A Budaörsi Repülőtéren 2025. március 20-án a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége (MERÉSZ) zártkörű szakmai napot rendezett. A cél egyértelmű volt: tisztázni a félreértéseket a légi növényvédelem körül, bemutatni annak jelentőségét, és jelezni, hogy a magyar mezőgazdasági repülés – ha kisebb mértékben is – de még létezik és jövője is lehet.

A rendezvényen részt vettek az Agrárminisztérium, a NAK, a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a Nébih és a légiközlekedési hatóság képviselői. A helyszín nem véletlen: a Budaörsi Repülőtér egykor a MÉM RSZ, azaz a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Repülőgépes Szolgálatának bázisa volt.

Urbán Gergő, a MERÉSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar mezőgazdasági repülés – bár visszaszorult – nem halt ki. Továbbra is létezik, és kulcsszerepet tölthet be például gyors beavatkozást igénylő helyzetekben, ahol a földi gépek tehetetlenek.

Jordán László rámutatott, hogy a légi növényvédelem stratégiai fontosságú lehet bizonyos helyzetekben, például zárlati kártevők megjelenésekor vagy fagykár elleni védekezésben. Bár az uniós szabályozás szigorú, és kevés a légi járműves kijuttatásra engedélyezett szer, még mindig van mozgástér – különösen, ha a hatóságokkal való együttműködés tovább erősödik.

Szűcs Imre gazdasági szempontból is rávilágított a légi permetezés előnyeire, míg Simon Attila gyümölcsöseiben, különösen a dióültetvényekben látja a helikopteres védekezés létjogosultságát. Karikás Csaba rizstermesztési példái is igazolták, hogy a légi kijuttatás precíz és biztonságos lehet – akár bio termesztésben is.

Dr. Patocskai Zoltán az erdészet szemszögéből mutatta be, hogy sok esetben nincs alternatívája a légi járműves védekezésnek – ilyen például a gyapjaslepke elleni védelem, különösen turisztikailag kiemelt területeken.


A nap csúcspontja a látványos repülőgép-bemutató volt. A KA-26, Bell 206 Jet Ranger, AN-2 és Mi-2 gépek egyaránt felszálltak, demonstrálva a légi növényvédelem technikai sokszínűségét és rugalmasságát. Különösen emlékezetes volt Imreh Lajos Mi-2-esének fagyvédelmi füstölése, amely hatékony alternatívát nyújt a földi rendszerekkel szemben.

A szakmai nap nemcsak informált, hanem reményt is adott: van még helye a mezőgazdasági repülésnek a hazai agráriumban. A MERÉSZ pedig tovább dolgozik azért, hogy ez a szektor ismét megerősödjön – mert szükség van rá.

Indexkép: szervezők