A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a vármegyei társhatóságok és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársaival együttműködve összevont ellenőrzést hajtott végre a dunaföldvári országos vásáron. A tavaszi szezon egyik kiemelt ellenőrzése során több pozitív változás is tapasztalható volt a címkehasználat terén, ugyanakkor komoly problémák merültek fel a szaporítóanyagokat kísérő dokumentumokkal és a növények életképességével kapcsolatban.
Előrelépés és problémák a szaporítóanyagok terén
Az ellenőrzés során hét árusító termelőt vizsgáltak meg a szakemberek. A korábbi évekhez képest javulást mutatott a címkézés gyakorlata, azonban több hiányosság is felszínre került, különösen a növények életképessége és a szükséges dokumentációk területén. Ennek következtében több száz szaporítóanyagot kellett a helyszínen megsemmisíteni, továbbá két árus ellen hatósági eljárást indítottak.
Növényútlevél – nem csak egy papír
A növényútlevél – vagyis a címke – megléte önmagában nem elég. Az azon szereplő adatok hitelessége és pontossága ugyanolyan fontos, mivel ezek biztosítják a növény származásának és egészségi állapotának nyomon követhetőségét. Az Európai Unió szabályozása szigorúan meghatározza, hogy milyen színű és tartalmú címkéket lehet használni, és ettől még akkor sem lehet eltérni, ha a szaporítóanyag más uniós tagállamból származik.
Életképtelen növények a kínálatban
Az idei év egyik legaggasztóbb tapasztalata az volt, hogy a piacon több esetben teljesen életképtelen, elfagyott vagy kiszáradt növényeket kínáltak eladásra. Ezeket az alkalmi vásárlók sokszor nem ismerik fel azonnal, és csak otthon, a kiültetés után szembesülnek vele, hogy a növény nem hajt ki. Éppen ezért a hatóság arra figyelmezteti a vásárlókat, hogy ne csak a címkére hagyatkozzanak, hanem vizsgálják meg alaposan a növények állapotát is.
Külföldi szaporítóanyagok – nehezebb ellenőrizhetőség
A magyarországi előállítású szaporítóanyagokat a hazai hatóságok könnyedén tudják ellenőrizni. Ezzel szemben az alkalmi piacokon jellemzően nagy arányban jelen lévő, más EU-tagállamokból származó szaporítóanyagok esetében a nyomon követés jóval bonyolultabb, és az ezekhez kapcsolódó információk gyakran pontatlanok vagy hiányosak.
További ellenőrzések várhatók
A Nébih a következő időszakban nemcsak piacokon, hanem lerakatokban, faiskolákban és nagykereskedelmi egységekben is vizsgálatokat tervez. A különböző árusítóhelyek sajátosságairól és kockázatairól, valamint a megfelelő szaporítóanyag kiválasztásához szükséges tanácsokról további információk találhatók a hivatal weboldalán: itt.
Fontos tudnivalók gyümölcs szaporítóanyag vásárlása előtt
A hivatal ismételten hangsúlyozza, hogy érdemes a hazai szaporítóanyagokat előnyben részesíteni, mivel ezek hatóságilag ellenőrzött, jó minőségű, megbízható forrásból származó termékek. Bármilyen szabálytalanság észlelése esetén a bejelentéseket az mgei@nebih.gov.hu címen várják.