Podcastsorozatunk első részében (2024.10.15-én) Pájtli Péter vendége Rezsek Attila, a Prolansys cégcsoport tulajdonos-ügyvezetője volt.
A Prolansys cégcsoport által a gazdatársadalom hozzáfér olyan megoldásokhoz, amelyek a gazdákat segítik a jelenlegi megoldhatatlannak tűnő piaci helyzetben. Olyan szakmai megoldásokról beszéltünk, amelyekkel még a jelenlegi piaci környezetben is, az állandóan változó természeti körülmények ellenére is alacsonyan tartható termelési önköltséggel, stabil és magas termésbiztonsággal, magasabb profittal képes a gazda termelni. Talán nincs is jelenleg aktuálisabb téma annál, minthogy az ágazatra nehezedő nyomást hogyan képes megoldani a termelői társadalom. Rezsek Attila számos, a gazdák többségét napi szinten foglalkoztató kérdésre adott választ a podcastsorozat első adásában.
A beszélgetés során elmondta, hogy annyira megváltoztak a növénytermesztés sikerességét befolyásoló körülmények és emellett egyre nyomasztóbb piaci helyzetben gazdálkodunk az elmúlt években, hogy a hatékony gazdálkodásról alkotott elképzeléseinket felül kell írni. Jelenleg ez nem választás lehetősége, hanem szükségszerű, ha versenyképesek szeretnénk maradni. Ki kell mondani, hogy az elmúlt néhány évben jelen lévő piaci nyomás ellehetetleníti a gazdálkodást. Ezért ma már nem jobbnak, hanem hatékonyabbnak kell lenni.
Új alapokra kell építenünk, amihez első lépésként meg kell értenünk, hogy változás, változtatás nélkül ez nem lehetséges. Felül kell vizsgálni termesztési szokásainkat, meg kell vizsgálni az elmúlt 50-60 évben velünk lévő termesztési protokollt. Ennek eredményeképpen rájövünk, hogy részben meg kell újulnunk annak érdekében, hogy alkalmazkodni legyünk képesek az új kihívásokhoz, ezáltal újra megtaláljuk a helyes irányt és a megfelelő profitabilitást. Azt nem kell fejtegetni, hogy ennek hiányában mi lesz a vége ...
A hatékony gazdálkodásról alkotott elképzeléseinket felül kell írni – fotó: pixabay.com
Fel kell tenni az alábbi kérdéseket. A jelenlegi termesztés képes-e lépést tartani az időjárási változásokkal? A jelenleg termesztésben használt anyagok mennyire képesek alacsonyan tartani és tervezhetővé tenni az önköltséget? Képesek vagyunk-e az eddigieknél alacsonyabb termelési önköltség mellett a hozamokat fokozni? Képesek vagyunk-e egy olyan piaci környezetben szakmailag és pénzügyileg hatékonyan gazdálkodni, ahol alacsony felvásárlási árak vannak? Meg kell vizsgálnunk, hogy amennyiben az alacsony felvásárlási árak velünk maradnak, a régóta követett termesztési mintákkal versenyképesek tudunk-e maradni? Mikor lenne nagyobb létjogosultsága ezeknek a kérdéseknek, mint napjainkban? Mikor lehet nagyobb aktualitása ezekre a kérdésekre megtalálni a válaszokat, mint jelenleg? A tét hatalmas, nemcsak saját gazdálkodásaink léte, hanem a jövő generációjának a gazdálkodása is a felelősségünk!
Ha mélyen belegondolunk és szakmailag objektív módon válaszolunk a kérdésekre, arra jutunk, hogy a legtöbb kérdésre a válasz az, hogy nem. Ez az a pont amikor a legfontosabb kérdést kell feltennünk. HOGYAN TOVÁBB? MIT KELL tenni? MILYEN DÖNTÉSEKET kell meghoznunk annak érdekében, hogy szakmailag stabil, fenntartható és ezáltal pénzügyileg magas eredményt hozó gazdálkodásaink legyenek, amelyek képesek ennyire nyomasztó helyzetben is versenyképesek maradni?
Megoldás mindig van. Jelenleg is. Azonban új kihívással állunk szemben. Az új kihívások új válaszokat és új megközelítéseket követelnek. Ezért hatalmas változás előtt áll az ágazat. A változás velünk, termelőkkel kezdődik. Az első igazság, ami a megoldás felé vezet annak felismerése, hogy ne az határozza meg a döntéseinket, hogy csináltuk eddig és mit szoktunk meg akkor, ha ez már nem elég a megváltozott helyzetben. Helyesen akkor döntünk, ha azt vesszük figyelembe, hogy a megváltozott környezetben mikor és hogyan tudunk pénzügyileg sikeresen termelni. Ha ehhez változtatni kell bizonyos eddig megszokott módszereinken, akkor miért lenne nehéz ezt annak érdekében megtenni, hogy ne éljük újra a mögöttünk lévő évek fájdalmas tapasztalatait?! Ha ez a változtatás azt jelenti, hogy magasabb profittal, szakmailag is hatékonyabban termelünk, akkor miért ne lenne könnyű ebbe az irányba elmozdulni?
A podcastsorozatunk első része sorra veszi a mai hibákat, amelyek idáig vezettek, és megválaszolja azokat a fontosabb kérdéseket, hogy mit is jelent változtatni? A podcastben rávílágítunk arra, hogy a mai piaci nyomást nemcsak az elmúlt 2 évben hirtelen megjelent piaci problémák okozzák, hanem régre visszanyúló gyökerei is vannak annak, hogy jelenleg miért vannak ekkora bajban a gazdák. Rezsek Attilától megtudhatjuk, miért szükséges másképp megközelíteni a növénytermesztést.
A podcast itt hallgatható meg:
A további podcastok olyan konkrét megoldásokat mutatnak majd be, amelyek nemcsak itthon, hanem olyan országokban is bizonyítottak, ahol átlagos körülmények között is sok esetben rosszabb körülmények között kell, hogy sikeresen gazdálkodjanak, mint amit mi tapasztaltunk az elmúlt években.