Kerti hortenzia
A kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) az egyik legismertebb hortenziafajta. Hatalmas rózsaszín, kék, piros vagy fehér virágai káprázatosak a nyári kertben. A kerti hortenzia gondozása ugyanakkor igen „macerás” tud lenni. Nem mindegy, hova és milyen földbe ültetjük. Legjobban félárnyékban érzi magát és a tőzeget kedveli, és az se mindegy, hogy milyen vízzel öntözzük. Ezenfelül Magyarországon a nyári virágözönhöz jó nagy adag szerencse is kell, mert a késő tavaszi fagyok (a sárgabarackkal együtt) gyakran elviszik a virágrügyeket.
Itthon rózsaszín hortenziát a legegyszerűbb nevelni. Jó vízáteresztő talajban, kerti csapról öntözve hatalmas bokorrá tud fejlődni. A kerti hortenziák többsége a talaj pH-értékével együtt változtatja a színét. Tehát könnyen előfordulhat, hogy a kéknek ültetett hortenzia a következő évben rózsaszín lesz, a kék szín megőrzéséért a talajt savanyítani kell. Savanyú talajban pedig a rózsaszín hortenziákból kék lesz. Ugyanakkor a fehér hortenziák nem váltják a színüket.
Kerti hortenzia teljes pompájában – Fotó: Kucsera Éva
A kerti hortenzia június végétől szeptemberig virágzik, majd ősszel elszáradnak a virágok és lehullanak a levelek. Az elszáradt virágokat érdemes a száron tartani, mert ezzel is védhetjük a következő évi virágrügyeket, ráadásul klassz látványt nyújtanak a téli kertben. Az öreg töveket tavasszal érdemes kivágni, de a hortenzia metszését nem szabad elkapkodni a tavaszi fagyok miatt. Metszéskor szabály, hogy közvetelnül a virág alatt az első erős rügypár felett kell metszeni. Dugványozással szaporítható.
Bugás hortenzia
A bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) kúp alakú, hatalmas virágai június végétől szeptember végéig virágoznak. Lazább habitusú cserje, mint a kerti hortenzia, azonban virágözönben ugyanolyan elképesztő.
Számos változata a nyár során váltja a színét, így igazi különlegessége a kertnek. A nagyon kedvelt Vanille Fraise például fehéren kezdi a virágzást, majd a nyár folyamán rózsaszínre váltanak a bugák, a Limelight apró virágai pedig fehérből halványzöldre váltanak.
Augusztus elején kezd a Vanille Fraise bugás hortenzia átszíneződni – Fotó: Kucsera Éva
Ősszel elszáradnak a virágok és lehullanak a levelek. Az elszáradt virágokat érdemes a növényen tartani és csak tavasszal metszeni. A bugás hortenzia metszését sem kell elkapkodni, viszont a kerti hortenziával ellentétben bátran, 2-3 szemre kell visszametszeni.
A bugás hortenzia az új hajtásokon hozza a virágait, ezért a késő tavaszi fagyok sem csökkentik a nyári virágözönt. Ráadásul napos helyre is ültethető. Rendszeres öntözés jót tesz neki, de sem talajban, sem vízben nem válogatós, a kerti csapról simán öntözhető. Az idősebb tövek a szárazságot is elviselik. A cserje mérete fajtától függ. A Littel Lime egészen kis bokor lesz, a Phantom viszont elérheti akár a 3 m magasságot is. Dugványozással szaporítható.
Cserjés hortenzia
A cserjés hortenzia (Hydrangea arborenscens) nevelése és metszése nagyon hasonló a bugás hortenziához. Tavasszal erősen vissza kell metszeni, mert a virágokat az új hajtáson hozza. Június végétől virágzik és az elszáradt virágokat a tél során a cserjén lehet hagyni.
Hatalmas – labdára emlékeztető – fehér virágai miatt az Annabelle az egyik legnépszerűbb cserjés hortenzia, amely a nyár előrehaladtával krémfehérből halványzöldre váltja a színét. Félárnyékot jobban kedveli, mint a tűző napot, de talajra nem érzékeny. A száraz, nyári hőségben rendszeres öntözést igényel. Önmagában és csoportosan is jól mutat.
A népszerű Annabelle hortenzia – fotó: iStock
Könnyen, legalábbis a kerti hortenziához képest mindenképpen könnyebben nevelhető a tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia), amely őszi levélszíneivel ugyanúgy díszit, mint a nyári virágaival, illetve a kuszó hortenzia, amely borostyánhoz hasonlóan falakat fut be.