A muskátli nagyon sok kertben, ablakpárkányon kap helyet. Nem csoda, hogy sokan szeretik, hiszen rengeteg virágával egész nyáron széppé varázsolja az ablakunkat. Egy ideig. Azután előfordulhat, hogy nem szívesen nézünk rá. De még ekkor is van megoldás. Persze a legjobb, ha megelőzzük a bajt, de ha mégsem sikerült, még akkor is menthető a muskátli.

Így gondozd a muskátlit

A muskátli származási helye Dél-Afrika, ezért egyáltalán nem meglepő, hogy nagyon fény- és melegkedvelő növény. Éppen ezért a déli fekvésű helyeken érzi igazán jól magát. Ugyanis a muskátli egyáltalán nem szeretik a hűvös, nedves helyeket.

A muskátli közepesen vízigényes, de nyáron, a nagy melegben jobban oda kell rá figyelni, és gyakrabban kell öntözni. Azonban nem mindegy, hogy mivel, a csapvízre ugyanis nagyon érzékeny annak magas klórtartalma miatt. Ezért, ha tehetjük, öntözzük inkább esővízzel, vagy hagyjuk állni a csapból kiengedett vizet pár órán keresztül.

muskátli

Ne álljon pangó vízben, és ne öntözzük csapvízzel a muskátlit, ha jót akarunk neki. Fotó: Shutterstock

Arra azonban ügyeljünk, hogy a muskátli egyáltalán nem szereti a pangó vizet, mivel abban könnyen elrothadhatnak a gyökerei. Az öntözésnél vigyázzunk, hogy ne legyenek vizesek a levelei, mert azok sajnos gombák és bacilusok támadásainak lesznek kitéve. Éppen ezért locsoljunk inkább reggel, hogy estére meg tudjanak száradni a véletlenül vizessé vált levelei is.

A muskátli a talaj iránt nem igényes, de ha azt szeretnénk, hogy tényleg szemet gyönyörködtető legyen, ültessük tápanyagban dús, jó vízáteresztő és vízmegtartó képességű talajba. A muskátlit mindig tisztítsuk meg az elszáradt részektől és az elnyílt virágoktól. Ez nem csak esztétikailag fontos, hanem azért is, mert a száraz virágok elvonják a növénytől a tápanyagot, amit egyébként az új virágok hozatalára tudna fordítani.

Fontos, hogy tavasszal metsszük meg a muskátlit. Ekkor az elsárgult és a gyengébb hajtásokat metszőollóval vágjuk le, de ne vigyük túlzásba. Rendszeresen adjunk az öntözővíz mellé tápoldatot. De ne adjunk neki két hétnél gyakrabban, mert azzal pont az ellenkezőjét érjük el, és megmérgezzük. Ha van egy kis kávézaccunk, dobjuk rá a muskátli földjére. Örülni fog neki.

Ha így teszel, sok muskátlid lesz

A dugvány egy olyan növényi rész, amelyet levágunk az anyanövényről és kigyökereztetjük, majd új növénnyé fejlődik. Többféle dugvány létezik.

A fejdugványt a növény csúcsáról vágjuk le. Legalább 4-6 levélpárt kell levágni ahhoz, hogy életképes maradjon. Alulról el kell távolítani a leveleket, hiszen vízbe fogjuk tenni, így azok egészen biztosan elrothadnának. Viszonylag hamar gyökeret fog növeszteni, így ezután már virágföldbe ültethető.

A szárdugványt a szár középső vagy alsó részéből vágjuk le. Körülbelül 10 cm-es szárdarabot kell levágni, az aljáról el kell távolítani a leveleket, majd gyökereztetni. A gyökerek megjelenése után ültethető földbe.

A levéldugvány csupán egy levél, melyet a nyéllel együtt kell levágni az anyanövényről. Ezután vagy vízbe kell tenni, vagy földbe kell dugni.

A muskátli hajtásait egészséges, gazdagon virágzó bokorról vágjuk le, éles késsel, hogy ne roncsolódjon, hiszen akkor nem fog gyökeret ereszteni. A levágott dugvány 10-12 cm-es legyen. Szedjük le az alsó leveleket, hogy ne rothadjanak el. Tegyük ezután morzsás szerkezetű, tápdús talajba. A cserép kerüljön világos helyre, de ne érje napsütés. Csak akkor öntözzük, ha a földjének felszíne kiszáradt. A dugványozást követően körülbelül 4 hét múlva jelennek meg az első levelek.

Ha valamiért nem a legszebb a muskátli

A muskátli nagyon fényigényes, így, ha árnyékos helyre tesszük, nem fogja jól érezni magát. Ha nagy termetű, árnyékot adó fák tövében van, egészen biztosan nem fog sok virágot hozni. Így fontos, hogy olyan helyre tegyük, ahol megfelelő mennyiségű fényt kap.

muskátli

A muskátli egész nyáron át széppé varázsolja az ablakokat. Fotó: Shutterstock

De az sem jó, ha túlságosan meleg helyen van. Ügyeljünk rá, hogy az ablakban még nagyobb hőmérsékletnek van kitéve, így a legnagyobb melegekben inkább vegyük le onnan, és csak estére kerüljön vissza a helyére, amikor a forróság enyhül.

Ha rendszeresen öntözzük, de folyamatosan áll a pangó vízben, attól a növény gyökerei elrothadnak, és a növény megfullad. Ha ehhez még párás, esős idő is társul, a fonákján először kis dudorok, majd idővel barna pöttyök képződnek, melyek neve vízkórság. Hogy ezt elkerüljük, ügyeljünk az egyenletes vízellátására.

A túl gyakori tápoldatra a muskátli nagyon kényes, különösen a futómuskátli, hiszen az megégetheti a gyökereket, és idővel a tő pusztulásához vezethet. A fiatal, frissen beültetett töveket ne tápoldatozzuk legalább két hétig.

Nem jó jel, amennyiben a muskátli leveleinek színén körülbelül 1 cm átmérőjű, kerek, sárguló foltok jelennek meg. Ez rozsdafertőzésre utal. Ezzel egyidejűleg ugyanis a levelek fonákján tűnnek elő a gombás betegség szaporító képletei. A fertőzés ott terjed el, ahol a növények sűrűn állnak és a leveleik az eső és az öntözés után sokáig nedvesek maradnak, ezért kerülni kell a túlöntözést és a túltáplálást. Fontos, hogy a fertőzött növényt permetezzük.

A muskátli akkor lesz igazán szép, ha odafigyelünk rá.