„Farkasbiztos" kerítéseket építeni, amelyek 100 százalékban teljesítik feladatukat, szinte lehetetlen. Még a szabályosan felállított kerítéseket is gyakran leküzdik a nagyragadozók – a gazdák legnagyobb bánatára. Noha ezek a kerítések végső soron nem képesek teljesen megakadályozni a házi- és a legelő állatok körében a farkasok által elkövetett mészárlást, a hatóságok mégis magas követelményeket támasztanak az állattartókkal szemben.
A Weidezone Deutschland nevű egyesület tapasztalatai szerint önjelölt természetvédők és szervezetek arra buzdítanak, hogy jelentsék fel azokat a házi- és legelő állattartókat, akik nem „farkasbiztos" kerítést építettek. Ezért a 2023-ban alapított egyesület megbízta Christian Teppe agrárjogi szakjogászt, hogy készítsen ezzel kapcsolatban jogi szakvéleményt. Ennek célja annak tisztázása volt, hogy létezik-e törvényi kötelezettség az állítólagosan farkasbiztos kerítések felállítására.
Még a szabályosan felállított kerítéseket is gyakran leküzdik a nagyragadozók – forrás: Pixabay
Teppe ügyvéd szakvéleménye szerint egy feltételezetten nem farkasbiztos kerítés nem minősül büntetendő, illetve büntetőjogilag szankcionálható vétségnek és nem von maga után magas pénzbírságokat. Sokkal inkább az állattartók saját érdeke és felelőssége, hogy megfelelően védjék saját állataikat.
Az elvárás, amelyet a Németországban egyre növekvő farkaspopuláció miatt most a legeltető állattartók kerítéseivel szemben támasztanak, aránytalan. Ehelyett egy egyszerűsített eljárásra lenne szükség a kártérítések igényléséhez azokban a farkastámadásos esetekben. Ez hozzájárulna ahhoz, hogy a farkasok elfogadottsága növekedjen a német vadon élő állatok között, ezáltal elősegítené a működőképes együttélést.
Teppe ügyvéd szakvéleménye egy másik problémára is felhívja a figyelmet:
„Amikor a legeltető állattartók bejelentik a farkastámadást, hogy kártérítést és kárpótlást kapjanak az okozott károkért, egyre többüket jelentik fel azzal az indokkal, hogy a kerítésük állítólag nem volt megfelelő. Ennek következtében pénzbírságokkal és büntetőjogi felelősséggel kell szembenézniük. Ez a feljelentések számának növekedése elkerülhetetlenül oda vezet, hogy a farkastámadásokat nem jelentik be és nem igényelnek kártérítést."
Ez további pénzügyi terhet ró az állattartókra. Ha a farkasbiztos kerítések megvalósítása amúgy is szinte lehetetlen és ahelyett, hogy kártérítést kapnának, feljelentések történnek, akkor a még erősebb és magasabb kerítések vásárlására nincs motiváció. Emellett a farkastámadások bejelentésének elmaradása miatt a történtek statisztikai rögzítése is elmarad.
A szakvélemény egy másik fontos szempontot is kiemel. Az állatok kerítéssel való védelme a ragadozókkal szemben azt is jelenti, hogy más vadon élő állatokat kizárnak ezekről a területekről, ami a biodiverzitás és a fajok sokféleségének csökkenéséhez vezethet. A 140 cm vagy annál magasabb masszív kerítések nagy területeket zárnak el, így azok a mezei nyulak, rókák vagy talajon fészkelő madarak számára elérhetetlenné válnak.
Forrás: Land&Forst