A feldolgozóüzemek energiaigénye jelentős, különösen, amikor egy üzemben a hűtés, a fűtés, és a HMV (használati melegvíz) egyaránt szükséges. A "Feldolgozóüzemek fejlesztésének támogatása" pályázat támogatásával is elérhető innovatív hőszivattyús rendszerek kiváló megoldást nyújtanak, hiszen nemcsak a környezetterhelést csökkentik, hanem jelentősen hozzájárulnak a költség csökkentéséhez.

Miért érdemes megújuló energiával működő technológiát választani?

A hőszivattyú akár 3-4-szer több energiát is képes előállítani, mint amennyit felhasznál

A hőszivattyúk a környezetből nyerik a hőt, így sokkal hatékonyabbak, mint a hagyományos fűtési és hűtési rendszerek. Egy hőszivattyú akár 3-4-szer több energiát képes előállítani, mint amennyit felhasznál, annak függvényében, hogy milyen hatásfokkal rendelkezik. A szezonális hatásfok jelölésére hűtés esetén SEER (szezonális hűtési hatásfok), fűtés esetén pedig SCOP (szezonális fűtési hatásfok) megnevezéseket használunk.

Környezetbarát megoldás

A hőszivattyúk működése során nem keletkezik helyben károsanyag-kibocsátás, ami hozzájárul a fenntarthatósághoz és a környezetvédelemhez.

A hőszivattyúk üzemeltetési költsége alacsonyabb

Az energiahatékonyságból fakadóan a hőszivattyúk üzemeltetési költsége alacsonyabb, ami hosszú távon jelentős megtakarítást eredményez az ipari vállalatok számára is. A legújabb technológiák olyan környezetbarát hűtőközeget tartalmaznak, melyek GWP-értéke (globális felmelegedési potenciál) rendkívül alacsony.

Ez azért fontos, mert ha a hűtésre, a fűtésre; a technológiai hűtésre hűtőkamrákhoz és kereskedelmi hűtési feladatokra ilyen hűtőközeggel működő berendezést használunk, akkor jelentősen csökkenthető az adott üzem, hűtőház, irodablokk CO2-lábnyoma, ami amellett, hogy a környezetünkre jó hatással van, segítheti a beszállítói, illetve a nemzetközi beszállítói tendereken az elvárások teljesülését.

Hulladékhő felhasználása, hővisszanyerés, szabadhűtés

Hűtés közben rengeteg felesleges energia távozik a hűtendő helyiségekből, amit a melegvíz megtermésére is fordíthatunk. Érdemes olyan gépészeti rendszereket építeni, amelyek ezt a hulladékhőt könnyen össze tudják gyűjteni egy tartályban, amit ezt követően felhasználható a szociális blokkokban vagy ha szükséges a technológiához melegvíz, azt is elő lehet melegíteni a hulladékhővel.

Szellőztetés esetén a rendszer az elhasznált levegő egy részét a benne rejlő hő felhasználásával előmelegített friss levegővé alakítja.  Kompakt hővisszanyerős szellőztetők és a nagy teljesítményű hővisszanyerős légkezelőkkel, kompakt szellőztető és hűtő-fűtő egységekkel (rooftop) gyorsan telepíthető gazdaságos rendszereket építhetünk ki. Amennyiben hűtésre van szükségünk az üzem területén a téli időszakban akkor szabad hűtést (free cooling) alkalmazhatunk, amely elektromos energia felhasználása nélkül, szabályozottan tudjuk a terek hűtését megvalósítani.

A hőszivattyús rendszerek működése

A hőszivattyúk különböző típusai közül a levegő-víz, víz-víz és földszondás megoldások a legelterjedtebbek az ipari alkalmazásokban. Ezek a rendszerek a környezetből (levegőből, vízből vagy földből) nyerik a hőt, és azt fűtésre vagy hűtésre használják fel. Télen a hőszivattyúk a külső környezetből vonják el a hőt és juttatják be az épületbe, míg nyáron fordítva működnek, azaz a belső térből vonják el a hőt és adják le a környezetnek.

A legnépszerűbbek a levegő-víz és levegő-levegő hőszivattyúk, amelyek 5-1500 kW névleges teljesítményben gyakorlatilag minden problémára megoldást kínálnak az üzemek, ipari létesítmények részére.

Gyakorlati alkalmazás egy feldolgozóüzemben

A hőszivattyúk alkalmazása nemcsak gazdaságos, hanem környezetbarát megoldás is a feldolgozóüzemek és azok kiszolgálólétesítményei számára,  legújabb kereskedelmi hűtős megoldásokkal pedig könnyedén elérhetőek a legszigorúbb környezetvédelmi normák is.

Az energiahatékonyság, a fenntarthatóság és a költségcsökkentés mind olyan tényezők, amelyek egyre fontosabb szerepet kapnak a modern iparban. A pályázatokkal megtámogatott új hűtőközegekkel szerelt hőszivattyús rendszerek integrálása a feldolgozóüzemekbe nemcsak a vállalatok energiahatékonyságát és versenyképességét növeli, hanem hozzájárul a környezet védelméhez is.

1. Levegő-levegő hőszivattyús több kültéri megoldás logisztikai csarnokok, raktárak, mezőgazdasági telephelyek esetében (egység hűtő teljesítmény/fűtő teljesítmény:  6-25 kW)

.Levegő-levegő hőszivattyús

Forrás: Panasonic Marketing Europe GmbH

2. Levegő-víz hőszivattyús megoldás irodablokkal ellátott logisztikai csarnokok, raktárak, mezőgazdasági telephelyek esetében (egység hűtő teljesítmény/fűtő teljesítmény: 16-30 kW)

Levegő-víz hőszivattyús megoldás

Forrás: Panasonic Marketing Europe GmbH

3. Kereskedelmi hűtős hűtőházi raktár és zöldségfeldolgozó üzem (egység hűtő teljesítmény:  3-50 kW)

Kereskedelmi hűtős hűtőházi raktár és zöldségfeldolgozó üzem

Forrás: Panasonic Marketing Europe GmbH

4. Levegő-víz hőszivattyús megoldások borászati üzemek hűtési, fűtési feladatainak ellátására és technológiai hűtéséhez (egység hűtő teljesítmény: 12-30 kW)

4.Levegő-víz hőszivattyús megoldások borászati üzemek hűtési, fűtési feladatainak ellátására és technológiai hűtéséh

Forrás: Panasonic Marketing Europe GmbH

5. Utólagos felszerelésre is alkalmas és nagyobb méretre méretezhető megoldások: levegő-víz és víz-víz folyadékhűtő megoldások raktárak és irodák hűtésére és fűtésére, valamint technológiai hűtésre (egységnyi hűtő teljesítmény: 19-1460 kW) és rooftop megoldások hűtésre, fűtésre és levegőminőség-szabályzásra (egységnyi hűtő teljesítmény: 50-220 kW)

levegő-víz és víz-víz folyadékhűtő megoldások

Forrás: Panasonic Marketing Europe GmbH

Személyre szabott támogatási lehetőség

Amennyiben hűtési-fűtési vagy technológiai hűtési korszerűsítésben további információkat, támogatást szeretne, keresse kollégáinkat bizalommal.

Tervezés támogatási feladatokkal Tóth Attila (attila.toth@eu.panasonic.com) és Szenderák Dominik (dominik.szenderak@eu.panasonic.com), értékesítési mérnök kollégáink Közép- Magyarországon Voit Patrik (patrik.voit@eu.panasonic.com), Nyugat-Magyarországon Kovács Attila (attila.kovacs@eu.panasonic.com) és Kelet-Magyarországon Mihalik Csaba (csaba.mihalik@eu.panasonic.com) készséggel állnak rendelkezésre.

Panasonic Marketing Europe GmbH

1117. Budapest, Alíz utca 3.

panasonic