A minőségi almatermesztés fontos munkaművelete a termésszabályzás, amely nem csupán a termőegyensúly fenntartását teszi lehetővé, de egyben piacképes, homogén méretű gyümölcsök előállítását is. Ennek egyik eszköze a vegyszeres termésritkítás, amely nagy odafigyelést és gondos munkavégzést igényel! Milyen eszközök vannak jelenleg az almatermesztők kezében erre a célra?
A termésszabályzás célja
A jelenleg termesztésben lévő almafajták nagy hányada komoly biológiai potenciállal bír, amelyekre nagy tömegű termőrügy- és virágképzés, esetenként pedig túlzott mértékű gyümölcskötődés jellemző. Ez több szempontból is káros, részben növeli a terméshozam évenkénti nagy ingadozásának, az alternanciának a veszélyét, részben pedig ronthatja a betakarított termés minőségét (1. kép), a gyümölcsméret homogenitását (2. kép), esetenként pedig a tárolhatóságot is. Ezért a termésszabályzás fontos beavatkozás azokban az évjáratokban, amelyekben egy kései fagy nem végzi el helyettünk ezt a munkát. Ennek egyik és egyben a leghatékonyabb eszköze a vegyszeres termésritkítás. Milyen hatóanyagok és készítmények állnak a rendelkezésünkre erre a célra?
1. kép Sikeres termésritkítás hiányában a gyümölcsök heterogén méretűek lesznek, elaprózódnak – Fotó: Agrometry
A vegyszeres termésritkítás eszközei
A termésritkítás céljából engedélyezett termékek köre az utóbbi években bővült, ennek köszönhetően több ponton, a virágzástól egészen a 20 mm-es termésméretig van alkalmunk a beavatkozásra.
A termékek használhatóságát, illetve hatékonyságát az időjárási körülmények nagymértékben képesek befolyásolni akár pozitív, akár negatív irányba, ezért ha az adott fenológiai stádiumban a feltételek optimálisak, akkor igyekezzünk azt kihasználni, és az oda illő készítménnyel a kezelést elvégezni.
Ammónium-tioszulfát
A hatóanyag működése két tényezőn alapul. Egyrészt a kezeléskor már kinyílt, de még nem megtermékenyült virágok bibéjének a leperzselésén, amikor a bibe a kezelés következtében elhal, másrészt a virágzat alatt lévő nevelőlevelek széleinek a perzselésén. Utóbbi miatt egyrészről etilén képződik, másrészről az okozott stressz miatt a nevelőlevelek szénhidráttermelő képessége időlegesen csökkeni fog. Ennek köszönhetően a virágzat fejletlenebb virágainak fejlődéséhez nem áll rendelkezésre elegendő energia, és a virágzatból csak a fejlettebb virágok maradnak meg, a többit a növény elrúgja.
Tipp: az ammónium-tioszulfát hatóanyagú készítmények kizárólag száraz időjárási körülmények között használhatók.
2. kép A minőségi almatermesztés nem képzelhető el hatékony termésszabályzás nélkül – Fotó: Agrometry
Diramid (80 g/kg 1-naftil-acetamid)
A készítményt még teljes sziromhullás előtt kell használni. Akkor, amikor a fővirágok (ha ezek lefagytak, akkor a virágzat legfejlettebb virága) bekötöttek, és a kis gyümölcs elérte a 4-5 mm-es méretet. Amennyiben a Diramiddal végzett kezelés előtt ammónium-tioszulfát hatóanyagú készítménnyel már sikeresen csökkentettük a virágok számát, akkor szerencsés esetben több kezelésre már nem is lesz szükség. E kombinációval viszonylag költségtakarékosan lehet a termésritkítást megoldani.
A javasolt dózis: maximum 1,125 kg/ha.
Tipp: a Diramid használata Fuji, Red Delicious fajtakör, illetve Gála fajtákban nem javasolt!
Dirabel (84 g/l 1-naftil-ecetsav)
Termésritkítás céljából akkor használjuk, amikor a fővirágokból kialakult gyümölcsök elérték a 8-14 mm-es mérettartományt. A jó hatás feltétele, hogy a kezeléskori páratartalom elérje a 70%-ot, illetve a hőmérséklet a 10-12 °C-ot. A készítmény termésritkítás során hatását több úton is kifejti. Egyrészt megnöveli a kis termések etiléntermelését, másrészt pedig 10-24%-kal csökkenti a nevelőlevelek fotoszintetikus aktivitását, valamint csökkenti a levelekből a gyümölcsökbe áramló cukrok és szorbitol mennyiségét. Részleges tápanyaghiányt idézünk elő, ezért csak az erősebb termések maradnak meg.
Dózis: max 0,24 l/ha.
Tipp: Fuji, illetve Red Delicious fajták esetében a készítményt javasolt 6-benzyl-adenin készítménnyel kombinációban használni!
6- benzyl-adenin
A hatóanyaggal kezelt levelek és kis gyümölcsök éjszakai légzése a kezelést követően jóval intenzívebbé válik, így e növényi szervek szénhidrátfogyasztása jelentősen megnő, rontva ezzel a szénhidrátmérleget. A jó hatékonyság eléréséhez magas páratartalom szükséges, ezért célszerű a készítmény kijuttatását a kora reggeli időpontban elvégezni. Segíti a ritkító hatást, ha a kezelést követően 1-2 napig borongós az idő, nincs intenzív napsütés a nappali órákban, valamint ha az éjszakai hőmérséklet magas.
Tipp: nehezebben ritkítható fajták esetében mindenképpen javasolt felhasználása előtt ammónium-tioszulfát hatóanyagú készítménnyel kezelni az ültetvényt. Ennek hiányában célszerű naftil-ecetsavat tartalmazó termékkel kombinációban alkalmazni, mert hűvösebb éjszakák esetén a ritkító hatása önmagában nem elégséges.
Az alma termésszabályzása érzékeny, szaktudást és technológiai fegyelmet kívánó beavatkozás, amelynek elvégzésére a megfelelő készítmények a rendelkezésre állnak. Az Agrometry által forgalmazott Diramid és Dirabel növekedésszabályzó termékek felhasználásával kapcsolatban forduljon hozzánk bizalommal!
A Diramid és Dirabel készítményekről további információk elérhetők weboldalunkon: https://www.agrometry.hu/termekek/novekedesszabalyzok
Ez a cikk a Fát gyümölcséről Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni: