Családi házak kertjeiben, udvarokon rengeteg olyan állat él, amit lehet, hogy kártékonynak tartunk, azonban védettek, így súlyos összegeket fizethetünk, ha bántjuk őket. Érdemes tehát ügyelni az őszi munkák esetében, hiszen sosem tudhatjuk, hol lelünk rájuk.

Az őszi kert lakói

Lassan ősziesre fordul az idő, így megkezdődhet az ehhez kapcsolatos kerti feladatok elvégzése. Az udvarban azonban számos állat él, akár a füves részeken, akár a lombos területeken, akár a bokrok között vagy az avar alatt. Ezek nagy része védett, elpusztításukért pedig sok pénzt kell kifizetnünk - írja az Infostart.

Az oldal már több alkalommal foglalkozott ezekkel az élőlényekkel, különösen a csigákkal, amelyek között tény, hogy vannak kártékonyak, azonban például az éticsigáit és a kerti csiga bántalmazása 2000 és 5000 forintot jelenthet. A meztelen csigák közül az idén egyre több kertben előforduló spanyol csiga nem védett.

Mi a helyzet a békákkal és a gyíkokkal?

Az idei esős időjárás több helyre is vonzotta a békákat, így számtalan féle és fajta állattal találkozhattunk a nyár folyamán. Ősszel ugyanúgy itt vannak, így fontos tudni, hogy a barna és a zöld varangy védett állatok. Eszmei értékük 10 ezer forint, ráadásul azért sem éri meg őket elüldözni, mert rengeteg kerti kártevőt (főleg szúnyogokat) tüntetnek el a kertből, tehát igen hasznosak.

Ugyanez elmondható a gyíkokra, akik kedvelik a meleget, a betont és a köveket. A fürge és a zöld gyík eszmei értéke 25 ezer forint, míg a homoki gyík 50 ezer forintba kerülhet, ha szándékosan bántjuk valamelyiket. Imádják a pókokat és a sáskákat, így már csak ezért sem érdemes őket bántani.

Mely madarak védettek?

A feketerigó és az énekes rigó mindegyike 25 ezer forintot kóstál. Ahogy szinte minden énekes madarunk, ők is védettek. Gyakran fordulnak elő a kertekben, hiszen imádják a bogarakat, lárvákat, szúnyogokat és a gilisztákat. Nem mindenki szereti őket, ugyanis egyéb élelem híján szívesen fogyasztják a gyümölcsöket is.

Másik ilyen madár a fecske, akik az építkezés során nagyon sok szemetet hagynak maguk után. Cserébe viszont nagyon szeretik a szúnyogokat. A molnár és a füsti fecske mindegyike védett hazánkban, eszme értékük pedig 50 ezer forint.

További védett madaraink közé tartozik a széncinege, a kék cinege, a házi veréb, a nagy fakopáncs, a kerti rozsdafarkú, valamint a vörösbegy és a sárgarigó is. Mindegyik eszmei értéke 25 ezer forint.

A sün nemcsak aranyos, de hasznos állat is - fotó: pexels.com

Talajlakók

Van két olyan állat, akik a földön élnek, mint a vakond és a sün. Előbbi eszmei értéke 25 ezer forint és bár sok kárt tudnak okozni a kertben, csak akkor jelennek meg, ha kártevőt észlelnek.

Ami pedig a sünöket illeti, ők tavasztól őszig jelen vannak a kertben és főleg esténként jönnek elő. Éjszakai életet élnek, nem tesznek kárt a növényzetben vagy a veteményesben. Általában kártevőket és lehullott gyümölcsöket esznek, így tulajdonképpen senkit sem zavarnak. Eszmei értéke 25 ezer forint, és bár kicsit kellemetlen lehet a szaguk, érdemes őket megtűrni a kertben.

1000 szúnyog egy este alatt

Végül, de nem utolsó sorban ott van még a denevér, akinek bár nincs jó híre, tulajdonképpen teljesen ártalmatlan. Érdemes őket megkedvelni, ugyanis egyetlen este alatt több mint 1000 szúnyogot is képesek elfogyasztani. Magyarországon 28 faj él, amiből az összes védett. Eszmei értékük fajtól függően 25-től 500 ezer forintig terjedhet.