A szódabikarbóna igazi csodaszer. A nátrium-hidrogén-karbonát - nátrium-bikarbóna, régiesen kettedszénsavas szikeny, köznapi, legismertebb nevén szódabikarbóna, enyhén lúgos, vízben jól oldódó só. Bikarbonát-ionból (HCO3-), és nátrium-ionból (Na+) áll, a működésének lényege pedig, hogy a savakat semlegesíti, és közben szén-dioxidot szabadít fel. De vajon mire is tudjuk használni azon kívül, hogy segít a gyomrunkat rendbe tenni? Ennek jártunk utána, és rájöttünk, hogy a szódabikarbóna sokkal több mindenre jó, mind eddig gondoltuk. Nézzük hát meg, mi mindenre használhatjuk, sőt, ha tudtok még más felhasználási módot, kérünk, hogy írjátok meg hozzászólásban!
A szódabikarbóna sok mindenben segít neked
Ugye ismerős, hogy nagyszüleink, szüleink sokszor már előre elfogyasztották a szódabikarbónát, és utána ették meg a gyomruk számára nehéz ételeket, hiszen a szódabikarbóna kiváló gyomorégés ellen.
Mivel a gyomor égését a gyomorsav túltengése okozza, a nátrium-hidrogén-karbonát semlegesíti a gyomorsavat. Felnőttek esetében fél teáskanálnyi szódabikarbónát oldjunk fel egy pohár hideg vízben, mely adagot két óránként ismét bevehetjük.
A szódabikarbóna nem csak a gyomrunknak tesz jót, de még a növényeinknek is segíteni tud. Fotó: Shutterstock
De a rovarcsípések esetében is nagyon sokat segít a nátrium-hidrogén-karbonát, hiszen hatékonyan képes enyhíteni a rovarcsípés utáni bőrirritációt, a viszketést, a bőrpírt és a fájdalmat. Keverjünk össze 3 teáskanálnyi szódabikarbónát egy teáskanál vízzel, az így kapott masszával pedig dörzsöljük be a csípéseket.
Sőt, még fogkrém helyett is kiváló, hiszen régen gyakran használták a szódabikarbónát a fogak tisztítására és a száj fertőtlenítésére. A szódabikarbóna öblögetőként való alkalmazása megnöveli a nyál pH-értékét, mely így ellenállóbb lesz a baktériumok kialakulásával szemben. Ha pedig dezodorra van szükségünk, abban is számíthatunk a szódabikarbónára. Akár önmagában, vagy kókuszolajjal/shea vajjal/kukoricakeményítővel keverve képes semlegesíteni a kellemetlen szagokat.
A kertben is hasznos a szódabikarbóna
A szódabikarbónát a házban, sőt, még a kertben is kiválóan tudjuk hasznosítani.
A szódabikarbóna például természetes gombaölő szer. Ehhez keverjünk el 4 teáskanál szódabikarbónát 4 liter vízben. A keveréket felhasználhatjuk a rózsák feketefoltossága ellen, de a szőlő termésén és levelein is, amikor a fürtök kezdenek megjelenni.
Kiváló a lisztharmat ellen is a szódabikarbóna. A betegség számos növényt érinthet, de a rézvirágot, nebáncsvirágot, tököt, uborkát különösen károsítja. Keverjünk össze 1 evőkanál szódabikarbónát 4 liter vízzel, 1 evőkanál étolajjal és 1 evőkanál folyékony mosogatószerrel, majd töltsük kézi permetezőbe. A keveréket hetente alkalmazzuk. Ügyeljünk rá, hogy ne a napos, meleg órákban permetezzünk.
Ha pedig már elég koszos a kezünk a sok munkától, még a kezünk tisztítására is kiváló a szódabikarbóna. A benedvesített kezünkről szódabikarbónával ledörzsölhetjük a koszt, majd ezek után alaposan öblítsük le.
A szódabikarbóna hatására még a rózsák is megszabadulnak a lisztharmattól. Fotó: Shutterstock
De még a rózsabokrok is számíthatnak a szódabikarbónára, hiszen megvédi őket a lisztharmattal szemben. Keverjünk össze 1 teáskanál szódabikarbónát, fél teáskanál tiszta ammóniával és 1 teáskanál keserűsóval 4 liter vízben. Ez a mennyiség elegendő négy rózsabokorra.
Sőt, a járdalapok, térkövek közötti résekbe szórt szódabikarbóna elpusztítja az ott kihajtott gyomokat, sőt, nem engedi, hogy újak nőjenek ki. Még a tarack ellen is kiváló. Ehhez a tarackot locsoljuk meg egy kevés vízzel, majd szórjunk rá egy jó adag szódabikarbónát, és a tarack pár napon belül el fog pusztulni. Azonban a fűre vigyázzunk, arra ne jusson belőle.
A káposztaféléket károsító hernyók ellen is kiváló. Ehhez keverjünk össze egyenlő arányban szódabikarbónát és lisztet, majd a keverékkel hintsük meg a fejes káposztát, kelkáposztát, brokkolit. A kártevők megeszik a keveréket a levelekről, majd 1-2 nap alatt elpusztulnak. Ha még ezek után is marad hernyó a káposztán, ismételjük meg a kezelést.
Sőt, még a paradicsom megédesítésére is kiváló a szódabikarbóna. Ha azt szeretnénk, hogy igazán édes legyen a paradicsom, szórjunk egy kevés szódabikarbónát a növény töve köré.
A talaj pH-értékének ellenőrzésére is kiváló. Ehhez nedvesítsük meg a talajt, majd szórjunk rá egy kis szódabikarbónát. Ha a szódabikarbóna pezseg, a talaj savas kémhatású, pH-értéke 5 alatti, így kiválóan fel tudjuk mérni, hogy milyen növények fogják jól érezni magukat a kertünkben.
A kerti kártevők nem szeretik a szódabikarbónát, így ha behintjük a kert földjét szódabikarbónával, a nyulaknak, hangyáknak, ezüstös pikkelykéknek, csótányoknak és hasonlóan kártékony társaiknak nem lesz kedve a kertünkben maradni.
A szódabikarbóna közvetlenül a meztelen csigára szórva is hatásos, azonban ügyeljünk rá, hogy a növényeke ne jusson belőle.
A szódabikarbóna igazán hasznos, így alkalmazzuk minél több módon.