Ütemesen halad a kalászos gabonák és a repce betakarítása, akárcsak a tarlóhántás. Ahol van nedvesség a talajban, ott már meg is kezdődött a tarlókon az elszóródott magvak kelése és az évelő gyomnövények újrahajtása, tehát a tarlókezelések elvégzése ezeken a területeken most lesz aktuális – hívja fel a figyelmet dr. Apponyi Lajos, legújabb szántóföldi előrejelzésében a novenyvedoszer.hu-n.

Kötelező lenne az aranka irtása

Mint írja, látványosan megszaporodtak az aranka fertőzés miatti foltok a mezei- és közlekedési utak mentén. A fertőzés terjed az évelő pillangós területeken is, ezek irtása a törvény előírásai szerint kötelező lenne, de a védekezés üteme nem elégséges.

Az aranka okozta fertőzés sokszor más haszonnövényeken is előfordul, de ebben az esetben is kötelező ennek az élősködőnek az irtása – fogalmaz a növényorvos.

parlagfű

Már a virágzás kezdete előtt el kell végezzük a tarlóhántást – fotó: pixabay.com

A parlagfű is problémákat okoz

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általánosnak mondható a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni. A meghagyott parlagfű akár néhány cm-es állapotában is képes virágozni, magot kötni, tehát már a virágzás kezdete előtt el kell végezzük a tarlóhántást a pollenszóródás és a magérlelődés elkerülése érdekében.

A napraforgó virágzása általános

A magas hőmérséklet most gátolja a betegségek terjedését, de az alsó, idősebb leveleken már általánosan megjelent az alternáriás levélfoltosság. Igaz, lassú ütemben, de terjed a szklerotíniás tőfertőzés is, a talajok száradása gátolja a nagyobb mértékű tőpusztulást.

Csökkenő tendenciát mutat a levéltetű fertőzés, de a mezei- és lucerna poloskák szívogatása következtében a tányérok környékén és a levélnyélen nő a sebzések miatti felrepedések száma, de szerencsére a száraz-meleg idő most nem kedvez a sebzésen keresztüli gombás eredetű fertőzéseknek.

Mindenhol elkezdődött a kukorica címerhányása

Azokon a tájegységeken, ahol elegendő nedvesség van a talajban, a párás meleg kedvezően hat a kukorica növekedésére: a címerhányás és a csőképződés mindenütt elkezdődött, illetve már tart.

Lezajlott a kukoricamoly első nemzedékének a rajzása a nyugati tájegységekben is. A kikelt lárvák még nem furakodtak be a címerbe és a szárba, de az ilyen jellegű kártétel napokon belül megkezdődhet.

Vontatottan halad az amerikai kukoricabogár rajzása, a csapdák csak néhány bogarat fognak. A gyapottok bagolylepke rajzása szünetel, de folyamatosan emelkedik a vetési bagolylepkék repülése. A virágzó növények vonzó hatást gyakorolnak a peterakó nőstényekre, beleértve a gyomos területeket is – olvasható a cikkben.