Az Agro-Modul Kft. Mosdóson, Somogy vármegyében gazdálkodik, Kaposvár és Dombóvár között, 450 hektáron. A 20–25 aranykoronás földek alapvetően jónak mondhatók, és szerencsére a telephelyhez közel, nagyobb táblákban helyezkednek el. A cég szakemberével, Papp Gergellyel beszélgettünk.

Papp Gergely

Az Agro-Modul Kft. szakembere Papp Gergely – fotó: Vaderstad Kft.

Milyen kultúrákat termesztenek ezeken a területeken?

Idén őszi búzát, kukoricát, napraforgót és szóját, de az AKG miatt most van 40 hektár lucerna is, amit a szomszédban található állattartó telepre tudunk eladni.

Múlt héten, amikor egyeztettük ezt a beszélgetést, említette, hogy most tartanak a betakarítás finisében. Hogy látja eddig az eredményeket?

– A búzával végeztünk, átlagban 7,2 t/ha eredményével elégedett vagyok, jó lenne, ha kicsit a felvásárlási árak is emelkednének. A többi állományunk egyelőre még szépen néz ki, most kezd virágozni a napraforgónk, a kukoricán is megvan már a második cső is – csak már nagyon várjuk a friss csapadékot…

Milyen volt a tavalyi szezon?

A tavalyi év nagyon jól sikerült: a kukorica termése 12 t/ha fölött volt, a napraforgó pedig 4,6 t/ha. A szója volt egy kicsit gyengébb, 2,6 tonnát adott hektáronként.

Ha a gépesítést nézzük, mióta vannak kapcsolatban a Väderstaddal?

Én 12 éve vagyok a cégnél, amikor idekerültem, akkor egy 620-as Rollex hengerünk volt, alapvetően szántáselmunkálásra. Nagyon tetszett már akkor is a munkája. Abban az időben még nem hengereztük meg a búzákat, ma már tavasszal ez kihagyhatatlan munkafolyamat. Mivel 2008-as ez a henger, egy kis felújítás már ráfér, de eddig nem nagyon kellett rajta cserélni semmit sem. A simítókapákat szeretném lecserélni rajta meg a gyűrűket.

Melyik volt a következő gép a sorban?

2013-ban egy ötméteres Carrier tárcsa következett. Az eredeti tárcsalapokkal sok évig dolgoztunk, ezek elkopása után próbálkoztunk utángyártott alkatrésszel, ami egy szezon alatt megadta magát, úgyhogy azóta csak eredeti alkatrészt használunk. Tavaly egy másik Carrier tárcsát is vásároltunk, de a régit is megtartjuk. 2015-ben egy NZ Aggressive kombinátort is beszereztünk, 6 méteres munkaszélességben.

Elsősorban magágy-előkészítésre használjuk, korábban, amíg szántottunk, szántáselmunkálásra is. Az eredeti felszereltségben ennél pálcás rögtörők voltak hátul, mi inkább pálcás hengereket kértünk ezek helyett. Ezzel a géppel sem volt egy csapágycserén kívül más problémánk a vásárlás óta. 2022-ben pedig egy Cultussal is bővült a gépparkunk. Ez azért jó, mert mélyebb talajmunkát is lehetővé tesz.

A vetés terén is vannak gépeik a svéd gyártótól?

Igen, tavaly egy 3 méteres Rapiddal bővült a gépparkunk, amit nagyon szeretünk használni, idén szóját és búzát vetettünk vele. 2021-ben vásároltunk egy 6 soros Tempo T szemenkénti vetőgépet is. A vetést egyébként személyesen én végzem a gazdaságban. Sebességben, amit az automata kormányzással el lehet érni, azzal a Rapid és a Tempo is nagyon szépen dolgozik. A Tempóval megfelelő kiszolgálás mellett mi egy nap alatt 40 hektárt el szoktunk vetni, ez a sebesség a mi területünkön abszolút elegendő. A teljes Väderstad talajművelő eszközpalettával kiegészítve akár szármaradványos területeken is szépen megy a vetés!

Mennyire könnyen tanulta meg a vetőgépek kezelését, beállítását?

Alapvetően nagyon féltem tőle, mert láttam, hogy az előző gépeknél a korábbi kolléga a leforgatással mennyit kínlódott. De jött két szakember a Väderstadtól, pár óra alatt szépen megtanultam a beállításokat, ezután már nem is nagyon kellett tőlük segítséget kérni. Nagyon egyszerűek ezek a rendszerek, öröm őket használni.

Szerző: Fodor Mihály

További információ a Väderstad gépekről:

Vaderstad Kft.

Cím: 2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
E-mail: infohu@vaderstad.com

Honlap:
www.vaderstad.com/hu

www.vaderstad.com/hu/kapcsolat/

vaderstad