A halak nagy részét, csakúgy, mint a lepkéket vagy a rovarokat, vonzza a fény – ezt a világ számos részén kihasználják a halászok, és így fognak például heringet, makrélát, szardíniát. Ezek a halak általában a felszín közelében úsznak, így nem nehéz őket elkapni – írja a termeszeti.hu.
A halászok régebben olajlámpákat és lángoló fáklyákat használtak, ma viszont már elektromos lámpákkal dolgoznak, amelyeket dízelgenerátorok működtetnek.
Tajvanon azonban 30 halász a mai napig az ősi tradíciót folytatva egy bambuszpálcát gyújt meg különféle vegyi anyagok, például kén segítségével, hogy a több ezer szardíniát a felszínre csalogassa. Az éjszakánként szardíniák után kutató kb. 300 hajó közül csupán 3 az, amely ezt az ősi módszert alkalmazza. Nekik májustól júliusig 3 hónapjuk van arra, hogy kénlámpákkal halat fogjanak.
Akár 6 órát is a tengeren töltenek éjszakánként ebben az időszakban, és olykor 3-4 tonna szardínia is a halójukba akad. A fiatalok már nem folytatják a hagyományt, mert az ősi módszer nagyon kimerítő, és bizonytalan fizetéssel jár, inkább a modern kereskedelmi halászhajókon dolgoznak, ahol kedvezőbbek a feltételek. Ezért napjainkban már csak a 60 év felettiek alkalmazzák a fáklyás módszert.
Az ősi módszer fenntartásáért a kormány egy csekély összegű támogatást biztosít, valamint néhány éve egy fesztivált is szerveznek, hogy felhívják a figyelmet a feledésbe merülő tradíció értékére.
Indexkép: Youtube-videó