Megkerestük az ügyben az Agrárminisztérium sajtóosztályát is, ahonnét gyors választ kaptunk.
Mint írták: a farkas és a medve Magyarországon a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001 (V.9.) KöM Rendelet alapján fokozottan védett állatfajok. Kiemelendő, hogy bár a védett állatok állami tulajdonban vannak, az állami szervek (természetvédelmi kezelő, természetvédelmi hatóság) nem minősülnek az állat tartójának. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 74. §-a rendelkezik a védett állatok kártételének megelőzéséről és a kárviselésre vonatkozó szabályokról.
A Tvt. alapján minden természetes és jogi személy, valamint más szervezet kötelessége a természeti értékek és területek védelme. Ennek érdekében a tőlük elvárható mértékben kötelesek közreműködni a veszélyhelyzetek és károsodások megelőzésében, a károk enyhítésében, következményeik megszüntetésében, a károsodás előtti állapot helyreállításában.
Amennyiben a kártételt a kötelezett (például az ingatlan tulajdonosa, használója) nem képes megelőzni, kérheti a természetvédelmi hatóság segítségét. A természetvédelmi hatóság abban az esetben fizet kártalanítást, ha a védett állatfaj egyedének kártétele azért következett be, mert a hatóság nem tett eleget a megalapozott kérelemnek, amelyben a kötelezett a segítségét kérte a kármegelőzésben; vagy ha jogerős bírói ítélet megállapította, hogy jogsértően nem engedélyezte megfelelő riasztási vagy kárelhárítási módszer alkalmazását; illetve ha indokolatlanul nem teljesítette a tulajdonos/használó a riasztásban, befogásban, gyérítésben kellő szakértelemmel rendelkező szerv bevonására irányuló kérését.
Kiemelendő továbbá az is, hogy a Tvt. alapján kizárólag a tényleges kár, vagyis a közvetlenül a károsító magatartás hatására beállott vagyoni értékcsökkenés megtérítésére van mód, az elmaradt haszon megtérítésére nem.
"Az előzőekben leírtakat is figyelembe véve elmondható, hogy a farkas és a medve által okozott kár nem minősül vadkárnak, mivel nem vadászható fajokról van szó" – áll a szaktárca válaszában.
Töltsd ki vadkárral kapcsolatos kérdőívünket! Segíts nekünk, hogy minden szempontot megismerhessünk, így lesz teljes a kép.
Indexkép: Pixabay