A globális felmelegedés különbözőképpen változtatja meg az egyes hónapok átlaghőmérsékletét és egyéb meteorológiai viszonyait is. Például az elmúlt 50 év alatt tavasszal leginkább az április melegedett, míg nyáron főleg június és augusztus második fele, ősszel pedig szeptember első fele és november. Ez nagymértékben befolyásolhatja, hogy milyen kinti programokkal töltjük a szabadidőnket, ennélfogva a turizmusra is jelentős hatással lesz majd.

Az erdei turizmushoz alacsonyabb hőérzet az ideális (a hőérzetet a hőmérsékleten túl meghatározza a légkör nedvességtartalma, a direkt napsugárzás és a szél is), míg a városi sétához már egyáltalán nem ideális a 28 °C feletti tartomány, a vízparti turizmus szempontjából viszont nem megfelelő, ha 25 °C alatti a hőérzetünk.

Hogy alakította a hőérzet a szabadidős tevékenységeinket az elmúlt 20 évben?

Márciusban, áprilisban, októberben és novemberben az erdőben érdemes kirándulni, májusban, szeptemberben, októberben és akár áprilisban is városlátogatást érdemes tervezni, a vízpart pedig a három nyári hónapban a legideálisabb. De az ország három turisztikailag fontos részén a március és november közötti időszak hány napon kellemes?

Budapesten áprilisban a napok harmadán tekinthető kellemesnek a városi séta, és ettől csak kissé van lemaradva október, május vagy szeptember. Nyárra ez drasztikusan lecsökken: júniusban már csak átlagosan három napon kellemes a városlátogatás, míg a többi hónapban csak két napon. Május és szeptember ideális hónapok lehetnek.

A hűvösebb Bükkben leginkább szeptemberben és májusban túrázhatunk a legtöbb napon kellemesnek számító hőérzet mellett, ezután következik a napok harmadán kellemes június. Márciusban és novemberben már túl hideg van az erdei túrázáshoz.

A vízparti turizmust Keszthely mellett mindhárom nyári hónapban 10-11 napon kellemes hőérzettel élvezhetjük.

Folytatódó kibocsátások mellett azonban valószínűleg nem lesz jó bármit is csinálni nyáron a szabadban.

A jövőben mi várható e turisztikailag fontos területeken a különböző kibocsátási forgatókönyvek szerint?

Városnézés (Budapest)

A nyári budapesti turizmus már jelenleg is csak havi néhány napon igazán kellemes, de a jelenlegi kibocsátási trendek folytatódásával a napok legtöbbjén túl meleg lesz, és áprilisban s októberben lesz a leginkább kellemes idelátogatni a század végén.

A kibocsátások azonnali visszafogásával áprilisban-májusban és szeptemberben-októberben is több napon számíthatunk kellemes időjárásra egy városnézéshez, és nyáron is megmaradhat néhány napon ez a kellemes tartomány.

Budapest

A nyári budapesti turizmus már jelenleg is csak havi néhány napon igazán kellemes – fotó: Pixabay

Vízpart (Keszthely)

A pesszimista forgatókönyv szerint a nyári hónapok egyre melegebbé fognak válni még a vízparti turizmushoz is, olyannyira, hogy júliusban vagy augusztusban csupán 5-6 napon lesz kellemes a fürdőzés a Balatonnál a század végére, ami a fele a jelenlegi gyakoriságnak. Ezért május és szeptember lesz a legkedvezőbb hónap a strandoláshoz, de már áprilisban is meg fognak jelenni a júliusival azonos gyakorisággal a kellemes napok.

A kibocsátások azonnali visszafogásával viszont a jelenlegi gyakorisági arányokhoz képest csak kisebb mértékű változásra számíthatunk, mellyel a nyári maximumok is megmaradhatnak.

Keszthely

A pesszimista forgatókönyv szerint a nyári hónapok egyre melegebbé fognak válni még a vízparti turizmushoz is – fotó: Shutterstock

Erdei túra (Bükk)

A jelenleg szeptemberben, májusban és júniusban is nagyrészt kellemes erdei túrák a pesszimista forgatókönyv szerint inkább októberben és áprilisban, illetve akár már márciusban lehetnek több napon kellemesek.

Az optimista forgatókönyv szerint áprilisban lehet a legtöbb kellemesnek tekinthető nap.

Mit várható az egész országot tekintve turisztikai szempontból?

Április

Az egész országot tekintve elmondható, hogy a pesszimista forgatókönyv szerint áprilisban az erdei turizmus megszűnik kellemes időtöltésként a század végére, és a városi turizmus lesz a század közepétől a leginkább kellemesnek tekinthető úti cél, de délen akár a vízparti is lehet a legdominánsabb. A zöld jövő szerint kis területen ugyan, de még megmaradhat áprilisban is az erdei turizmus is a városi mellett.

Szeptember

Szeptemberben a városi helyett a vízparti lehet a legdominánsabb kategória a pesszimista forgatókönyv szerint. Így tehát májustól egészen szeptemberig a vízi turizmus lehet a legmegfelelőbb pihenési cél, de ezen belül a nagyfokú melegedés miatt július az ország déli részén már semmilyen turisztikai célra nem lesz kellemesnek tekinthető. Az optimista forgatókönyv szerint viszont szeptember megmaradhat városlátogatásra leginkább alkalmasnak, de még akár a vízparti környezet is elképzelhető kellemes időtöltésként.

November

Novemberben az ország északi fele jelenleg egyik turisztikai célra sem igazán alkalmas, amely a kibocsátások növekedésével jelentősen megváltozhat: az ország egész területén a század közepétől jelentős erdei turizmus indulhat.

Nyár

A nagyobb felmelegedés lényegében a nyári városi turizmus ellehetetlenülését vetíti előre, illetve, amint fent említettük, a pesszimista forgatókönyv szerint a nagyfokú melegedés miatt július az ország déli részén már semmilyen turisztikai célra nem lesz kellemesnek mondható.

Forrás: masfelfok.hu

Indexkép: Shutterstock