési szándékát minősítette - írta meg a Világgazdaság.
Hozzátette, hogy ezzel a lépéssel drámaian megemelnék az orosz földgáz tranzitdíját, ha pedig nem fizetik be, akkor akár még a szállítást is leállíthatják. A magyar kormány azonnal kapcsolatban lépett a bolgár és a szerb vezetéssel és mindent megtesznek azért, hogy Bulgária ne tudja beváltani a követeléseit, amelyek nehéz helyzetbe hozzánk mind Magyarországot, mind a szomszédos Szerbiát.
Gázmosás a láthatáron?
A döntés nem volt meglepő, hiszen a tervezetről már szeptember közepén voltak információk. Egyetlen jó hír, hogy hazánk Ausztrián keresztül is hozzájut orosz gázhoz. A rossz hír viszont, hogy annak kapacitása nem éri el a magyar igényt.
Ezt mindenki meg fogja érezni - fotó: pexels.com
Balogh József energiapiaci szakértő a Világgazdaságnak elmondta, hogy a bolgár döntés jól tükrözi, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk az olaj- és a gáz behozatalát illetően. Mivel a nagy részük egyetlen útvonalon érkezik, így nem sokat tehetünk. Szerinte az energiaszállításban a geopolitika mellett számolnunk kell a szabályozási kockázatokkal is.
A bolgári törvényhozás nem volt előzmény nélküli, hiszen Ukrajna és Horvátország az olaj tranzitdíját már korábban megemelte. A bolgár kormány valószínűleg ezzel akarja versenyképesség tenni az LNG-t, amely Görögországon keresztül érkezik Európába. Mindez jó hír a török és az azeri eladóknak, hiszen így újra előtérbe kerülhet a "gázmosás".