Egyenletes kelés, dinamikus őszi fejlődés, zavartalan bokrosodás, nyugodt telelés, jó kondíciójú tavaszi indulás, betegségellenállóság, magas termés. Ez az, amit egy jól megválasztott, sikeres őszi gyomirtással el tudunk érni.
A kalászosok – a többi kultúrnövényhez hasonlóan – nem szeretnek a kezdeti fejlődésük során gyomok között növekedni. Nagyon fontos, hogy megtegyünk mindent azért, hogy zavartalanul induljon a vegetációs idő. A rendelkezésre álló teret, nedvességet, tápanyagot maradéktalanul a kultúrnövény hasznosítsa, de ennél is fontosabb, hogy azon gyomnövényeknek, amelyek gyökérsavaik által gátolják a kalászos bokrosodását, ne adjunk esélyt sem.
A Box-R Pack 5 ha-os csomag (15 l Boxer + 250 g Alliance 660 WG) kitűnő kombináció a kalászosok őszi gyomirtására – Forrás: Syngenta Magyarország Kft.
Az őszi gyomirtás, mint gyomirtási technológia dinamikusan terjed a kalászosokban. Az ország nyugati, csapadékosabb, illetve egyszikűekkel “tradicionálisan” fertőzött vidékein évtizedek óta alkalmazott technológia, de az elmúlt évek változó körülményei miatt egyre több gazda próbálja ki az ország más részein is, illetve sokan fontolgatják, hogy a jó tapasztalatokból tanulva beépítik az üzemi technológiába.
Mikor érdemes őszi gyomirtást alkalmazni kalászosban?
Az őszi gyomirtásnak számos előnye van, három fontos elemet emelnék ki:
- egyszikűvel fertőzött a területünk
- szőnyeggyomok fordulnak elő a területen
- a terméspotenciál legjobb kihasználása miatt
Az egyszikűekről:
A kalászosok gyomflórája napjainkban jelentős változáson megy keresztül, az egyszikűek fertőzése ugrásszerűen megnőtt, az egyre korábbra húzódó vetésidő, az alacsony tőszám, a hektikus időjárás, a télen át csírázó gyomnövények, egyes fajok megváltozott gyomirtó szer érzékenysége új kihívást jelentenek a gyomirtás tervezésében. Ma már nem csak a klasszikus nagy széltippan megjelenése jellemző, hanem más egyszikűek is komoly kihívást okoznak, mint a parlagi ecsetpázsit, perje félék.
Egyszikűekkel fertőzött táblákon elengedhetetlen az őszi gyomirtás.
A szőnyeggyomokról:
A jellemzően tél végén, nagyon kora tavasszal károsító kétszikűek ellen, mint a tyúkhúr, árvacsalán-, árvácska-, veronika-félék ellen tavasszal már nem tudunk érdemben védekezni, erős fertőzés esetén megnehezítik a kalászos bokrosodását, fogékonyabbá válik az állomány a betegségekre, csökkentik a termést. A felsorolt apró termetű, de nagy egyedszámuknál fogva komoly kárt okozó gyomnövények ellen a leghasznosabb, ha ősszel beavatkozunk egy megbízható, hosszú tartamhatású készítménnyel.
A terméspotenciál kihasználásáról:
A termesztástechnológia változása, mint a nagy termőképességű fajták, hibridek választása, korábbi vetésidő, alacsonyabb vetőmagmennyiség, művelésmód változások, forgatásnélküli technológia terjedése mind azt kívánják, hogy a növényvédelmi technológiát is ehhez igazítsuk. A kalászos kultúrnövény, leginkább a korán vetett kalászos az egyik legkitettebb állomány: szeptembertől nyár derekáig is kinn lehet a táblán. Meghatározó az állomány indulása, kora őszi fejlődése, a tél beállta előtti bokrosodása, majd a télből való kijövetele. Ezen tényezők mind-mind befolyásolják a termést. Amennyiben zavartalan körülmények között, gyommentes állomány készülhet fel a télre, sokat tehetünk a magas terméspotenciál kiaknázásáért.
Csak egy példát említenék: a jól ismert, elterjedt nagy széltippan gyökerei olyan gyökérsavakat választanak ki a talajban, amelyek nem hagyják zavartalanul bokrosodni a kalászost. Már szálanként előforduló, négyzetméterenként pár szál széltippan is erősen lefele húzza az elérhető termésmaximumot. Ha tavaszra hagyjuk a gyomirtást, akármilyen tökéletes posztemergens gyomirtó hatást is érünk el, a zavartalan őszi fejlődést, bokrosodást, telelést már elvettük a kultúrnövényünktől. Más fontos tényezők mellett ezért is kiemelten fontos az őszi gyomirtás elvégzése mindenhol, ahol őszi egyszikűfertőzés és/vagy szőnyeggyomok fordulnak elő a területen.
Mit nyerünk, ha ősszel gyomirtjuk a kalászosokat?
- korai gyomkikapcsolás, zavartalan kezdeti fejlődés, jobb bokrosodás, biztonságosabb áttelelés, jobb kondícióban jön ki a télből az állomány, ezáltal a stresszt jobban tűri
- tavaszi munkacsúcs, elsodródás, érzékeny szomszédos kultúra, pl. napraforgó fitotoxicitás, körülményes permetezési sorrend tervezésének elkerülése
- rezisztencia megelőzés
- valódi, hosszú tartamhatással rendelkező készítmény esetében teljes tenyészidőszakra gyommentes terület, a tarló tisztasága is mutatja a sikeres gyomirtást. Ezáltal csökken a területünk gyommagkészlete, a következő években könnyebb dolgunk lesz
- termésmentés. A jónak tűnő tavaszi gyomirtási eredmény ellenére lehet, hogy bizonyos gyomfajok már elvittek 1 tonna termést.
Mire van szükségünk?
Kell egy olyan gyomirtó készítmény, amely megoldást nyújt az egyszikűek ellen, új, még nem nagy területen használt hatóanyagának köszönhetően megtöri a rezisztencia kialakulását, és hosszú tartamhatással rendelkezik a télen is csírázó fajok ellen. Egy ilyen készítmény segíti a kalászos bokrosodását, erős télbe indulását. Ha gyommentes közegben telel a búza és az árpa, jobb a télállósága, kedvezőbb a tavaszi megindulása, jobb a betegségellenállósága, magasabb a termés.
Egyszikűekkel fertőzött táblákon elengedhetetlen az őszi gyomirtás – Forrás: Syngenta Magyarország Kft.
A megoldás
A Syngenta őszi kalászos gyomirtó szer csomagja a Box-R Pack pontosan megfelelő erre a feladatra.
A Box-R Pack 5 ha-os csomag (15 l Boxer + 250 g Alliance 660 WG) kitűnő kombináció a kalászosok őszi gyomirtására, széles spektrumának köszönhetően megoldást nyújt a legfontosabb gyomnövények ellen, szelektív, korai gyomkikapcsolást biztosít, kitűnő a tartamhatása, nincs utóvetemény korlátozás, ezáltal jól kezelhető a vetésváltás.
Őszi búza (durumbúza is) és őszi árpa kultúrában használható, dózis: 3,0 l/ha Boxer + 50 g/ha Alliance 660 WG
Javasolt kijuttatási időpont: őszi korai posztemergensen, a kalászos kultúrnövény 3 leveles állapotában, a gyomnövények minél kisebb fejlettségénél. Egyes gyomfajok, például a parlagi ecsetpázsit érzékenyebbek kelésük előtt a készítményre.
Box-R Pack használatával megakadályozhatjuk, hogy felszaporodjanak az egyszikűek és szőnyeggyomok a területünkön, kedvező hektárköltségével gazdaságosan beilleszthető a kalászosok termesztéstechnológiájába.
Szerző: Tóth Csantavéri Szilvia, fejlesztőmérnök, Syngenta Kft.
További információkért látogasson el az oldalunkra vagy keresse a Syngenta területi képviselőit!