Az észak-németországi Emsland brojlernevelési szakértői – kísérletképpen – egy érdekes újítást vezettek a brojlercsibék keltetésében. Három nappal a keltetési idő lejárta előtt 35.351 tojást a keltetőkből a csirkeólba helyeztek át, amelyet előzőleg 35 C fokra felfűtöttek.

csibe

A kutatók mindenkinek ajánlani tudják az ólban történő keltetést – fotó: pixabay.com

Az ott, kartontálcákra helyezve kikelt, gyenge naposcsibéket ezzel megkímélték a nevelőólakba történő átszállítással járó stressztől. A nevelőólakban kikelt csibék azonnal takarmányt és ivóvizet kapnak, ami a keltetőkben nem mindenütt oldható meg.

Keltetési szakértők és állatorvosok – a naposcsibék testét (köldökgyógyulást, kloákát, csőrt és hasat) alaposan átvizsgálva – megállapították, hogy azok semmilyen egészségi károsodást nem szenvedtek, állapotuk nem különbözött a hagyományos módszerrel keltetett társaikétól, tehát az új módszer alkalmazható.

A Rostocki Egyetem részéről Helen Louton professzor figyelmemmel kíséri a csibék fejlődését, a Hannoveri Állatorvosi Főiskola munkatársai pedig már két év óta tanulmányozzák az istállóban történő keltetés előnyeit és hátrányait.

Az így kikelt, egészséges csibék esetében kevesebb antibiotikum alkalmazására van szükség. Ezért a kutatók mindenkinek ajánlani tudják az ólban történő keltetés (home hatching) módszerét.

Forrás: digitalmagazin.de