Végre itt a nyár, nyílnak a kertünkben a virágok, érnek a gyümölcsök és a veteményes is minden nap szolgál valamilyen meglepetéssel. Azonban ezek a meglepetések nem mindig kellemesek. És miközben boldog mosollyal sétálunk a kertünkben és gyönyörködünk a növényeinkben, gyakran tapasztalhatjuk, hogy nem vagyunk egyedül. A levéltetvek személyében ugyanis idén nagy számban lepték el a kertet a váratlan vendégek.

Mivel komoly károkat tudnak okozni, ezért meg kell próbálni távol tartani őket a növényeinktől, azonban ez nem is olyan egyszerű feladat. Még vegyszerekkel sem. Azonban nem lehetetlen, sőt, még a vegyszermentes megoldások között is van nagyon hatásos. Ilyen például a teafaolaj, amely még a levéltetvek elleni megelőzésben is a segítségünkre lehet. Azonban nem mindegy, hogy milyen módon használjuk. Nagyon fontos a hígítási arány.

Ezért nem kedveljük a levéltetveket

Abban egyetérthetünk, hogy a levéltetű bizony nem a kertészek legjobb barátja. Apró méretük megtévesztő lehet, azonban a méreteikhez képest aránytalanul nagy károkat képesek okozni. A levéltetveket ráadásul nagyon nehéz észrevenni, hiszen 1-2 mm nagyságúak, és a színük miatt is gyakran rejtve maradnak. Amikor pedig feltűnnek, már olyan szinten szaporodnak el a kertben, hogy nagyon nehéz megszabadulni tőlük.

levéltetű

A levéltetű rengeteg betegséget terjeszt, így meg kell védeni tőle a növényeinket. Fotó: Shutterstock

Éppen ezért nagyon fontos, hogy ismerjük meg őket minél jobban, és tartsuk rajta a szemünket a növényeinken, hogy még időben meg tudjuk őket védeni a levéltetvek támadásaitól.

A levéltetvek szívó kártevők, vagyis a növényi nedveket szívják ki, és a táplálkozásuk során mézharmatot választanak ki. A mézharmat a hangyák nagy kedvence, így ha sok a hangya a növényeinken, éljünk a gyanúval, hogy ott bizony levéltetvek is vannak. Ehhez pedig érdemes a növények leveleinek fonákján is alaposan körülnézni, mert ott találjuk meg őket a leggyakrabban. A levéltetvek pedig nem csak a nedveket szívják ki a növényeinkből, de különféle betegségeket, vírusokat is képesek áthurcolni rájuk.

Természetes módon is védekezhetsz a levéltetvekkel szemben

Ha nem szeretnénk vegyszereket használni, akkor is van rá megoldás, hogy megelőzzük, vagy elvátolítsuk a levéltetveket a növényeinkről. Ha még időben észleljük, sok esetben a megtámadott növényi részek eltávolításával meg tudjuk oldani a problémát, de sokat segítenek a sárga színű, ragacsos levéltetű csapdák is.

De a szódabikarbóna is kiváló a levéltetvek ellen. Ehhez keverjünk el fél liter vízben 2 evőkanál szódabikarbónát, 2 evőkanál cukrot, 2 evőkanál ecetet és 2 evőkanál mosogatószert, és ezzel permetezzük le alaposan a növényeinket. Akár megelőzésképpen is alkalmazhatjuk.

De fokhagymából is készíthetünk ellenük permetlét. Egy liter vízhez keverjünk 100 g összezúzott fokhagymát, majd forraljuk fel és hagyjuk kihűlni. Ha pedig nincs otthon fokhagyma, forrázzuk le vízzel a csalánt, hagyjuk állni egy napig és már be is fújhatjuk vele a növényeinket.

Szerencsére a levéltetű sem szeret minden növényt, így legyen a kertünkben minél több körömvirág, sarkantyúka, napraforgó, levendula, oregánó és fokhagyma, messzire űzve velük a levéltetveket. Nem árt, ha az olyan növények mellé, amelyeket nagyon kedvelnek a levéltetvek, ültetünk ezekből a növényekből is.

Vöröshagymából is készíthetünk permetlét. 100 g felszeletelt vöröshagymát keverjünk bele 7-8 liter vízbe, és hevítsük forráspontig, majd főzzük 30 percig. A kapott oldatot hűtsük le, és hígítás nélkül használjuk fel. Ráadásul nem csak a levéltetű ellen, de még a gombás betegségekkel szembeni is kiváló. Fontos, hogy az elkészült permetlevet ne tároljuk, hanem még aznap használjuk fel.

Az erős vízpermettel történő lemosás is segíthet, de itt különösen ügyeljünk arra, hogy nehogy megsérüljön a növény. De az is remek megoldás, ha a kertünket katicabogár baráttá varázsoljuk, hiszen ő is szívesen csemegézik a levéltetvekből, mint a zöldfátyolka, az imádkozó sáska és a zengőlegyek is.

De a gyermekláncfű is jóval több, mint gyomnövény. Körülbelül 400 gramm gyermekláncfűlevelet öntsük fel 10 liter vízzel, hagyjuk állni legalább 3 órán keresztül, majd permetezzük le a lével a növényeinket.

Teafaolajjal a levéltetvek ellen

Az illóolajok is rengeteget segíthetnek a levéltetvek támadásainak legyőzésében. A levendula, a borsmenta és a teafaolaj sem a levéltetvek kedvencei, így bátran bevethetjük őket a levéltetvekkel szembeni küzdelemben.

teafaolaj levéltetű

A teafaolaj kiváló a levéltetű megelőzésére és elűzésére is. Fotó: Shutterstock

A teafaolaj ráadásul megelőzésre is kiváló, azonban fontos, hogy tudjuk, milyen módon lehet felhasználni növényeink védelmére. A levél- és a gyapjastetvek óriási károkat okoznak, akár a kertben, akár a szobanövényeknél. Azonban a teafaolajjal meg tudjuk előzni a levéltetvek kártételét, és ha már elkezdték a pusztítást, akkor is fel tudunk lépni velük szemben. Azonban nagyon fontos, hogy soha ne használjuk a teafaolajat hígítás nélkül!

A teafaolajos permetezőhöz egy liter vízhez adjunk 10 csepp teafaolajat és 1 csepp mosogatószert. Ha tehetjük, akkor esővizet, vagy langyos és lágy vizet használjunk. Keverjük össze alaposan, majd egy szórófejes flakonba töltve nagyon alaposan fújjuk be vele a növényeket, nem megfeledkezve a levelek fonákjáról sem. Ezt a kezelést akár kétnaponta meg is lehet ismételni, és érdemes akkor is hetente elvégezni, ha úgy látjuk, sikeresen meg tudtunk szabadulni a levéltetűtől.

Azonban arra ügyeljünk, hogy ne esőben, és ne öntözés előtt permetezzük a növényeket teafaolajos oldattal, mert az rögtön le is fogja azt mosni. Kerüljük az erős napsütésben történő permetezést is, hiszen megéghet a növény, és szélben sem érdemes permetezni, mert akkor lehet, hogy több teafaolajos permetlé lesz rajtunk, mint a növényeinken. Bátran alkalmazzuk ezt a módszert a szobanövényeink esetében is.

Ismerd meg a teafaolajat

A teafaolajat a teafa leveleiből és ágaiból sajtolják. A teafa cserje méretű, tűlevelű, fás szárú növény. A teafa az eukaliptusz és a mirtusz rokona, és a szubtrópusi éghajlatú Kelet-Ausztrália vizes élőhelyein őshonos. Vadon akár 5–6 méter magasra is meg tud nőni.

Gyógyhatását már nagyon korán felfedezték, így az ausztrál bennszülöttek a teafa  összezúzott leveleinek pépjével kezelték az apróbb sérüléseiket, égési sebeiket és a bőrfertőzéseiket is. Azonban igazán ismertté James Cook, a Brit Királyi Haditengerészet kapitánya tette, és tőle származik a neve is, hiszen megfigyelte, hogy a bennszülöttek gyógyteát készítenek belőle. A teát skorbut ellen alkalmazták, és Cook kapitányon keresztül jutott el Angliába, majd terjedt el világszerte.

Azonban a teafaolaj elfogyasztva mérgező hatású, a bőrön viszont nagyon erős gyógyító. Éppen ezért számos kozmetikumban, samponban, arctisztítóban és krémben található meg, mivel erőteljes antimikrobális, fertőtlenítő és gombaölő hatással rendelkezik.

Hatékonyan kezeli a pattanásokat, elpusztítja a körömgombát, de hatékony a korpásodás, az akne, vagy a herpesz kezelésében is. Azonban legyünk vele nagyon óvatosak, hiszen nem mindegy, hogy milyen koncentrációban használjuk fel. Leginkább 5 és 10 százalék közötti koncentrációban használják, de amíg a pattanások ellen az alacsonyabb, addig a körömgomba kezelésére a jóval magasabb koncentráció ajánlott.

Mint minden olaj, így a teafaolaj is válthat ki allergiás reakciókat, és lenyelni semmi esetre sem szabad, hiszen nagyon súlyos mellékhatásokat okozhat, mind az embereknél, mind az állatok esetében!

Használjuk hát körültekintően, de ne késlekedjünk, ha a levéltetűvel szemben kell alkalmaznunk!