A Väderstad, a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgépgyártó vállalata a Valtra traktorgyártóval együttműködve talajvizsgálatot végez a helyspecifikus talajművelés lehetőségei kapcsán. Az új Väderstad TopDown E-Services rendszere kulcsfontosságú a tanulmányban, ahol a kultivátor beállítását a tábla jellemzőihez igazítják egy táblatérkép segítségével.
A Väderstad, a Valtra traktorgyártóval együttműködve talajvizsgálatot végez a helyspecifikus talajművelés lehetőségei kapcsán – fotó: Vaderstad Kft.
Egy észak-dániai együttműködési projektben a Väderstad és a Valtra terepi vizsgálatot végez, hogy összegezze és megossza a gyakorlati tapasztalatokat. A gazdaságban a TopDown művelési zónáinak különböző beállításait tesztelik változatos talajviszonyok mellett.
A vizsgálat során a TopDown egy táblatérkép alapján dolgozik, ahol a kultivátor minden egyes munkazónája külön-külön van beállítva. Ez azt jelenti, hogy a tárcsák, a kapák, a rögrendezők munkamélységét, valamint a tömörítőre gyakorolt nyomást minden egyes nyomvonalhoz beállítják. A 32 m széles parcellák különböző talajtípusokat tartalmaznak, így ellenőrizhető, hogy melyik beállítás melyik talajállapothoz optimális.
A vizsgálat során a TopDown egy táblatérkép alapján dolgozik, ahol a kultivátor minden egyes munkazónája külön-külön van beállítva – fotó: Vaderstad Kft.
"Az együttműködés célja a kultivátoron lévő művelőelemek optimális beállításának meghatározása a terméshozam maximalizálása érdekében. Ezen túlmenően célunk, hogy jobban megértsük a különböző talajművelési mélységek és egyengetési, visszatömörítési folyamatok hatását a csírázásra az eltérő talajtípusokon" – mondta Nina Pettersson, a Väderstad vezető agronómusa.
A tesztelt területet a művelés után őszi búzával vetik majd be. A Väderstad és az AGCO agronómusai ősszel figyelemmel kísérik a csírázást és a korai kelést, valamint jövő tavasszal értékelik a növény növekedését és a talajtömörödés szintjét. A termésadatokat a jövő évi betakarítás után gyűjtik össze.
A szántóföldi teszt elvégzésekor a traktor üzemanyag-fogyasztási és hatékonysági adatait is kinyerték.
"Az E-Services rendszer bevezetése a TopDown és az Opus kultivátorokon lehetővé teszi, hogy a gépek a táblatérkép segítségével automatikusan, menet közben változtassák a gép művelőelemeinek beállításait. Ez azt jelenti, hogy mielőtt a gazdálkodó a szántóföldre megy, beprogramozhatja, hogy az egyes művelési zónák - tárcsák, kapák, rögrendezők és hengerek - hogyan viselkedjenek az adott tábla meghatározott pontjain" – mondja Wolfram Hastolz, a Väderstad talajművelőgépek kereskedelmi vezetője, és így folytatja:
"A döntések alapjául szolgálhat például egy talaj-térkép, egy hozamtérkép vagy a gazdálkodó saját tapasztalata a szántóföld jellemzőiről. A vezetőfülkében a táblatérképet a traktor ISOBUS termináljába helyezik be, amely aztán a Väderstad E-Control rendszerhez csatlakozik, hogy átvegye a gép irányítását"
A talajt nem szabad sem túlművelni, sem pedig alulművelni – fotó: Vaderstad Kft.
A legtöbb táblán belül a talajviszonyok változatosak. A kötöttebb talajok gyakran jelentenek kihívást a magágy kialakításában, míg egyes könnyebb talajok hajlamosak az öntömörödésre, ami intenzívebb talajművelést igényel. Gyakran előfordul, hogy a munka során egy heterogén táblát ugyanúgy művelik. A művelésnek a talajviszonyokhoz való igazításával lehetőség nyílik a talaj szerkezetének javítására és üzemanyag-megtakarításra, miközben ugyanaz a terméshozam érhető el, intenzívebb talajélet mellett.
"A talajt nem szabad sem túlművelni, sem pedig alulművelni. A talajművelést a tényleges igényekhez igazítva gondoskodunk arról, hogy azt a lehető legkevesebbet bolygassuk. Ez minimalizálja a talajművelés lehetséges negatív hatásait, például a szénvesztést, a nedvesség elpárolgását és az eróziót" – mondja Nina Pettersson, a Väderstad vezető agronómusa.
Az táblatérkép alapú szántóföldi vizsgálatot nyomon követik, és az eredményeket nyíltan megosztják.