Sokszor merül fel a kérdés, hogyan tápláljuk a kertünk talaját úgy, hogy még csak gondolnunk se kelljen a vegyszerekre, és minimalizálhassuk a locsolást. Minél többet tudunk a vegyszermentes kertekről, annál többet akarunk tanulni róla – írja a greendex.hu.
A mustár nagyon gyorsan fejlődik – fotó: pixabay.com
A legfontosabb, hogy lépésenként haladjunk: érdemes először a kisebb, egyszerűbb megoldások felé menni: ez pedig nem más, mint a vízmegtartás és a talajélet felturbózása. Mindkettőre jó megoldást jelent, ha megismerjük a zöldtrágyákat, a használatukat, de főként azt, hogy miért is nyer velük sokat a kerted.
Mi az a zöldtrágya?
A zöldtrágya olyan nagy tömegű zöld növényt jelent, amelyet a talajba forgatunk azért, hogy az lebomolva növelje annak tápanyagtartalmát. Különösen hatékony a kizsigerelt, szétszántott földek esetében, ugyanis a zöldtrágyázás elősegíti a talajélet beindítását is.
A módszer jóval a műtrágyák előtti korokból származik, ám mivel a műtrágyát kiszórni egyszerűbb, a zöldtrágyázás lassan kikopott a köztudatból. Egészen napjainkig, ugyanis a vegyszermentes kertészkedést folytatók (akik egyre többen vannak) és a talajjavítást preferáló szakemberek is egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a zöldtrágyának.
A módszer lényege a zöldtrágya talajba juttatása, ám fontos, hogy mindez tudatosan, jól megválasztott módon történjen.
A zöldtrágyázás előnyei
A zöldtrágya hatásai nagyon kedvezők lehetnek:
- Véd a talajerózió ellen – a zöldtrágyának használt növények gyorsan nőnek, ami csökkenti a szél és a víz általi eróziót.
- Javítja a talajt – a zöldtrágya talán legfontosabb tulajdonsága. A növekedés fázisában a talajszerkezetet javítja, később a szervesanyag-tartalomhoz járul hozzá
- Jót tesz a vízelvezetésnek – a csapadék gyorsabban és könnyebben tör utat magának a talajban
- Aktívabbá válik a talajélet – a paránylények, a mikrobák is lényegesen könnyebben elszaporodnak, így a talaj tápanyagtartalmában is jelentős javulást várható
- Gyommentes övezet – remekül elnyomják a gyomokat
- Vetésforgóban alkalmazva őket ritkítják a károsítókat (a mustár és az olajretek például gátolja a fonálférgek fejlődését).
- Más, hasznos fajokat is bevonzhatnak, így növelve a kert vagy a terület biodiverzitását.
A csillagfürt is nagyon népszerű – fotó: pixabay.com
A legjobb növények zöldtrágyázáshoz
Sok lehetőségünk van, mindegyik más célt szolgál. Az alábbiak a legnépszerűbbek:
- Mustár és pohánka –nagyon gyorsan nőnek, akár egy hónap is elég ahhoz, hogy hasznosítani tudjuk a zöldtömeget. Meggátolják a férgek szaporodását, emellett elnyomják a gyomokat, remekül hasznosíthatók zöldtrágyaként.
- Olajretek – csökkenti a burgonyavírus okozta rozsdafoltosodást, kordában tartja a fonálférgeket, nagy méretű gyökérzete lazítja a talajt, kedvező életfeltételeket biztosít a mikroorganizmusoknak.
- Pillangósvirágúak – a bíborhere, a bükköny, a csillagfürt vagy akár a szójabab, a borsó vagy a bab remek nitrogénmegkötők. Egész ősszel vethetők, jól viselik a telet, még virágzás előtt, kora tavasszal a talajba juttathatók, hogy mire veteményeznénk, remek tápanyag-utánpótlást nyújtsanak a talajnak. Jót tesznek az agyagos talajnak, javítják a minőségét.
- Facélia, más néven mézontófű – nemcsak jó zöldtrágya, hanem hatékony rovarcsalogató is. Gyökerei mélyre nyúlnak, nagy zöldtömeget képeznek, így kiemelkedő a növény gyomelnyomó képessége is. Mulcsként is remekül funkcionál.
- Rozs – a gyökérzöldségek vetése előtt alaposan fellazítja a talajt, mulcsként és zöldtrágyaként is kiváló megoldás, jól bírja a telet.
- Spenót – a legjobb ehető zöldtrágya, ami gyorsan nő.
Hogy ültessük el a növényeket?
Ha alkalmazni szeretnénk a zöldtrágyázást, akkor érdemes néhány lépést betartanunk annak érdekében, hogy a jövő évet egy sokkal gazdagabb talajjal kezdhessük!
- Tisztítsuk meg a beültetni kívánt területet! Amennyiben gyomos, akkor is célszerű némi takarítást végezni, de a letermett veteményt is el kell távolítani a területről.
- Ha kisebb magvú növényt választottunk, akkor úgy vessük, mint amikor gyepet alakítunk ki. A talajon mindig egyenletesen oszlassuk el a magokat! Nagyobb magok esetében lyukakba érdemes ültetni.
- Amíg meg nem vetik a lábukat a magok, eső híján érdemes locsolni.
- A nem fagytűrő növényeket a hideg beállta előtt forgassuk bele a talajba.
- Fagytűrő növények esetében elég a zöldségek vetése előtt 1–2 hónappal a talajba juttatni a zöldtrágyát.
- Lényeges, hogy virágzás után azonnal vágjuk le a növényeket, mert könnyen elszórják magjaikat, és ebben az esetben áteshetünk a ló túlsó oldalára.
- Ha új veteményest szeretnénk, a zöldtrágya remek megoldás: ez akkor is igaz, ha nem ismerjük az új területet, de hadba fognánk.
- A zöldtrágyázás remek tápanyagnövelő.
- A zöldtrágyázásra szánt növényt egyszerre is vethetjük az ehető növényekkel: a magasabbra növő zöldségek alá bátran vethetünk alacsonyabb zöldtrágyanövényt.
A zöldtrágyázást érdemes mielőbb elkezdeni és akár évről évre megismételni, hogy egy jól termő, élettel teli talajt kapjunk.