Olyan műanyagot hoztak létre kínai tudósok, amiben baktériumspórák vannak, melyek bizonyos környezetben aktiválódnak, hogy elkezdjék lebontani az őket körülvevő műanyagot.
A műanyagok hatalmas problémát jelentenek világszerte, hiszen nagyon lassan bomlanak le, ezáltal súlyosan szennyezve a környezetet és az élővilágot, a mikroműanyagokról nem is beszélve, melyek szinte mindenhol jelen vannak; mint legutóbb kiderült, még az emberi agyban is.
Most a Kínai Tudományos Akadémia Technológiai Intézetének kutatói egy olyan műanyaggal álltak elő, amely biológiai úton tud lebomlani. Ehhez egy „élő" műanyagot hoztak létre, ami olyan baktériumspórákat tartalmaz, melyek a zord körülményeket is túlélik. A spórák inaktívak, amíg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket a különböző hatásoktól, tehát amikor még a műanyag használatban van, hiszen nem lenne jó, ha már akkor elkezdene lebomlani.
A spórák akár évszázadokig is képesek ilyen inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek. Ezt szerették volna ötvözni a tudósok azzal a képességgel, hogy egyes baktériumok képesek lebontani a műanyagot. Ezért létrehozták a szénabacilus (Bacillus subtilis) egy olyan génmanipulált változatát, mely egy BC-lipáz nevű műanyaglebontó enzimet választ ki. Ezután nehézfémionoknak tették ki őket, így a mikrobák spórákká alakultak. Végül ezeket PCL műanyaggal elegyítették és megolvasztották.
A végeredmény egy megkeményedett műanyagdarab lett, amely a normál használat során épp úgy funkcionál, mint egy normál műanyag, de ha egy bizonyos enzimet visznek fel a felületére, az elkezdi erodálni az anyag felszínét, aktiválva a benne lévő spórákat. A felélesztett spórák elkezdik kiválasztani a BC-lipázt, lebontva a műanyagot 6–7 nap alatt.
A spórákat komposztálással is fel lehetett éleszteni, a talajba helyezett műanyagminták 25–30 nap alatt bomlottak le.
Forrás: hvg.hu
Indexkép: Shutterstock