A gyomokról megállapíthatjuk, hogy egyikünknek sem dobban meg a szíve értük. Tőlük már annál inkább, hiszen igazán bosszantó tud lenni, amikor pár nappal azután, hogy kigyomláltunk, méretes gyomok csúfítják el a kertünket.
Sőt, még a térkövezés sem véd meg velük szemben, hiszen képesek azokon a milliméternyi réseken kibújni, amit egyébként minden tisztességes növény élhetetlennek nyilvánít, a gyomokon kívül. De van megoldás! A gyommentes térkő nem csak az álmainkban létezik!
Így írthatod ki a gyomot a térkövek közül!
Habár azt gondolnánk, hogy a térkövezés a nyugodt élet záloga, hiszen megszűnik a gyomlálás, ez egyáltalán nem így van. Sőt, a térkövek gyommentesítése nem könnyű feladat, hiszen viszonylag szűk résekben telepednek meg a gyomok, így azokat nehéz eltávolítani.
A gyomok azért telepednek meg gyorsan a térkövek közötti résekben, mert ezek az apró helyek nedvességet, fényt és tápanyagot biztosítanak a növények számára. A leggyakoribb, térkövek között felbukannó gyomok Magyarországon a pitypang, a porcsin, a közönséges cickafark és a pásztortáska. Ezek a gyomok pedig nemcsak gyorsan növekednek, de erős gyökérzetük miatt nem egyszerű az eltávolításuk sem.
De nem csak a gyomok látványa okoz gondot, ezek ugyanis hosszú távon károsíthatják a térkövet és annak alapját is - tudjuk meg az otthonlap.hu cikkéből. És habár azt hihetnénk, hogy lehetetlen küldetés a térkövek közötti gyom eltávolítása, egyáltalán nem az. Sőt, többféle módszer közül is válogathatunk.
1. A kémiai gyomirtók hatékonyak és gyorsak, azonban komoly környezeti terhelést jelentenek, ráadásul nagyon körültekintően kell tárolni és használni ezeket, különösen, ha gyermek vagy állat is van a családban. A glifozát alapú szerek ugyan elpusztítják a gyomokat, de kárt tehetnek a talajban és a közeli növényekben is. Ezért is nagyon fontos, hogy a használata során tartsuk be annak útmutatását, és ne alkalmazzuk az előírtnál nagyobb mennyiségben.
2. De akár kézzel is el tudjuk távolítani a gyomokat a térkövek közül, igaz, ez a legidőigényesebb megoldás. Azonban igazán hatékony. Dolgozhatunk kézzel, vagy speciális gyomkiszedő eszközökkel, de a kapa is nagy segítség lehet ebben. Nagyon fontos, hogy a gyomokat gyökereikkel együtt távolítsuk el, különben pillanatok alatt újra vissza fognak nőni. És bánjunk velük kesztyűs kézzel, úgy ép bőrrel fogjuk megúszni a gyomlálást.
A térkövek közötti gyomok ellen számtalan módszer létezik. Fotó: Shutterstock
3. Egy másik módszer is rendelkezésünkre áll, mégpedig a gyomégetés, melyet gázlángszóróval végezhetünk. A gyomokat 2-3 másodpercig égetve elpusztíthatjuk a növényeket, és bár a módszer igazán gyors és hatékony, legyünk vele nagyon óvatosak, hiszen akár még tüzet is okozhatunk közben.
4. Nem véletlenül egyre népszerűbbek a környezetbarát megoldások a gyomirtásban. Ilyen például az ecetes gyomirtás. Az ecet természetes gyomirtó hatású. Keverjünk össze egy rész ecetet egy rész vízzel, és permetezzük a gyomokra, de csak a gyomokra, hiszen a dísznövényeket károsíthatja. Az ecet ugyanis elszívja a nedvességet a növényekből, amelyek emiatt gyorsan elszáradnak.
5. De ha épp nincs otthon ecet, akkor a forró víz is kiválóan alkalmazható a gyomok ellen. Öntsünk forró vizet közvetlenül a gyomokra, amely megöli őket anélkül, hogy káros vegyi anyagokat használnánk. Ebben az esetben is nagyon vigyázzunk a többi növényre, és természetesen magunkra, hiszen könnyen leforrázhatjuk magunkat.
6. Vannak biológiai gyomirtó szerek is, amelyek természetes alapanyagokból készülnek, így nem károsítják a környezetet. Ilyen például a narancsolaj vagy a szegfűszegolaj, amelyek hatékonyan pusztítják a gyomokat.
7. A gyomok ellen a mulcs a kulcs. A mulcsozás, vagyis talajtakarás kiváló módszer, hiszen azon túl, hogy megakadályozza a fény bejutását a talajba, és így a gyommagvak nem tudnak csírázni, a talaj hőmérsékletét is segít megtartani. Szórhatunk például kavicsot vagy fenyőkéreg aprítékot a térkövek közötti részekre.
Így előzd meg a térkövek közötti gyomosodást
De nem csak gyomirtással lehet igazán ápolttá tenni a térköveket. A megelőzés itt is nagyon sok időt és energiát takarít meg.
1. A térkövek alá helyezett geotextília megakadályozza a gyommagvak felszínre jutását.
2. A térkövek közötti fugázóanyag is nagyban befolyásolja a gyomok megjelenését. Ehhez speciális, gyomgátló fugázóanyagot kell használnunk, amely megakadályozza a gyomok növekedését.
3. A tiszta udvar, rendes ház is remek megoldás a gyomok ellen. A rendszeres takarítás és karbantartás ugyanis a gyomokkal szemben is kulcsfontosságú. A lehullott levelek és egyéb szerves anyagok eltávolítása csökkenti a gyommagvak esélyét a csírázásra.
Nem csak a térkövek között támadnak a gyomok
Ugye ismerős, hogy hiába ápoljuk, gondozzuk, óvjuk a növényeinket, az egészen biztos, hogy a gyom, ami egyik kertésznek sem hiányzik, sokkal gyorsabban fog növekedni, mint a haszonnövényeink. Sőt, nem árt neki a túl sok eső, és az erős napsütés sem.
Ha nem szeretnénk vegyszereket használni a gyomok ellen, de már nagyon fáj a derekunk a sok gyomlálástól, kapálástól, ezek a módszerek is segíthetnek.
1. A szódabikarbóna csodákra képes! Egyrészt, ha már fáj a gyomrunk a gyomok miatti idegeskedéstől, nyugodtan vegyünk be belőle egy keveset, illetve szórjuk a gyomokra, és el fog bánni velük.
2. A sóra is számíthatunk. Ehhez keverjük el a sót vízben, 3:1 arányban, és permetezzük a gazokra.
3. Ha pedig maradunk a hagyományos, kézi gyomlálós vagy kapálós módszernél, nem árt, ha előbb megöntözzük a területet, hiszen úgy sokkal könnyebben tudjuk eltávolítani a gazt. Munka közben gondoljunk arra, és vígasztaljon minket az, hogy testmozgást végzünk a friss levegőn, ami még egészséges is.
4. De a gyomok elszaporodását azzal is el lehet kerülni, ha megbízható forrásból vásároljuk a vetőmagot, amely nem szennyezett gyommagvakkal. Sőt, a növénytársítás is sokat segít a különféle gyomok és károkozók elleni védelemben.
Erre ügyeljünk, ha a vegyszeres irtás mellett döntünk
Ahogyan az előbbi módszereknél, úgy a vegyszeres védekezésnél is arra kell törekedni, hogy az a termőtalaj és a kultúrnövények károsítása nélkül történjen. Ha egy területet elleptek a gyomok, totális gyomirtást is alkalmazhatunk, például glifozát hatóanyaggal, amely hatékonyan irtja az agresszívabb gyomokat is. A felszívódó hatású készítmények képesek a mélyebb gyökerű, évelő, tarackos gyomnövényeket is kiirtani. Ezeket magára a gyomnövényre permetezzük.
A gyomirtó szert, vagyis herbicidet többféle módon juttathatjuk ki. A legkézenfekvőbb a vetés vagy palántázás előtti úgynevezett pre-planting (PP) kezelés. Ha már a vetés után vagyunk, de a növények még nem keltek ki, akkor preemergens kezelésről beszélünk, ez azonban sok csapadékot igényel, míg ha a gyomok a kultúrnövények mellett vannak jelen, akkor állománykezelést kell végezni, amit posztemergens (röviden POST) kezelésnek nevezünk.
Szintén nagyon fontos, hogy a gyomirtót a készítmény előírásainak betartása mellett alkalmazzuk. Csak akkor nem fenyegeti az egészségünket, ha megfelelő dózisban és az előírt védőfelszerelés használatával alkalmazzuk. Fontos, hogy vegyük figyelembe az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, amelynek el kell telnie a permetezés és a betakarítás között. Ez idő alatt a növényvédő szer kifejti hatását, és le tud bomlani egy olyan határértékig, amelynél már nem lesz káros az egészségünkre.
Arra is oda kell figyelni a gyomirtók használatnál, hogy házi kedvencek vagy gyerekek ne legyenek jelen a permetezéskor. Fontos a hatóanyag típusa is, hiszen a kontaktkészítményeket lemossa az eső, a felszívódó szerek pedig 10 Celsius-fok alatti hőmérsékleten nem fejtik ki hatásukat, de 25 Celsius-fok felett egyes permetszerek perzselhetnek, károsíthatják a haszonnövényünket, és fitotoxikus tüneteket okozhatnak.
Lépj fel győztesen a tarackkal szemben is
A tarack igen ellenálló, és ha ásóval és kapával támadunk rá, de nem vagyunk elég alaposak, azt a tarack még bíztatásnak is veszi, és mivel felbőszítettük, még jobban elszaporodik a kertünkben. De persze neki is megvan a maga ellenszere, bár azt nem állítjuk, hogy nagyon gyorsan és könnyedén fogunk tudni megszabadulni tőle.
Azzal pedig tisztában kell lennünk, hogy amikor a tarack felüti a fejét a kertben, az mindig azt jelzi, hogy valami nincs rendben. Az ok lehet vízhiány, tápanyaghiány, rossz minőségű talaj, de akár túlöntözés is. Így hát fontos lépés a harcban, hogy megállapítsuk, vajon mit jelez a jelenléte.
Nem elég azonban, hogy ellepi az egész kertünket, elnyomva így a növényeinket, ezen kívül olyan toxikus anyagokat termel, amelyek gátolják a növények fejlődését, mert nem képesek nitrogén felvételére a tarack miatt.
Ahogy közeledik az ősz, éppen ezért érdemes a kertet alaposan felásni, és a tarackbúzát ásóval vagy csákánnyal kiszedni a földből, azonban a teljes gyökérzetével együtt kell eltávolítani, mert ha csak elvágjuk, azt is remekül túléli. Ha túlságosan nagy mértékben lepte el a tarack a kertet, akkor nagyon alaposan fel kell azt szántani.
A fertőzött talaj teljes felső rétegét el kell távolítani, és ezután fel kell ásni jó alaposan a teljes területet. Ha füvesíteni szeretnénk, előtte gyomirtóval kezeljük le a területet, majd végezzünk talajfertőtlenítést. A gyep, vagy a növények újratelepítésével várjunk legalább két hetet a gyomirtó miatt.
Sajnos a tarack ugyanis a füvünket is képes tönkretenni. Egyszikű növény, mint a gyepet alkotó pázsitfüvek, ezért gyomirtóval nem tudjuk kiirtani a pázsitból. A legjobb megoldás ellene, ha gyomirtó ásóval kiemelünk egy taracktövet és megpróbálunk minél több sarjat kitépni a földből.
Ha pedig úgy érezzük, nincs már elég erőnk a tarackkal szemben, akkor vessük be a magaságyást. Szó szerint. Oda nem fog bejutni, ha olyan földdel töltjük meg, amelyben nincs benne.
Ne kapáld ki! Edd meg!
Amikor pedig úgy érezzük, elegünk van a gyomirtásból, járjuk körbe a kertet, és nézzük meg, melyik gyomnövényt mire használhatjuk. Például akár meg is ehetjük őket. Azonban legyünk nagyon óvatosak! Ne essünk neki a kertben lévő gyomoknak, és ne együnk meg mindent, kecske módjára, ugyanis akár még bajunk is lehet belőle. De az alábbi gyomnövényeket bátran fogyaszthatjuk.
Ha a térkő gyomtalan, a gazda kedve gondtalan. A szép, ápolt kert látványa ugyanis még a hangulatunknak is jót tesz. Fotó: Shutterstock
1. A nagy útifű minden kertben jelen van. Fiatal korában bátran ízesíthetjük vele a salátánkat, ám amikor már levelei sötétebbé válnak, jobb eltávolítani belőlük az erezetet a fogyasztás előtt, és inkább főzve fogyasztani, mint nyersen. Kitűnő salátaként, vagy húsok köreteként is, párolva, vagy főzve. Íze a spárgáéra emlékeztet, és amellett, hogy finom, még hasznos is, hiszen kipréselt nedve kitűnő köhögéscsillapító.
2. A fehér és a vörös here levelei még virágzás előtt a legjobbak, ilyenkor nyersen, salátaként csemegézhetünk belőlük.
3. A mezei katáng, vagy más néven vadcikória miatt nem kell mélyre lehajolnunk, hiszen szemmagasságban kínálja fel kis kék virágjait. Mivel a levelei kissé keserűek, fogyasztás előtt érdemes megfőzni őket. Remek étvágygerjesztő, vízhajtó hatása is van, de még gyomorrontás esetén is számíthatunk rá. Már a középkorban is fogyasztották, mivel azt tartották róla, hogy sebezhetetlenné tesz.
4. A tyúkhúr az egyik leggyakrabban előforduló, ehető gyomnövényünk. Az íze hasonlít a spenótéhoz, de van egy kis keserű utóíze. Salátaként is fenséges, de nagyon finom levest, vagy főzeléket is készíthetünk belőle. Ami pedig még értékesebbé teszi, hogy rengeteg A-, D- és C- vitamint tartalmaz, magas a vastartalma, emellett pedig kalcium-, kálium-, foszfor- és cinkforrás is. Az egész föld feletti része fogyasztható, de külsőleg is hatásos, mivel kiválóan gyógyítja az égési sérüléseket és a vágott sebeket is.
5. A százszorszép nem csak finom, de még egészséges is. A százszorszép íze nagyon hasonlít a tyúkhúréra, így aki nem kedveli a kissé kesernyés ízhatást, az inkább csak a szemét legeltesse rajta, ne saját magát.
6. A pitypang szinte kiirthatatlan, így jobb megbékélni vele, és bátran elfogyasztani. Frissen szedve fogyaszthatjuk salátaként, kissé megpárolva pedig sültek köreteként, azonban ha nem rögtön a leszedés után fogyasztjuk el, akkor sajnos megkeseríti az ebédünket. Amikor pedig sárgára színezi a szép zöld gyepet, akkor lehet a legfinomabb szörpöt készíteni belőle. A pitypang szörp íze leginkább a mézhez hasonlítható, színe pedig gyönyörű, zöldes-sárgás.
És ez még nem minden! Ha valami igazán különlegesre vágyunk, szedjük le a pitypang sárga virágát, és rántsuk ki. Elképesztően finom, akár hagyományos bundában, akár pongyolában.
7. A pásztortáska szintén a nyersen fogyasztható gyomnövények közé tartozik. Íze nem keserű, inkább a zöldborsóéhoz hasonló. Levelei és virágai is nagyon finomak, akár nyersen, akár párolva kerülnek az asztalunkra.
8. A csalán, habár sokszor megszúr bennünket, igazán finom tud lenni. Ehhez dobjuk be egy kis forrásban lévő vízbe, hogy elvegyük csípősségét. Akár főzelékként, akár pestóként is megállja a helyét, teaként fogyasztva pedig megtapasztalhatjuk veseműködést serkentő hatását.
9. A mezei zsázsa fiatal leveleinek íze a retekre emlékeztet, így bátran tegyük bele a salátába. Az idősebb levelei már nem fogyaszthatók, mert keserűek, de magjai csípősek, így összetörve fűszerként is használhatók.
10. A papsajtmályva leveleit is fiatal korukban érdemes fogyasztani, hiszen ekkor még nagyon finom zsengék.
A gyommentes kert és járólap tehát nagyon sokféle módon elérhető, így bátran válasszuk ki a számunkra legszórakoztatóbbat, és tegyünk az ápolt, gyommentes kertért!