Ahogy vége van a nyárnak, úgy tűnnek el a virágok a kertekből, a teraszokról. Pedig ősszel is csodaszéppé lehet varázsolni az otthonunk előtt lévő teraszt, vagy a kertet gyönyörű virágokkal.
Ne hagyjuk hát, hogy ősszel a virágláda már csak nyomokban tartalmazzon virágokat, hiszen ősszel is rengeteg lehetőségünk van rá, hogy benépesítsük a cserepeket és ládákat. Mindezt pedig nagyon könnyedén megtehetjük, utána pedig mindig hálásak leszünk magunknak, ahányszor csak rápillantunk a gyönyörű virágokra. De nem csak mi. A családunk, a hozzánk látogatók is csodájára fognak járni, és a kedvünk is sokkal jobb lesz a látványtól.
Díszítsd gyönyörű növényekkel és az ősz terményeivel a teraszod. Fotó: Shutterstock
Az előkészületek
1. Mielőtt beültetjük a ládát, távolítsuk el belőle a nyáron elvirágzott növényeket. A gyökereket is szedjük ki. Ha nem túl nagyok a ládák, és már régóta ugyanaz a föld van bennük, jó megoldás lehet, ha kiöntjük, és új virágfölddel töltjük fel azt.
2. A ládánál nagyon fontos, hogy jó vízelvezetésű talaj kerüljön bele, és alul lyukas legyen a láda, mert a pangó víz nem tesz jót a növényeknek. Ősszel pedig, a sok eső miatt, nem csak a túlöntözéstől kell félteni a virágainkat, hanem attól is, hogy a nagyobb mennyiségű esővíz nem tud elfolyni.
Milyen virágot válasszunk?
1. Válasszunk a ládába dús levelű növényeket. A zöld látványa így akkor is visszahozza a nyár hangulatát, ha éppen egyik növény sem virágzik. A zöld lomb a hidegebb időkben is megmarad, így soha nem lesz üres a láda.
2. A gyapjas tisztesfű, ismertebb nevén a nyuszifül ilyenkor alig várja, hogy tőosztással szaporítsuk.
3. Hogy ne csak a zöld szín domináljon, ültessünk a ládába ősszel virágzó egynyári növényeket. Kitűnő választás lehet erre az árvácska, vagy az őszirózsa.
Csodás színekben pompázhat a virágládád ősszel is. Fotó: Shutterstock
4. A színek is döntőek lehetnek. A ládánk beültetésénél dönthetünk amellett, hogy csak egy színben pompázzanak a virágok, de két, vagy három szín esetén különböző alakzatokat is ki tudunk alakítani, akár egy ládán belül, akár több láda bevonásával. Ha pedig csak a forma a lényeg, és hogy sok virágunk legyen, bátran ültessük vegyesen a növényeket.
5. A magas fajtákat a láda hátsó felébe ültessük, hogy ne vegyék el a napfényt a kisebb növényektől.
6. Ha nincs idő a láda beültetésére, a kerti borostyán is jó megoldásnak bizonyulhat. Így a virágláda nem kopáran áll a teraszunkon, erkélyünkön, és őszi hangulatban sem lesz hiányunk a látványa miatt.
7. Ha végképp nem jut idő a láda beültetésére, vagy arra, hogy rendszeresen öntözve és ápolva legyen, tehetünk a ládába szép kavicsokat, köveket, és az évszaknak megfelelően dekorálhatjuk terményekkel, dísztökökkel.
8. Választhatunk örökzöldeket is. A láda így soha nem lesz üres.
9. A krizantém az örök őszi klasszikus. Ráadásul azon túl, hogy csodálatos virágaival el fog minket kápráztatni, egészen az első fagyok megjelenéséig számíthatunk rá. Ha a krizantémot visszavágjuk és cserépbe tesszük, a lakás menedékében át is tudjuk teleltetni.
A krizantém balkonládába is jó választás. Fotó: Shutterstock
10. A díszkáposzta kevés gondozást igényel és még a havat is nagyon jól bírja. Ráadásul a különböző színű változataival alkotott sorminták is nagyon jól mutatnak.
11. Az erika vagy csarab a hangafélék családjába tartozik. A csarab nagyon látványos növény, mely a Zemplénben is megtalálható. Apró kis virágai rózsaszínűvé, fehérré, vagy bordóvá varázsolják a ládát. Csak a savanyú talajt kedveli és rengeteg napfényre van szüksége, ami nem is csoda, hiszen nagyon sok apró kis virágot nevel. Egészen a késő őszi időszakig gyönyörködhetünk az erika virágaiban, de maga a növény még a kezdődő fagyokat is jól viseli, így akár a tavasz beköszöntéig szép éke lehet virágládánknak. Az erika virágai kissé gömbölyűbbek, mint a csarab virágai, és szintén számtalan árnyalatban találkozhatunk vele. A savanyú talajt az erika is kedveli, és igen nagy a vízigénye is.
12. Az árvácska nem kérdés, hogy minden virágláda központi eleme. Az árvácska késő őszig virágzik, de a fagy sem árt neki, és kis pihenő után tavasszal előbújva fog megörvendeztetni minket.
A krókusz, csillagvirág, a jácint mellett csodás lesz majd, ha a tulipán vagy a nárcisz rád mosolyog az első tavaszi, napfényes napokon.
Néhány hasznos tipp
1. Ha nem szabadföldbe ültetsz, utána tudsz nézni, hogy a virágaid milyen földet szeretnek, és meg is tudod adni nekik.
2. Ültetéskor mindig hagyj a cserép széle és a föld között némi távolságot, hogy könnyebben öntözhesd ládában a növényeket.
3. Amikor a hőmérséklet tartósan -5 fok alá csökken, gondoskodj növényeid takarásáról. Erre a mulcs vagy a fenyőkéreg a legalkalmasabb.
4. Amikor beköszöntenek az első fagyok, már ne öntözd a ládádban lévő növényeket. Ha van közöttük virágzó növény, akkor is csak nagyon kevés vizet adj, és várd meg ezzel a nap közbeni időszakot, amikor kicsit megemelkedik a hőmérséklet.
5. Hallottál már a lasagne módszerről? A lényege, hogy ugyanarra a helyre, ládába vagy cserépbe, több rétegben ültetik a különböző virághagymákat, és így azok folyamatosan nyílnak. Jó választás lehet, ha a korai virágzású sáfrány, a tavasz közepén virágzó jácint és a későn virágzó tulipán kerül egymás alá. Úgy kell választani, hogy a virágzási időkben átfedés legyen. A hagymák válogatásánál ügyelj a színkombinációkra is.
20 cm mélyre kerüljenek a legnagyobb hagymák, a kisebbek pedig 12-13 cm-re. A lasagne módszert úgy képzeld el, hogy a tészta a hagyma, a szósz pedig a talaj.
Az alsó takaróréteg körülbelül 30 cm-re legyen az edény peremétől. Ez 7 cm vastag legyen, mert ide kerülnek a legnagyobb hagymák, mint például a nárcisz, vagy a tulipán.
Majd következnek az újabb, kisebb hagymák, körülbelül 16 cm mélyen a talajfelszíntől, vagyis az edény peremétől. Ilyen lehet a jácint, a nárcisz. A hagymákat körülbelül fél cm-re ültesd egymástól.
Ezeket 2,5 cm vastagon takard talajjal. Ebbe kerülnek az apró hagymájú virágok, mint a fürtös gyöngyike és a sáfrány. Borítsd őket 12 cm vastag talajréteggel. Amíg a hagymák nem hajtanak ki, ide ültethetsz árvácskákat. Öntözd rendszeresen és tavasszal csodás látvány tárul majd eléd.
Mindenkinek virágokban gazdag őszt kívánunk!