A vastagbélrák sajnos egyre több embert érint Magyarországon, és már nemcsak az idősebbeket fenyegeti: a fiatalabb korosztályban is egyre gyakoribb. Évente közel 8000 új megbetegedést diagnosztizálnak hazánkban, és körülbelül 5000 ember életét követeli ez az alattomos kór. De a jó hír az, hogy tudatos táplálkozással sokat tehetünk a megelőzés érdekében!

Tej, alma, édesburgonya – a rákellenes hármas

Egyre több kutatás igazolja, hogy bizonyos ételek rendszeres fogyasztása jelentősen csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának esélyét. A lista élén olyan egyszerű és elérhető élelmiszerek állnak, mint a tej; a rostban gazdag élelmiszerek, mint az édesburgonya és az alma; valamint a szénhidrátok. Ezek nemcsak finomak, de rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok – és ami még fontosabb: jótékony hatással vannak a bélflórára.

A rostok ereje: így védenek a bélrendszeri daganatok ellen

A rostban gazdag étrend kulcsfontosságú szerepet játszik a bélrendszer egészségének megőrzésében. Az alma például nemcsak vitaminforrás, de segíti a jótékony bélbaktériumok szaporodását is. A rostok tulajdonképpen a „táplálékaik", és így támogatják az egészséges bélflóra kialakulását, ami csökkentheti a daganatok kialakulásának kockázatát.

Ezzel szemben az ultrafeldolgozott élelmiszerek és a vörös húsok túlzott fogyasztása, valamint az alacsony rosttartalmú étrend elősegítheti a káros baktériumok elszaporodását, gyulladások kialakulását – és végső soron a rák megjelenését.

A jó szénhidrát nem ellenség – sőt, védelmet nyújt!

Sokan kerülik a szénhidrátokat, különösen a fogyókúrák idején. De nem mindegy, milyen szénhidrátot viszünk be! A teljes kiőrlésű gabonákban, gyümölcsökben és zöldségekben található összetett szénhidrátok energiát adnak, létfontosságú tápanyagokat és rostokat biztosítanak, és erősítik a bélrendszert. Egy friss kutatás szerint az oldható rostban gazdag, szénhidrátdús étrend gátolhatja a vastagbélrák kialakulását!

A tej védő hatása

Nem csak a csontjaink miatt fontos a tej! A benne található kalcium és D-vitamin kombinációja ugyanis bizonyítottan csökkenti a vastag- és végbélrák kockázatát. Egy pohár tej naponta tehát nemcsak gyerekkorban, hanem felnőttként is aranyat érhet.

tej

A tej a benne lévő a kalciumnak és D-vitaminnak köszönhetően védő hatást nyújt a vastag- és végbélrák ellen – fotó: Shutterstock

Mi az, ami elősegítheti a vastagbélrák kialakulását?

A Torontói Egyetem kutatása is azt mutatja, hogy a bélflóra összetétele és a táplálkozás közvetlenül befolyásolja a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Az egereken végzett kísérletek során kiderült: az alacsony szénhidráttartalmú, rostszegény étrend mellett megnőtt a colibactint termelő, rákkeltő E. coli baktériumok jelenléte, ami a daganatok előszobájának tekinthető polipok megjelenéséhez vezetett.

Ezek az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy a megfelelő étrend nemcsak a testünket, de a belső védelmi rendszerünket – a bélflórát – is erősíti.

Ne feledd: a szűrés életet menthet!

Bár a táplálkozás kulcsszerepet játszik a megelőzésben, a rendszeres szűrővizsgálatok továbbra is a leghatékonyabb módszerek a vastagbélrák korai felismerésére és sikeres kezelésére.

Forrás: divany.hu, prove.hu

Indexkép: Shutterstock