Szilveszterkor még inkább felerősödnek a babonák. Sokan fogadalmat tesznek, és ajándékokat adunk egymásnak, amelyek szerencsét hoznak. A kismalac, a kéményseprő és persze a négylevelű lóhere is szerencsét hoz a hagyományok szerint ilyenkor.
A négylevelű lóhere mindig is szerencsét hozó volt. Legalábbis úgy vélték, hiszen elég nagy szerencse kellett már ahhoz is, hogy rátaláljunk egyre. Azonban manapság már készen kaphatjuk, hiszen sok helyen vásárolhatunk a szerencsét hozó növényből, különösen szilveszter környékén.
Ez a babona szilveszterkor is él, ezért gyakran ajándékozunk egymásnak cserepes négylevelű lóherét, vagy a rá nagyon hasonlító négylevelű madársóskát. Ahhoz, hogy az ünnepekkel együtt ne kelljen a növénytől is búcsút vennünk, ne száradjon ki, és hosszan biztosítsa az újévben a szerencsénket, megmutatjuk, milyen gondoskodásra van szüksége.
A négylevelű lóhere története
A négylevelű lóhere a pillangósvirágúak családjába tartozó fehér here. Nagyon ritka, hiszen a legtöbbször háromlevelű verziójával találkozhatunk. Ritkasága miatt is tartják különleges szerencsének, ha valaki rátalál egyre. Körülbelül minden 10 000 háromlevelű fehér herére jut egy négylevelű növény. Nagyon ritka esetben akár még négynél több levele is lehet. A legtöbb levél egy szál fehér herén 21 volt, amely emiatt bekerült a Guinness rekordok könyvébe.
A négylevelű lóhere a hagyományok szerint szerencsét hoz. Fotó: Pixabay
A hagyomány szerint minden levélnek szimbolikus jelentése van. Az egyik levél a hitet szimbolizálja, a másik a szeretetet, a harmadik a reményt, míg a negyedik levél a szerencsét jelenti. A négy levél kialakulása amúgy valószínűleg genetikai hibára utal, de ez cseppet sem von le vonzerejéből.
Hazánkban is nagyon sokan szeretnének négylevelű lóherét találni. Mivel kedvelt növény, többféle nevet is adtak neki. Békés megyében bodorkának nevezik, Somogyban pedig fenyer néven ismert. Annyira kedves az emberek számára, hogy sokan papírhajtogatással készítik és adják ajándékba, ha igazit nem sikerül találniuk.
Írországban a háromlevelű lóhere különleges jelentőséget kapott, amikor a kereszténységet megelőzően az ország jelképe lett. Az őskeresztények a növényben a Szentháromság szimbólumát tisztelték. De még a kártyacsatákban is ott van, hiszen a treff kártyaszín motívumává vált. A kínai és orosz orvosok gyógyszerként használják, elsősorban köptető, gyulladáscsökkentő hatása miatt, de krémek alapanyagaként is jó szolgálatot tesz.
Így ápold a négylevelű lóherét
A szilveszterkor szerencsehozónak tartott négylevelű lóherét, és a rá megszólalásig hasonlító négylevelű madársóskát ebben az időszakban megvásárolhatjuk a virágboltokban is. Leveleit jellegzetes lilás, bordó mintázat díszíti. A levelei ehetők, ízük savanykás, de magas oxálsavtartalmuk miatt a fogyasztásuk nagy mennyiségben nem ajánlott.
Fontos, hogy a négylevelű lóherét ne sokáig tartsuk bent a lakásban, mivel a meleg levegő, és a fűtés miatti szárazság nem kedvez neki. Érdemes az ünnepek után hűvösebb helyet keresni neki, és a lépcsőházba, kamrába helyezni. Fontos, hogy fagy ne érje, viszont a legjobb számára egy 5-10 Celsius-fok közötti hőmérsékletű szoba. Locsolni csak kis mennyiségben kell, amikor a felső talajréteg már száraz.
Amikor pedig már nem kell félni a fagyoktól, nyugodtan ültessük ki a kertbe, hogy kedvére szaporodhasson, és tehesse a dolgát, vagyis hozzon szerencsét számunkra. Ha nincs kertünk, balkonládába is kiültethető. Érdemes az öntözővízhez havonta egyszer tápoldatot adni, hogy igazán szépen tudjon fejlődni. Ha igazán jól érzi magát, akkor nem csak szép leveleivel, hanem világoslila virágaival is meg fog minket örvendeztetni.
A Mexikóból származó négylevelű madársóska többéves növény, amennyiben megkapja a számára szükséges gondoskodást. A cserép, amelyben megvásároljuk, a legtöbb esetben igen kicsi a növény számára, így fontos, hogy addig is, amíg nem tudjuk kiültetni, ültessük át egy nagyobb cserépbe. Az átültetéshez használjunk virágföldet. Akár jóval nagyobb méretű cserepet is választhatunk számára, hiszen ez a kis növény nagyon gyorsan el fog szaporodni.
Tavasszal ültessük ki a négylevelű lóherét a kertbe. Fotó: Pixabay
A növényt állítsuk világos, lehetőleg napos helyre, ahol körülbelül 10-15 Celsius-fok áll rendelkezésére. Ahogyan a lóherének sem, úgy a madársóskának sem tesz jót a fűtött szobák száraz levegője, de a meleg, sötét helyeken is csupán hosszú, halvány, kevés levelet hordozó hajtásokat fejleszt.
Március végéig mérsékleten öntözzük, majd amikor áprilisban növekedési fázisba kerül a növény, tartsuk egyenletesen nedvesen a földjét és 2-3 hetente tápoldatot is kapjon. Ügyeljünk rá, hogy n pangjon a cserépben a víz.
Nyáron nyugodtan kiültethetjük a növényt a kertbe, ahol egy védett helyen kedvére növekedhet. Akár a sziklakertbe is ültethetjük, ott is nagyon jól fog mutatni, és igazán jól fogja érezni magát. .A világos-félárnyékos helyeket szereti, így akár a terasz egy megfelelő pontján is díszíthetjük vele otthonunkat. Tőosztással könnyedén szaporítható.
Augusztusban már ne öntözzük olyan gyakran, hogy a levelei vissza tudjanak húzódni. Télre szedjük fel a gumószerű gyöktörzsét, és hűvös, sötét helyen teleltessük át. Ha mindezeket megtesszük érte, és jól bánunk vele, akkor nagyon szerencsés, hiszen jó helyre került, és saját szerencséjét talán meghálálja azzal, hogy nekünk is sok szerencsét fog hozni.